Ha fogzik a baba, akkor teljesen szokványos tünet a nyűgösség, ha mindent a szájába vesz, folyik a nyála és többször szeretne szopizni. Az is előfordulhat, hogy az addig jól szopó csecsemő a fogzási fájdalmat, viszketést próbálja enyhíteni vagy esetleg az újonnan kibújt fogacskát a mellen próbálja ki először és ezáltal a mellre is ráharaphat – hívja fel a figyelmet a gyogyhirek.hu cikke.
De mit tegyünk, hogy ne harapjon a baba?
Kínáljunk rágókát a babának a szoptatás előtt, ezzel enyhíthetjük a fájdalmat.Pozícionáljuk jól a babát, azaz: fordítsuk teljesen szembe a testünkkel, miközben a szájába helyezzük a mellbimbót, támasszuk meg megfelelően.Próbáljunk ki új testhelyzeteket, átmenetileg lehet, hogy tud segíteni.
És ha mégis harap a baba?
Ha a baba mégis harapna, akkor az ujjunkkal finoman meg tudjuk szakítani a vákuumot, hogy ne jöjjön létre sérülés. A baba nem egyszerre szívni és harapni is, ezért ha abbahagyja a szopást, akkor legyünk résen. Ha megharap, akkor határozottan szóljunk, hogy ez fáj, ez nem jó a mamának, és egyúttal félre kell tenni, hogy jelezzük, vége van a szoptatásnak. Néhány perc múlva megint meg lehet próbálni mellre tenni. Semmiképp ne kiabáljunk rá.Fontos, hogy ne húzzuk le a mellről, mert akkor még jobban fog szorítani és ha a baba állkapcsa még szorosan tartja a mellet, ez fájdalmasabb lehet, mint maga a harapás. Inkább kis mértékben egy-két másodpercre húzzuk közelebb a mellhez, így magától el fogja engedni a mellbimbót.Ha gyakori a harapás, akkor próbálkozhatunk azzal, hogy félálomban tesszük mellre a babát. Általánosságban elmondható, hogy a baba inkább az éppen előtörő fogacskáknál harap, mint a frissen kibújt fogakkal.
Milyen okok állhatnak még a harapás hátterében?
A fogzás mellett az alábbi okai is lehetnek annak, ha a baba szoptatás közben harap:
- felső légúti hurutos tünetek
- fülfájdalom
- figyelemfelkeltése
- túl erős tejleadó reflex
- kényelmetlen szoptatási testhelyzet
- cumisüveg, nyugtatócumi használata (az eltérő használat miatt)
- koraszülöttség
- túl laza vagy túl feszes izomtónus
Forrás: gyogyhirek.hu