Baba

Miért nem szeretik a babák a füvet?

Két dolgot tudunk biztosan: az egyik, hogy a babák nem szeretik a füvet, a másik pedig, hogy az emberek imádnak olyan videókat nézni, amikor a baba először érintkezik a fűvel.
2022. Június 09.
Miért nem szeretik a babák a füvet? (fotó: Getty Images)

Képzeld el egy pillanatra, hogy hihetetlenül magasban vagy, és még soha nem láttál füvet. Hogy éreznéd magad az előkertben?

Ismerjük a cuki videókat, amikor a baba mindent megtesz, csakhogy ne kelljen hozzáérnie a fűhöz: a spárga olyan változataira képesek, amire Jean-Claude Van Damme is büszke lenne. Imádnivaló és vicces, de miért nem szeretik a babák (a többségük) a füvet?

Egyszerű a magyarázat: az idegrendszerük még nem áll készen rá. A fűvel való érintkezés érzékszervi túlterheléssel jár. Az élet első hónapjaiban a csecsemő idegrendszere még csak hangolódik, gyorsan fejlődik, és a hangok, érzések és látványok intenzívek számára. Gondolj arra, hogy a fű csiklandoz, szúr, nedves. Egyszerűen túl sok.

Annak az oka, hogy nem minden baba reagál így a fűre pusztán az, hogy a csecsemők különböző módon dolgozzák fel az érzékszervi tapasztalatokat. Ez az oka annak is, hogy azok a nagyobb gyerekek, akiknek érzékszervi feldolgozási problémáik vannak, később is gyakran kerülik a füvet.

Egy 2014-es tudományos tanulmány szerint a babák általában véve is óvakodhatnak a növényektől. A Yale tanulmánya a csecsemők reakcióit vizsgálta különböző tárgyakkal kapcsolatban, köztük növényeknél is. A kutatók azt találták, hogy amikor a babáknak növényeket mutattak, sokkal hosszabb időbe telt, amíg úgy döntöttek, hogy megérintik őket, mint más tárgyakat.

“Ezek az eredmények gazdagítják a szakirodalmat, amely szerint a csecsemők érzékenyek bizonyos, ősi veszélyekre” – állapítják meg a tanulmány szerzői. Vagyis, hogy a csecsemők növényekkel szembeni óvatossága természetes viselkedés, amelynek oka, hogy megóvják magukat egy esetleges mérgezéstől.

Lehetséges, hogy az emberek fejlődése során úgy alkalmazkodtunk a növények mérgező hatásához, hogy ösztönösen óvatosak lettünk velük szemben. Különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy a csecsemők mindent a szájukba vesznek, a világot a szájukon keresztül is fedezik fel. Egy mérgező – vagy egyszerűen ehetetlen – növényekkel teli világban a tipikus szájmozgás veszélyeztetné a csecsemőket, ha természetüknél fogva nem idegenkednének a növényektől.

(Cikk forrása: fatherly.com)