Az első héten
Ügyelj a bőséges ivásra, gyakori pisilésre, különösen a szülés után közvetlenül. A gátmetszést, repedést többnyire felszívódó varratokkal látják el, de duzzanatot, fájdalmat még a második-harmadik héten is érezhetsz. Császárosok jól teszik, ha hat órával a műtét után felkelnek, és mindennap többször is járkálnak egy keveset, tornáztatják a lábukat, zuhanyozni is nyugodtan lehet.
Most még fordulni is nehéz, de napról napra jobb lesz! A mellbimbód érzékeny lehet, de a súlyos sérülések nem normálisak, kérj segítséget. A tejbelövellésre a második és a negyedik nap között számíthatsz.
Tippjeink:
A második héten
Fürdés helyett inkább zuhanyozz, melltartót pedig inkább ne hordj. Úgy érezheted ezekben a napokban, mintha folyton nagyon tele lenne a melled, és még a szoptatás is csak kicsit könnyítene rajta. Bár fontos, hogy mindennap bőségesen szánj időt a pihenésre, alvásra, azért a sétáról, intimtornáról se feledkezz el! A fokozott verejtékezés még jellemző lehet a tizedik-tizenkettedik napig.
Tippjeink:
A harmadik héten
Talán meglepődsz, hogy újra és újra vérzést tapasztalsz. Az első szülés után marad abba leghamarabb, többedik szülésnél már renyhébb lehet a méh összehúzódása, ezért újra és újra lehet pár nap szünet a vérzésben. Orvoshoz akkor kell fordulnod, ha lázas vagy, görcsösen fáj az alhasad, és megváltozik a folyás állaga, szaga, ráadásul a tejed is kevésnek tűnik. Mindezt az is okozhatja, ha lepénydarab maradt a méhedben.
Tippjeink:
A negyedik héten
Ha voltak aranyeres panaszaid, nagyjából mostanáig kellett volna elmúlniuk. Ha ez nem történt meg, keress fel proktológus szakorvost. Ha császármetszésed volt, ekkor már csak kicsit lesz érzékeny a hasi sebed.
Tippjeink:
Az ötödik héten
Míg a szülés után közvetlenül még másfél kilós volt méhed, mostanra már csak 10-15 deka. Talán a baba is nyugodtabban alszik már az első két-három hét összevisszasága után, így te hosszabb egybefüggő időszakokat tölthetsz alvással.
Tippjeink:
A hatodik héten
Már nem szabadna fájnia a gátmetszés helyének. Ha mégis így lenne, említsd meg a hathetes kontrollon az orvosnak. Beszéljetek a pároddal a fogamzásgátlásról is. Nem volna rossz megoldás, ha egyelőre ő vállalná ezt. Elképzelhető, hogy ez egyelőre pusztán elméleti felvetés, mert lehet, hogy semmi kedvet sem érzel a szexhez. Az biztos, hogy új utakat kell keresnetek, több kényeztetéssel, nagyobb rugalmassággal.
Tippünk:
Szerzőnk tapasztalata
Szülés után arra vágytam, hogy mindenki hagyjon minket békén. A kórházban folyton jött a védőnő, a gyógytornászok, a gyermekorvos, ami sok esetben kötelező és hasznos volt, de szinte semmit sem pihentünk. Hazaérve még mindig csak azt szerettem volna, hogy egész nap csak heverésszek, szoptassak, gyönyörködjek a bébiben, finomakat egyek, elmesélhessem a szülést ezredszer is.
Persze közben valaki szórakoztassa hároméves nagylányomat, és mossa ki a ruhákat is… A szüleim és a férjem állták a frontot, bár estére láthatóan elfáradtak. Mégis, nekem nagy szükségem volt erre a pár hétre ahhoz, hogy utána bírjam a strapát, mert amikor először maradtam egyedül a két gyerekkel, az elég zűrös volt. A legjobb élményem, hogy sikerül ennek a pici, törékeny lénynek az életben tartása. Sőt! Szépen hízik, és úgy néz ki, jól érzi magát…
Kapcsolódó cikkeink:
– Próbatételek a babával – Te melyiken vagy már túl?
– Így készülj az első hetekre!
Forrás: Kismama magazin