Baba

Mit tehetünk szopási sztrájk esetén?

Ha szoptatsz, bizonyára hamar észreveszed, ha a kisbabád szopási szokásai megváltoznak. Miből tudhatod, hogy szopási sztrájkkal van dolgod és mi ilyen esetben a teendő?
2021. Január 28.
Mit tehetünk szopási sztrájk esetén? (fotó: Getty Images)

Amikor egy baba egyik napról a másikra megváltoztatja a szopási szokásait, akkor érdemes minél hamarabb megfejteni ennek okát, hogy ha szükséges, akkor be tudj avatkozni.

Honnan tudhatjuk, hogy szopási sztrájkkal van dolgunk?

Azt nevezzük szopási sztrájknak, amikor egy addig jól szopó kisbaba egyik pillanatról a másikra elutasítja a mellet és nem akar szopni. Intő jel lehet, hogy szopási sztrájkkal van dolgunk, ha a kisbabánk egy évnél fiatalabb. A szopási sztrájkkor a kisbaba bár elutasítja a mellet és nem akar szopni, de nyűgös, boldogtalan és elégedetlennek tűnik. A szopási sztrájk nem egyenlő azzal, amikor a baba már nagyobbacska (3 hónaposnál idősebb) és egyre több mindent fedez fel a világból, ami elvonhatja a figyelmét szoptatás közben. A szopási sztrájk elutasítást jelent.A szopási sztrájkot sokszor tévesen úgy értelmezik, hogy a baba elválasztotta magát vagy készen áll erre. Ez azonban két éves kor alatt igen ritkán következik be. Ha be is következne 2 évesnél fiatalabb babánál vagy ha már éppen elmúlt 2 éves, az elválasztódás soha nem egyik pillanatról a másikra következik be, hanem fokozatosan. Az elválasztódás és a szopási sztrájk között tehát nagy különbség van, amit könnyedén be is lehet azonosítani. Az elválasztódás egy szép, fokozatos folyamat, a baba egyre ritkábban kéredzkedik mellre, míg egyszer csak véget ér ez a korszak. A szopási sztrájk azonban hirtelen, egyik napról a másikra következik be és teljes elutasítással jár.Kapcsolódó: Ez a különbség az elválasztódás és a szopási sztrájk között

Mi okozhat szopási sztrájkot?

A csecsemők különféle fizikai és érzelmi okok miatt utasíthatják el a mellet és a szoptatást. Ezek az alábbiak lehetnek:

  • fülfájás
  • fogzási fájdalom
  • szájüregi fájdalom
  • a tej mennyiségének vagy ízének megváltozása
  • túl lassú/túl gyors tejleadó reflex
  • szopás közben megijedt valamitől (kiabálástól, hirtelen zajtól)
  • az anya stresszes, feszült, ideges állapota
  • az anya illatának megváltozása

Mi a teendő szopási sztrájk esetében?

Mindenekelőtt ki kell találni, hogy miért utasítja el a baba a mellet, ugyanakkor táplálni is kell valamilyen formában és a tejtermelést is fenn kell tartani ebben az időszakban is (feltéve, ha továbbra is szoptatni szeretnénk).Szopási sztrájk alatt érdemes fejni, részben, hogy ne apadjon el a tej, részben azért, hogy elkerüljük a tejcsatorna-elzáródást.Ha otthoni körülmények között nem teljesen kizárható valamilyen betegség megléte, ami a szopási sztrájkot okozza, akkor érdemes gyermekorvos segítségét kérni.Az elutasítást nem kell elfogadnunk, de természetesen erőszakosak se legyünk. Az alábbiakat tehetjük:

  • bőrkontaktus a babával: bújjunk össze vele és finoman ajánljuk fel a mellet
  • változtassunk a szoptatási pozíción
  • zárjuk ki a zavaró fényeket és hanghatásokat
  • lazuljunk el, maradjunk nyugodtak, csak a szoptatásra koncentráljunk
  • ha nincs akadálya, hordozzunk
  • kínáljuk meg a babát akkor, amikor félálomba van

Mikor kell aggódni?

A legtöbb esetben a szopási sztrájk néhány napig, maximum egy hétig tart. Ha a baba egyáltalán nem hajlandó enni, sem cumisüvegből, sem kis pohárból, nem pisil, veszít a súlyából, akkor azonnal forduljunk gyermekorvoshoz.(Cikk forrása: healthline.com)