Baba

Nem emeli a fejét a baba – mikortól jelez bajt?

Az, hogy a baba emelni és megtartani tudja a fejét, fontos mérföldkő a mozgásfejlődésében. Mutatjuk, mikor érdemes szakértővel beszélni, ha a te babád még nem tudja emelni a fejét.
2025. Január 29.

Egy baba napról napra ügyesedik, tanul új dolgokat. Ezek között vannak viccesebbek, aranyosabbak – és olyanok is, amelyek nagyon jelentősek a későbbi mozgásfejlődése és idegrendszeri érése szempontjából. Talán te is megkaptad már a kérdést: na, és a fejét már meg tudja tartani? Valóban nagy lépés ez egy baba fejlődésében – mutatjuk, jellemzően mikor tudják emelni, tartani a fejüket a kicsik. (Azt azért mindenképp tartsd észben, hogy nem kell minden babának pontosan a meghatározott időpontokban csinálnia a mozgásfejlődésben meghatározott dolgokat, és nem kell, hogy minden a „szabályok” szerint történjen. De ezek jó útmutatót adnak ahhoz, hogy eltérés esetén kérdezz, hogy ha szükséges, minél előbb eljussatok szakemberhez, és megkaphassa a kicsi a szükséges fejlesztést.)

2 hónapos baba hason fekve, emeli a fejét

Fotó: Getty Images

Mikor emeli a fejét a baba?

Általában így zajlik a kicsik mozgásfejlődése a fej megtartását illetően az első hónapokban:

  • 1 hónaposan: Hason fekve átfordítja a fejét (de még nem tartja). Ha ülésbe húzzuk a kezénél fogva, egy pillanatig tudja tartani a fejét.
  • 2 hónaposan: Hason fekve kicsit meg tudja emelni a fejét, ha ülésbe húzzuk, pár másodpercig meg tudja tartani.
  • 3 hónaposan: Hason fekve meg tudja tartani a fejét, és akkor is, amikor fekvő helyzetből ülésbe húzzuk. Hason az alkarján is támaszkodik, a mellkasát is el tudja emelni.

Mi kell ahhoz, hogy a baba tartani tudja a fejét?

A kisbaba feje testéhez képest nagy, és túlságosan nehéz ahhoz, hogy a még fejletlen izomzatával képes legyen megemelni, tartani. Ahhoz, hogy tartani tudja a fejét, meg kell erősödniük a nyaki izmoknak, a hát- és a vállizmoknak. Emellett az idegrendszer megfelelő érettsége is szükséges ehhez: az agynak is fejlődnie kell, hogy képes legyen a megfelelő mozgás- és izomkoordinációra. Az érzékszervek, a látás és a hallás fejlődése is kulcsfontosságú, mert ezek segítségével tanul meg tájékozódni a térben, ami szükséges a fej megfelelő pozicionálásához. A fej tartása és emelése pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a kicsi mozgásfejlődése a későbbiekben rendben menjen: a fejtartás a megfelelő mozgásfejlődés alapja, a későbbi szabályos helyváltoztatás alapvető feltétele, hogy a kisgyerek minden irányban megfelelően tudja tartani a fejét anélkül.

Nem emeli a fejét – bajt jelent?

Keresd fel a védőnőt, gyerekorvost, fejlesztő szakembert, ha az alábbi figyelmeztető jeleket tapasztalod, de valószínűleg a rendszeres vizsgálatokon ők maguk is rákérdeznek ezekre. (Figyelem, most csak a fej megtartásával kapcsolatos figyelmeztető jelekre térünk ki.)

  • 1 hónapos kor végére: Egyáltalán nem emeli a fejét hason fekvő helyzetben, sosem fordítja át magától.
  • 2 hónapos kor végére: Amikor a kezénél foga ülő helyzetbe húzod, egyáltalán nem tartja meg a fejét, egy pillanatra sem. Csak az egyik oldalra fordítja a fejét, háton fekve is ferdén tartja.
  • 3 hónapos kor végére: Nem forgatja a fejét, hason fekve nem emeli meg, nem tudja tartani pár pillanatig sem. Csak az egyik oldalra forgatja a fejét. Mikor ülésbe húzod, hátraejti a fejét.
Baba átfordulás, mozgásfejlődés

Fotó: Getty Images

Mi lehet az oka, hogy nem emeli vagy tartja?

Sok minden állhat a háttérben. Ha felmerült, hogy a babád esetleg az átlagosnál lassabb tempóban fejlődik, első körben szakember, gyermekorvos vagy védőnő tanácsát kérd ki. Ők szakszerűen felmérik a baba állapotát, mozgását, és megmondják, hogy van-e szükség további vizsgálatokra vagy fejlesztésre. Kérdezhetsz még képzett mozgásterapeutát, gyógytornászt – a lényeg a szakirányú végzettség és tudás. Ha úgy érzed, szükség van rá, bátran kérdezz, kérj tanácsot. De általánosságban, többek között ezek a tényezők állhatnak amögött, ha a baba nem emeli a fejét a fent leírt módokon és időkben:

  • Koraszülöttség miatti eltérő mozgásfejlődés
  • Izomgyengeség
  • Lassabb mozgásfejlődés
  • Kevés lehetőség és tér a mozgásra
  • Az idegrendszer eltérő fejlődése
  • Látási, hallási problémák

Így segítsd, hogy megtanulja

Az alábbi dolgokkal hozzájárulhatsz, hogy a babád könnyebben megtanulja megtartani a fejét. Arra azért vigyázz, hogy ne akard siettetni a dolgokat – nem tanítanod kell a különféle dolgokra, hanem megteremteni neki a lehetőséget, hogy természetesen, próbálkozva, gyakorolva magától sajátíthassa el a megfelelő mozgásokat, izomműködéseket.

  1. Rendszeresen fektesd hasra a babát: naponta többször, eleinte csak néhány percre, majd növelve az időtartamot.
  2. Ne csak puha, hanem keményebb felületen is feküdjön, természetesen takarón, játszószőnyegen.
  3. Beszélj hozzá, mutass neki játékokat, hogy azokra figyelve elkezdje fordítani, emelni a fejét.
  4. Fektesd hasra, mutass neki kontrasztos képeket, és mozgasd azokat, hogy megpróbálja követni a szemével és a fejével.
  5. Hasaltasd gimnasztikai óriáslabdán (55-65 cm átmérőjű) a babát, a feje legyen a legmagasabb ponton. Hintáztasd, óvatosan, finoman rugóztasd.
  6. Énekelj, beszélj hozzá, amíg ő a babaszőnyegen fekszik, te pedig jössz-mész körülötte.
  7. Tehetsz elé tükröt, hogy nézegethesse magát.
  8. Hordozd magadon babahordozóban – ez a testhelyzet is segíti a fej tartásához szükséges izmok megerősödését.

A lenti videóban pedig gyógytorna gyakorlatokat találsz, amelyek nagyon hasznosak lehetnek, ha a babád „nem szeret” hason feküdni.