A hvg.hu vette észre, hogy a kormány honlapjára felkerült a lombikkezelésekről szóló új szabályozás tervezete.
Rég óta tartó várakozás után szerda este újabb miniszteri és kormányrendeleteket bocsátottak társadalmi vitára, számos olyan fontos részlettel, melyek alapjaiban változtathatják meg a hazai, államilag támogatott meddőségi kezeléseket.
A szerdán publikált módosítások szerint nemcsak a kezelések feltételein változtatnának, hanem kijelölik azokat a járóbeteg-szakellátókat is, melyek a jövőben egyfajta alapszintű reprodukciós központként végezhetnek vizsgálatokat, illetve kisebb beavatkozásokat is.
Marad a 45 éves korhatár
A szakmában évek óta folyik a vita arról, hogy csökkenteni kell-e az ingyenes meddőségi kezelésekben részt vevő nők életkori határát: a társadalombiztosítás jelenleg 45 éves korig állja az asszisztált reprodukciós kezeléseket, annak ellenére, hogy az adatok szerint 43 éves kor felett 100 nőből már csak egynél sikeres a lombik. Az ingyenes kezelés ennek fényében tehát továbbra is 45 éves korig lesz elérhető a nőknek.
Ha a párnak vannak már fagyasztott embriói, akkor azokat akkor is beültetik ingyen, ha időközben a nő elmúlt 45 éves, és az orvos szerint nincs akadálya az embrióbeültetésnek. Továbbra is öt beavatkozás lesz tb-támogatott, ha pedig ezekből legalább egy gyermek születik, akkor további négyet lehet igénybe venni a tb terhére.
Fontos változás viszont, hogy új stimulációt – néhány kivételtől eltekintve – csak akkor lehet majd kezdeni, ha már minden fagyasztott embriót felhasználtak a párok.
Másik lényeges eltérés, hogy 36 év alatt első beültetésnél csak egy embriót ültetnek majd vissza a nőknek, 36 felett pedig csak kettőt. Hiába vállalnák tehát a párok a siker reményében, hogy két, vagy akár három embriót ültessenek be a szakemberek, az ikerterhességekkel járó kockázatok miatt ezt korlátoznák.
A Humánreprodukciós Igazgatóság korábban javaslatot tett a Vágyott Gyermekekért Központok (VAGYOK) létrehozására is: ezek megyei meddőségi szakambulanciák lennének, és a területi ellátás javításában játszanának szerepet. Ezek létrehozását az indokolja, hogy hazánkban több megyében nincs meddőségi klinika, Nógrád, Borsod és Békés megyékben a legrosszabb a helyzet.
A szakambulanciák vizsgálatokat és inszeminációt is végezhetnének, IVF (lombik) kezelést azonban nem, ez már az Asszisztált Reprodukciós Centrumok, vagyis az állami lombikintézetek feladata lenne.
Az új jogszabálytervezet már nem tartalmazza a Vágyott Gyermekekért Központok elnevezést, azt viszont felsorolja, hogy ezek a “meddőségi szakambulanciák” hol kapnának helyet.
A lista elérhető a hvg.hu cikkében!
Nyitókép: Getty Images