Negyvenéves kortól javasolják az évenkénti-kétévenkénti mammográfiás vizsgálatot, de ultrahanggal is megállapítható, hogy a mellben tapintott elváltozás tömör szövet vagy folyadékkal teli ciszta. Ez utóbbi meglehetősen gyakori, jóindulatú elváltozás.
A szoptatási időszak vége után kerítsünk sort rendszeres, havonkénti önvizsgálatra – a daganatok kilencven százalékát a nők maguk veszik észre, a legjobb időpont a menstruáció befejeződése utáni napok egyike. A vizsgálat azért is fontos, mert fájdalom rendszerint nem tapasztalható.
1. Vegyük szemügyre leeresztett karokkal mindkét mellünket a tükör előtt.
2. Ismételjük meg ugyanezt tarkóra tett vagy felemelt kézzel, és közben forduljunk oldalra is.
3. Körkörös mozdulatokkal, tenyérrel tapintsuk át mindkét mellünket.
4. Jobb kezünkkel tapintsuk végig a bal hónaljat és a kulcscsont alatti árkot, majd ismételjük meg ugyanezt bal kezünkkel jobb oldalon.
5. Feküdjünk hanyatt, tegyünk összecsavart törülközőt a bal lapockánk alá, és bal karunkat tegyük a fejünk alá vagy fölé. Jobb kezünkkel tapintsuk át bal mellünket, majd ismételjük meg ugyanezt a másik oldalon is.
6. Tapintsuk meg a mellbimbót és környékét, figyeljük meg, nem ürül-e belőle váladék. (A szoptatás befejezése után akár hónapokkal is előfordulhat, hogy préselő mozdulat hatására egy kis tej jelenik meg, ez önmagában nem kóros).
Mire figyeljünk?
További hasznos cikkek:
Forrás: Kismama magazin