Baba

8 jó közös játék, ha már nagyobb a babád

Ajánlunk néhány szórakoztató játékot és tevékenységet, amiket a nagyobbacska babával tudsz játszani.
2023. Február 26.
anya babával játszik
(Kép forrása: Getty Images)

Készítsetek havi fotókat és videókat!

Dokumentáld a babád növekedését fényképekkel és videókkal. Ez remek módja annak, hogy a fejlődésének fizikai változásait megörökíthesd, vagy akár az olyan mérföldköveket, amikor megtanul ülni, mászni, járni. Készíthetsz ezekből egy albumot is, aminek segítségével mindig vissza tudsz tekinteni az elmúlt hónapokra.

Olvass neki!

Az olvasást tényleg nem lehet elég korán kezdeni, és csodálatos közös időtöltés lesz a babával, ha mesélsz neki. Próbálkozz például képeskönyvekkel, vagy akár interaktív könyvekkel, amik a baba életkorának megfelelőek.

Játssz vele „bújócskát”!

A babáknál ez inkább a kukucsos játékot jelenti, ami amellett, hogy élvezetes játék lehet a kicsinek és neked is, a kognitív képességeit is segíti fejleszteni. Például gyakorolhatják áltatala a tárgyállandóságot (ami azt jelenti, hogy tudják, hogy valami akkor is létezik, amikor kívül esik a látótávolságukon), és az érzékszerveiket is serkenti. A klasszikus kukucsozás mellett játszhatsz úgy is a babával, hogy tárgyakat rejtesz el előle például egy takaró mögé. Ügyelj arra, hogy minden alkalommal ugyanazokat a mozdulatokat tedd, hogy hozzászokjon a történésekhez.

Bábszínház

Egy bábelőadás kiváló módja annak, hogy szórakoztasd a babát, és közben a történetmesélés világába is bevezeti. A bábok emellett különböző érzéseket és fogalmakat taníthatnak a kicsinek. Válassz élénk színű vagy mintás bábokat, amik vonzzák a gyermeked szemeit.

Építős játék

Ha a baba kéz-szem koordinációja már fejlettebb, szívesen játszik olyan játékokkal, amelyek során dolgokat lehet egymásra tenni, építeni. Ezek lehetnek bármilyen tárgyak, amiket egymásra lehet helyezni, például fa-, szivacs- vagy kartonpapír kockák, egyre nagyobb méretű műanyag poharak, vagy egymásra építhető gyűrűk. Az egymásra építés a különböző méretek fogalmával is megismerteti, és a problémamegoldással is.

Akadálypálya

Akár mászik, akár már lépeget, egy kisebb akadálypálya kihívást jelenthet, segítheti a mozgásfejlődést. Tegyél néhány párnát, plüssállatot, könyvet és játékot a padlóra. Ezután fogd meg a baba kezét, vagy mássz mellette, miközben átvezeted a tárgyak között. Ez a tevékenység fejleszti a motoros készségeit, a koordinációt, az egyensúlyt, és erősíti az alsó testtájak izmait.

Zseblámpás játék

Tegyél egy színes selyempapírt vagy sálat egy zseblámpa elé, majd világíts a falra, táncoltasd a fényt a mennyezeten, a játékokon, a baba kezén, lábfején. Közben mondd is el neki, hogy mi történik, hogy éppen gyorsan vagy lassan mozgatod a fényt, magasra vagy alacsonyra világítasz, hogy oda-vissza táncol a fénysugár. Bíztathatod arra is, hogy próbálja elkapni a fényt, vagy megpróbálhatsz egy árnyjátékot is.

Gurítsd a labdát!

Az egyik legegyszerűbb de legjobb játék, hogy egy tetszőleges méretű labdát gurítasz közted és a baba között. Használhatsz különböző méretű labdákat, mutasd meg ezeken a színeket és a formákat – például egy nagy, sima felületű, piros strandlabda, egy közepes, kék, pöttyös gumilabda, vagy egy kicsi, puha, sárga teniszlabda.

Források: momjunction.com, whattoexpect.com