
Kép: Getty Images
Mit kell tudni a növekedési ugrásról?
A babák ez életük első évében nagyon gyorsan fejlődnek, ám még ezen belül is vannak olyan korszakok, amikor látványosan, szinte egyik pillanatról a másikra ugranak egy hatalmasat, hosszuk vagy súlyuk nagyon rövid idő alatt sokat gyarapodik. Ezt nevezzük növekedési ugrásnak.
Viszonylag jól beazonosítható, hogy minden mikor következik be: a csecsemő két-három, majd hat-nyolc hetes, illetve három, hat és kilenc hónapos korában lép a gyors növekedési fázisba.
A felgyorsult növekedés kihat az alvásra is. A nyugodtabb éjszakák megint zaklatottabbá válhatnak. Bár egyes babáknál éppen ellenkezőleg hat a gyors növekedési fázis, így ezek a babák éppen ilyenkor alszanak jobban.
A 9 hónapos baba növekedési ugrásának jelei
A viselkedésben tapasztalható sajátosságok összhatása általában nyilvánvalóvá teszi, hogy egy gyors növekedési ugrásban vagytok. Ezek ugyanis többnyire azonos életkorban alakulnak ki, és jellemzően megnövekedett étvággyal járnak. Ha szoptatod a babát, előfordulhat, hogy állandóan enni akar, és a szoptatás után sem tűnik jóllakottnak.
Nyűgösebb és idegesebb lehet, mint általában, többször is felébredhet éjszaka, vagy azért, hogy egyen, vagy azért, mert a növekedési hormonok ekkor a legaktívabbak, és megzavarják az alvásban. (Azt még senki nem döntötte el, hogy tulajdonképpen fáj-e a növekedés…)
Néhány baba többet alszik nappal, éjszaka viszont nyugtalanabb, másokra éppen ennek az ellenkezője igaz. Ha tehát az evési és alvási problémák egyszerre jelentkeznek, és a baba a megfelelő korban van, a bajokat növekedési ugrás okozza okozza.
Valójában mindegy, hogy egy hat hetes vagy egy 9 hónapos baba kerül a növekedési ugrás időszakába, ugyanaz jellemző: szinte minden megváltozik egyik napról a másikra, ami addig már jól bejáratott volt. A jól alvó baba, felriad, a mosolygós baba nyűgösködik és sokkal többet akar cicin lenni.
Mit tehetsz?
Bár számodra nyugtalanítónak tűnhet a baba nyűgössége, furcsa étvágya és álmatlansága, az ő számára ez egy teljesen normális fejlődési szakasz. Alkalmazkodj a megváltozott étvágyához, etesd gyakrabban! A tejtermelésed is megnövekszik, és alkalmazkodik a baba igényeihez. Ha cumisüvegből táplálod, növeld a tápszeradagot 250 ml-rel.
Hogyan vészeld át a fejlődési ugrást?
Mindenekelőtt ne félj! Akármilyen nyugtalanítóan hatnak is a baba viselkedésében beálló változások, mindig tartsd észben, hogy ez a növekedés és fejlődés folyamatának természetes része. Ha szoptatod a babát, ügyelj a bőséges, egészséges táplálkozásra, hogy legyen energiád a megnövekedett tejtermeléshez, és figyelj az elvesztett folyadék pótlására. Ezek a fázisok nem tartanak tovább néhány napnál, a dolgok tehát hamarosan visszazökkennek a megszokott rendbe.