Sok oka lehet annak, ha egy szülő úgy érzi nem tud kapcsolódni a gyerekéhez vagy egyenesen nem érez iránta mély szeretetet. A legvalószínűbb és leggyakoribb oka, a szülés utáni depresszió. Sokaknál a saját gyerekkorukból eredő traumára adott védekezési reakció áll a háttérben. Dr. Gail Gross, a psychologytoday.com cikkében sorra veszi a lehetséges okokat.
Szülés utáni depresszió
A szeretet vagy kötődés hiányának legnyilvánvalóbb a szülés utáni depresszió. A kémiai változások, amelyeken a szervezeted a terhesség és a szülés során keresztülmegy, gyakran befolyásolják az érzelmeidet, ez pedig szülés után depressziót okozhat. Szerencsére ez orvosolható. A gyógyszeres kezelés, a terápia, mind segíthet a felépülésben és a babához való kötődés kialakulásában.
Másrészt, ha nem a szülés utáni depresszió az ok, hanem egyéb érzelmi jellegű probléma áll a háttérben, akkor meg kell keresned az érzéseid forrását. Csak így találhatsz vissza az egészséges és boldog kapcsolathoz a babáddal.
Visszatekintés a saját gyerekkorodra
A saját gyermekkorodra való ránézés kulcsfontosságú. Ott, a fejlődésed korai szakaszában valószínűleg megtalálod az okokat, amelyek miatt nem tudsz kötődni a gyermekedhez. Talán elhanyagoltak vagy bántalmaztak, esetleg versengő, irányító, féltékeny, lealacsonyító vagy mérgező szülőd volt. Gyakran éppen azok a védekező mechanizmusok, amelyeket az emberek az ilyen gyermekkor túlélése érdekében alakítanak ki, elvághatják őket a saját utódaik iránti bensőséges és szeretetteljes érzésektől.
A neheztelő szülő
Lehetséges ok lehet, ha egy anya soha életében nem tudta beteljesíteni életcélját, elégedetlen, boldogtalan az életével. Ilyenkor a gyermeknevelés túl nagy terhet, felelősséget jelenthet. Idővel ez átcsaphat neheztelésbe és végül elvághatja azokat a szeretetteljes érzéseket, amelyeket talán kezdetben a szülő a gyermeke iránt érzett.
“A szülőkkel való munkám során azt tapasztaltam, hogy ez gyakran előfordul, ha azért házasodtál meg, mert terhes voltál, és a terhességed megváltoztatta a jövőbeli céljaidat és törekvéseidet” – fogalmaz Dr. Gail Gross.
A kompenzáló szülő
Aztán vannak anyák és apák, akik versengenek a gyermekeikkel. Ha a származási családodban lealacsonyítottak és elutasítottak, akkor alacsony lehet az önbecsülésed. Ha pedig a házasság nehéz vagy boldogtalan, a gyermek sokszor bábuvá válhat a kapcsolatban. Itt előfordulhat, hogy az egyik szülő versengővé válik a párja figyelméért a gyereke ellenében.Ha magadra ismertél most és te is a gyerekeddel versenyző szülő vagy, akkor ez azt jelenti, hogy még mindig küzdesz a saját gyermekkorodból származó igényeiddel. Ez arra késztethet, hogy lekicsinyeld gyermeked teljesítményét, vagy lealacsonyítsd őt, ezzel aláásva a gyereked önérzetét azért, hogy magadat jobbnak, többnek érezd.Ha gyerekkorodban irányító szüleid voltak, valószínűleg úgy érezted, hogy nem tudod kézben tartani a dolgokat. Ezért felnőttként valószínűleg te is irányító leszel. Uralkodhatsz a gyerekeden. Ha gyermekként azt élted meg, hogy a szülőd féltékeny rád, akkor nagyon valószínű, hogy ezt a féltékenységet a saját gyermekeidnél is tükrözni fogod. Ha gyermeked túl sok figyelmet kap másoktól, beleértve a családtagokat is, előfordulhat, hogy uralkodni kezdesz a gyermekeden, hogy ezzel próbáld szétzúzni az önbecsülését.
- Kapcsolódó: Szeretem a gyerekem, csak kimutatni nem tudom
Az elhanyagoló, vagy a túlzottan védelmező szülő
Végül, lehet, hogy elhanyagoló szülő, vagy olyan, akit magát is elhanyagolták gyerekkorában. Előfordulhat, hogy a negatív interakcióival mind érzelmileg, mind fizikailag bántalmazza a gyereket. Sokszor az a gyermek, aki felnőve ilyen szülő lesz, maga is bántalmazott volt. Ha pszichésen elérhetetlen vagy, nem reagálsz, nemcsak elhanyagolod, hanem el is utasítod a gyermeked.A másik véglet, a túlféltő szülő, olyan aki ezzel a túlságosan védelmező attitűddel próbálja kezelni a bűntudatát azért, mert nem képes valódi szeretetre, kapcsolódásra.Kérj segítségetHa bármelyik fenti leírást igaznak érzed magadra, vagy egyszerűen csak úgy érzed nem szereted a gyereked, képtelen vagy kapcsolódni hozzá, azonnal kérj segítséget. Segítséggel, önvizsgálattal feltárhatod az okokat és visszanyerheted önmagad, az erőforrásaidat és meg tudod fordítani a helyzetet.
Azzal, hogy tudatosítod saját szülői attitűdödet, tudatosan megtanulhatod, hogyan gyógyíthatod magad, hogyan szeretheted meg önmagad és ezzel megtanulhatod azt is, hogyan szeresd a gyerekedet.