Baba

Hat játék és elfoglaltság az egyévessel

Néhány játékötlet, amit a 10-12 hónapos babával is tudunk játszani.
2024. Október 15.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

Érzékszervi – szenzoros – dobozok

A baba számára szórakoztató lehet különböző dolgokat kivenni egy dobozból majd visszapakolni. Tölts meg egy egyszerű műanyagdobozt puha játékokkal, mint például textilből készült kockákkal, labdákkal, kis könyvekkel, zoknigombócokkal, bababiztos tárgyakkal. Keress olyan dolgokat, amelyeknek különböző az anyaga és a textúrája, és amelyek elég nagyok, hogy ne jelentsenek fulladásveszélyt. Ülj le a babával a földre, és tedd oda a dobozt magatok mellé, majd mutasd meg neki, hogyan tud kivenni belőle dolgokat és visszatenni utána azokat. Valószínűleg hamarosan ő is nekikezd, hogy átpakolja, átrendezze a doboz tartalmát.

Akadálypálya

Legyen szó akár mászásról, kúszásról, az első óvatos lépésekről vagy már akár a dolgokra való felmászással próbálkozásról, készíts egy egyszerű ”akadálypályát” egy-két párnával. Ha már tud járni, fogd meg a kezét, és sétálj vele körbe a párnák között, ha még a mászást gyakorolja, mássz mellette, és mutasd meg neki, hogyan tud átmenni a párnák között, a párnákon, vagy bekukkantani alájuk. Játék közben mindig felügyeld.

Táncos játék

Nem muszáj gyerekdalokat játszani, elindíthatsz egy kedvelt lejátszási listát. Üljetek le a földre, és mozgasd a fejed, a törzsed, a kezeid a zenére, vagy tegyél úgy, mintha egy hangszeren játszanál. Lehet, hogy a baba még nem tudja utánozni ezt a hangszeres játékot, de valószínűleg az ütemre ő is elkezdhet mozogni. Egy lassabb dalnál emeld fel, és táncolj vele úgy, hogy a karodban fogod, ringatózz vele az ütemre és lassan forogjatok. A tapsolós, táncolós, mutatós, lovacskázós mondókák is jó játékok, amik fejlesztik a ritmusérzéket.

Toronyépítés

Az egymásra építhető és egymásba pakolható játékok, mint a kis vödrök, kockák, dobozok vagy poharak népszerűek az egyéves babáknál. Építsetek belőle tornyot, amit akár össze is tud dönteni, ha ahhoz van kedve – ebből az ok-okozati összefüggésekről is tanul.

Csináljatok zajt

Tölts meg jól lezárható kisebb műanyag flakonokat száraz babbal, lencsével, rizzsel, csukd be a kupakjával, és akár még le is ragaszthatod. Forgasd, rázd meg a flakonokat, ütögesd ezeket vagy görgesd át az asztalon, hogy a baba lássa, hogyan lehet velük zajt kelteni. Ha néhány színes pompomot vagy szalagot is teszel a jól lezárt palackokba, még izgalmasabb lehet a házi csörgő.

Játék a fürdetésnél

Néhány műanyagpohár, tiszta szivacs és tiszta mosogatórongy is izgalmas lehet az esti fürdetésnél, ahogy a labdák vagy a fürdős könyvek is. Mutasd meg a babának, hogyan lehet a poharakba vizet tölteni és átönteni, kiönteni belőlük. Mutasd meg neki, hogyan lehet a vízbe mártott szivacsból vagy kendőből kifacsarni a vizet, akár bele a pohárba. Mutasd meg neki, hogyan tud a vízre paskolni, hogy az hangot adjon.

(Forrás: tinybeans.com)