“Mielőtt megszületett volna a gyermekem, teljesen egyértelmű volt számomra, hogy ha kislány lesz, akkor még ott a kórházban kilyukasztatom neki a fülecskéjét. Gondoltam én, egy kislánynak igenis legyen fülbevalója. A füllyukasztás tortúráján pedig mindenképpen jobb előbb túl lenni.
Aztán a szülés utáni napokban semmi energiám, és kedvem nem volt ezzel foglalkozni. Ma pedig már nem is vagyok biztos abban, hogy a fülbelövéssel nem ártok e vele a lányomnak?!” -mondja Luka Orsi, Alíz anyukája.
Orsihoz hasonlóan sok szülőben felmerül a kérdés, hogy legyen fülbevaló, vagy ne legyen fülbevaló, és ha legyen, akkor mikor essünk át a beavatkozáson? Elég megosztóak az ezzel kapcsolatos vélemények, ugyanis van, aki rögtön szeretne fülbevalót a kisbabájának, és akad olyan, aki azt mondja, majd ha nagyobb lesz a gyermek, döntse el ő maga.
Füllyukasztás fül-orr-gégész szemmel
“A füllyukasztás javasolt időpontjáról megoszlanak a vélemények, de két-három hónapos kornál előbb semmiképpen sem tanácsos. Várjuk meg vele inkább a fél éves kort, a kötelező védőoltások beadását követően, de az oltás időpontjától elkülönülve.
A fülkagyló formája már újszülött korban végleges, de lényeges, hogy a lyuk helyét lehetőség szerint pontosan határozzák meg. Technika szempontjából a legfontosabb körülmény a sterilitás, a gyorsaság és a zajmentesség.
Ha a körülmények sterilek és a behelyezett fülbevaló nem tartalmaz allergizáló anyagokat, például nikkelt, akkor a gyulladásos szövődmények nagyrészt kikerülhetők. Ha a belőtt fülbevaló helyén mégis gyulladás keletkezik, akkor a behelyezett ékszert szükséges eltávolítani és a bőrirritációt lokálisan kezelni. Fontos tudni,hogy a gyulladás ilyen esetben a külső fülre lokalizálódik, így az időben és helyesen történő kezelés mellett, a probléma nem okozhat halláskárosodást.”- tudtuk meg Dr. Buda Bernadett fül-orr-gégész szakorvostól.
Fülbelövés bőrgyógyász szemmel
Dr. Hatvani Zsófia bőrgyógyász azt mondja, orvosi szempontból érdemes megvárni az első hat hónapot, és csak ez utáni időpontra halasztani a kislányok fülcimpájának lyukasztását. “Az immunrendszer az élet első hat hónapjában még érőben van, a kórokozókkal szembeni ellenállás még kevésbé kifejlett. A legajánlatosabb talán kivárni azt a kort, amikor már a gyermek maga dönthet a beavatkozás igényéről, úgy kilenc-tíz éves korban.”
Mire figyeljünk, ha mégis belevágunk?
Előtte és alatta:
Utána:
– Életmód: 2 hétig óvatosság javasolt a lyukasztott területtel kapcsolatban:
– Maga a lyukasztott terület ellátása:
Kapcsolódó cikkeink: