A barna és kék után a szem színe lehet még zöld, szürke, borostyán színű, sőt akár piros is. Vannak, akiknek nem egyforma színűek a szemei.
Barna szem
Becslések szerint a világ népességének 70-79 százalékának barna a szeme, így ez a világon a leggyakoribb szemszín. Az Amerikai Szemészeti Akadémia (AAO) szerint, a Földön mindenkinek barna szeme volt körülbelül 10 000 évvel ezelőtt. Az Egyesült Államokban élők kb. felének, az afrikai és ázsiai emberek döntő többségének ilyen a szemszíne.
A barna szemű embereknél ritkábban alakul ki szemdaganat, makula degeneráció és diabéteszes szemideghártya-bántalom, mint azoknál, akiknek a szemük világos. A barna szemű embereket azonban időskorban jobban veszélyezteti a szürkehályog.
Kék szem
A kék világviszonylatban a második leggyakoribb szemszín – becslések szerint az emberek 8-10%-ának kék a szeme. Az Egyesült Államokban ez az arány magasabb, körülbelül 27%.
A tudósok úgy vélik, hogy minden kék szemű embert egy közös ősre lehet visszavezetni. Valószínűleg genetikai mutáció következtében csökkent az írisz melanin mennyisége. A kék szeműek többsége európai származású.
Mogyorószínű szem
A világ népességének körülbelül 5 százalékának mogyorószínű a szeme: a zöld, a narancs és az arany keveréke. Az Egyesült Államokban az arány magasabb, 18 százalék. Gyakoribb ez a szemszín Észak-Afrikában, a Közel-Keleten, Brazíliában, valamint a spanyol gyökerekkel rendelkezőknél.
Borostyánsárga szem
Azokat nevezzük borostyánsárga szeműnek, akiknél a melanin valamivel több, mint a mogyorószínűeknél, de kevesebb, mint a barna szeműeknél. A világ népességének 5 százaléka borostyánsárga szemszínű.
Az ázsiai, spanyol, dél-amerikai és dél-afrikai származású embereknek nagy valószínűséggel borostyánszínű a szeme.
Zöld szem
A világ népességének kb. 2 százaléka zöld szemszínű, azaz nagyon ritkának számít. Vannak azonban olyan részei a világnak, ahol gyakori a zöld szem: Írországban és Skóciában például. Az Egyesült Államokban, ahol sok ember Írországból és Skóciából származik, az emberek mintegy 9 százalékának ilyen színű szeme van.
- Kapcsolódó: Mitől függ a baba szemszíne?
Szürke szem
A világ népességének közel 3 százaléka szürke szemű. Ilyenkor az íriszben alig vagy egyáltalán nincs melanin, és a szem sztrómának nevezett részében több kollagén található.
Piros vagy ibolya szem
Az albinizmussal élő embereknél általában alig vagy egyáltalán nincs melanin az íriszben. A pigment hiánya vörös vagy ibolyaszínű szemeket eredményez. Mivel a szem pigmentációja fontos a látás szempontjából, az albínó embereknek gyakran vannak látási problémáik.
Szemészeti értelemben vett albinizmusban szenvedők látása nagyon homályos vagy rossz mélységérzékelésű lehet. Gyors, akaratlan szemmozgásokat tapasztalhatnak, nagyobb a fényérzékenységük, azt is tapasztalhatják, hogy a szemük két különböző irányba néz.
- Kapcsolódó: Miért és mikor változik meg a gyerek szemszíne?
Heterokrómia
A heterokrómia azt jelenti, hogy nem azonos színűek a szemek. Ez a népesség 1 százalékát jellemzi. Lehetséges, hogy a két szem színe teljesen eltér egymástól, de az is lehet, hogy az írisz egyik része tér el a másiktól.
A részleges heterokrómiában az írisznek két különböző színű gyűrűje van, míg a teljes heterokrómiánál az egyik írisz más színű, mint a másik.
Vannak, akik így születnek, míg mások valamilyen szemsérülés következtében lesznek heterokrómiások.
Változhat-e a szem színe?
A kék szemmel született csecsemőknél előfordul, hogy változik a szem színe, ha igen, akkor ez általában egyéves korig bekövetkezik.
Egészségügyi problémák is okozhatnak szemszínváltozást:
- szemsérülés
- cukorbetegség
- a szem belsejének gyulladása
- Fuchs heterokróm ciklitise
- zöld hályog (glaukóma)
- Horner-szindróma
- melanózis
- írisz tumor
- Posner-Schlossman-szindróma
- Chediak-Higashi szindróma
Ha azt tapasztaljuk, hogy az egyik vagy mindkét szemünk színe megváltozott, akkor forduljunk orvoshoz.
(via medicalnewstoday.com)