Baba

Megszólalt a béranya, aki hírességek babáit szülte meg

A 42 éves Shanna St Clair a béranyaság árnyoldaláról beszélt. Több hírességnek is ő hordta ki a gyermekét – írja az nlc. a Daily Mail cikke nyomán.
2023. Március 31.
babák
Fotó: Getty

A kis Phoenix Reum, aki Paris Hilton és férje, Carter közös gyermeke, ma boldogan gőgicsél kiságyában a család extravagáns kastélyában Los Angeles egyik előkelő negyedében. Az örökösnő kisfiát egy béranya szülte meg, és ezzel egy álom vált valóra a 42 éves realitysztár-üzletasszony számára, aki elmondása szerint évekig vágyott arra, hogy anya lehessen. Hilton állítólag rettegett a szüléstől, ezért fordult béranyához.

Számos sztár választja ezt a megoldást, vagy termékenységi nehezítettség miatt, vagy azért, mert nem szeretné, ha a várandósság nyomot hagyna a testén. Egyesek, mint például Sarah Jessica Parker, Nicole Kidman és Priyanka Chopra nyíltan vállalták és beszéltek a helyzetről, mások, mint például Naomi Campbell és Amber Heard inkább próbálták megtartani maguknak a tényt, hogyan jöttek gyermekeik a világra – írja az nlc. cikke.

sarah jessica parker és családja

Sarah Jessica Parker családjával – az ikreket béranya hozta világra – Fotó: Getty

Azonban amint azt a hírességek egyik béranyjának, Shanna St Clairnek története tanúsítja, ezek az esetek nem mindig érnek véget kölcsönös elégedettséggel. „A béranyaság nagy örömet tud okozni – hihetetlenül felemelő a tudat, hogy valakinek valóra váltottad az álmát, és az illető megkapja a vágyott babáját – mondja Shanna a Daily Mailnek. – Ugyanakkor van két nő, akik korábban talán soha nem ismerték egymást, és valószínűleg teljesen eltérő társadalmi és anyagi hátterűek, összefognak ebben a hihetetlenül intim folyamatban, hogy megszülethessen egy baba. Ez pedig sok lehetőséget ad arra, hogy valahol a dolog elromoljon.”

Nem pénzért, együttérzésből

De ki is Shanna St Clair? Egy okos, életvidám anya. Foglalkozása szerint fodrász, aki egy farmon él Pennsylvania festői vidékének közepén, ahol kecskéket és csirkéket tart. ITT megnézheted a róla készült fotókat is.

Shannának már volt három gyermeke, amikor harmincévesen elolvasott egy cikket egy női magazinban a meddő nők küzdelméről, és azonnal együttérzett velük. Építész férjével, Joseph-fel két fiút és egy lányt vállaltak, de az első kislányuk 26 hetesen halva született, így a házaspár nagyon is értette, mit jelent a perinatális veszteség. Shanna később, családja beleegyezésével, felvette a kapcsolatot egy béranya-ügynökséggel. „Nem azért, mert ki kellett fizetnem a számláimat – anyagilag rendben voltunk – magyarázza Shanna. – A béranyaságot olyan ajándéknak tekintettem, amit egy másik nőnek adhatok.”

A lapnak elmesélte, hogy az ügynökség alaposan átvilágította: pszichológiai vizsgálaton vett részt, háziorvoshoz és nőgyógyászhoz ment, ultrahangon, vérvételen esett át. Miután megfelelt a teszteken, bekerült a rendszerbe, és profilját elküldték a leendő szülőknek. Az első pár, akiknél a béranyaságot vállalta, egészségügyi okokból nem tudott gyereket vállalni, illetve kihordani. A leendő anya, Jennifer (akinek valós nevét Shanna nem fedi fel) egy jól ismert és gazdag család gyermeke volt, és nagyon más életet élt, mégis jó és szoros kapcsolatot ápoltak a terhesség közben.  

A folyamat egyáltalán nem volt zökkenőmentes, mert Shanna hét próbálkozás után esett csak teherbe, és addig számtalan kezelésen esett át, hormonokat szedett. Shannának szinte küldetésévé vált, hogy összehozza a dolgot, és három év alatt összesen 50 ezer dollárt kapott (17,5 millió forint), amely fedezte az állásából származó bevételkiesést, az IVF-klinikára való utazást is.

Hallgatnia kellett volna a figyelmeztető jelekre

Shanna végül egy fiúnak adott életet, és a mai napig tartja a kapcsolatot a családdal. Az elérhetőségét a pár adta tovább egy nőnek, akinek szintén szüksége volt béranyára. Ő szintén egy híresség volt, akit Catherine néven emlegetnek a cikkben. A negyvenes évei elején járt, és saját petesejtjével és spermadonorral próbált teherbe esni.

A szerződéseket három terhességi próbálkozásra írták alá. Az embrió beültetése egy drága New York-i IVF-klinikán történt. „Naivan arra számítottam, hogy azonnali kötelék születik köztünk a közös gyermekvállalás miatt, de nem így történt. Szemtelen és énközpontú volt.”
A híresség még azelőtt távozott, hogy Shanna megkapta volna az embriókat, még csak köszönetet sem mondott neki.

A második beültetés sem volt sikeres, a harmadik alkalomra viszont Catherine viselkedése megváltozott, kedvesebb és nyugodtabb lett. A véreredmények végre terhességet mutattak, ám amikor Shanna telefonon el akarta újságolni a jó hírt Catherine-nek, a nő nem tűnt különösebben izgatottnak. Pár nappal később aztán sokkoló telefonhívást kapott a hírességtől. Elmondta neki, hogy most született egy fia, akit egy másik béranya szült.

„Azt mondta, szeretné elmondani nekem, mielőtt az újságokban olvasok róla – és amikor megjegyeztem, hogy soha nem mondta el, hogy van másik béranya, azzal mentegetőzött, hogy ezt nem volt köteles közölni. Miután letettük a telefont, megdöbbentem, de üzenetet küldtem neki azzal, hogy »gratulálok, legyen örömöd a babában«. Nem válaszolt.”

A nő hozzáteszi: „Úgy gondolom, hogy mindkét nőnek le kell ülnie előtte egy jó hírű béranya-ügynökséggel együttműködve, hogy részletesen leírják, ki mit vár ettől az utazástól.”

Az Európai Unión belül a béranyaság többnyire nem engedélyezett (ahogyan Magyarországon sem), sőt kifejezetten tiltják Ausztriában, Németországban és Svédországban. Hollandiában engedélyezett az ellenérték nélküli dajkaanyaság, de a szigorú szabályok miatt nehezen vehető igénybe. A világ országai közül a béranyaság Ukrajnában, Indiában, az Amerikai Egyesült Államok legtöbb tagállamában, Ausztráliában, Izraelben és az Oroszországi Föderációban legális.

Ha kíváncsi vagy, végül mennyi pénzt kapott volna a béranya, ha egy gyermeket vagy ha ikreket szül, illetve szeretnéd megtudni, hány gyermeket hordott még ki ezek után a próbálkozások után, KATTINTS IDE a folytatáshoz!