Baba

Ne használjunk hintőport a köldökcsonk ápolásához

A hazai és nemzetközi ajánlások egységesek, a gyakorlat itthon azonban még mindig az elavult ellátást követi, miközben a régi gyakorlatról már bebizonyosodott, hogy károkat okoz.
2022. Május 17.
Ne használjunk hintőport a köldökcsonk ápolásához (fotó: Getty Images)

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a köldökcsonk ápolásához nincs szükség sem hintőporra, sem alkoholra. Nyugat-Európában már régóta nem javasolják egyiket sem, sőt, a fürdetést sem ajánlják az első napokban.

A pandémia következtében a kórházi tartózkodás ideje gyakran lerövidült és a szülők úgy tértek haza, hogy nem volt elég ismeretük arról például, hogy mi a teendő a köldökcsonkkal. A gyogyhirek.hu cikke, amelyet Tománé Mészáros Andrea, védőnő jegyez az alábbiakban foglalja össze mit kell tudni a kisbaba köldökcsonk ápolásáról.

A köldökcsonk a szülést követően, általában 7-10 nap alatt leesik. Minél később esik le a csonk, annál nagyobb a fertőzésveszély. Ha 3 hét elteltével sem esik le, akkor szükséges orvosi konzultáció, mert ez betegséget is jelezhet.

A hazai ajánlások ugyanazok, mint a nemzetköziek, de nálunk valahogy mégsem követi a gyakorlat és még mindig sokan hiszik azt, mert sokan ezt is ajánlják, hogy alkoholra és hintőporra feltétlenül szükség van. Nem, nincs egyikre sem szükség, nem hogy használ, hanem egyenesen kárt is okoz.

Az alkohol a baba vékony bőrén keresztül felszívódhat, a bőr kiszáradhat, helyileg károsodhat, különösen akkor, ha napjában többször használjuk a szert. A nem kellő gondossággal használt hintőport pedig a baba belélegezheti, bekerülhet a tüdőbe, irritációt okozva. Gyermekkorban a hintőpor bárminemű használata kerülendő. Gyakran használt fertőtlenítő szer a Betadine vagy a higany tartalmú Mercurochrom, de ezek használata sem javasolt.

A köldökápolás kérdésében iránymutató az angol NICE (National Institute for Health and Care Excellence), ők a világ leghitelesebb bizonyítékon alapuló (evidence based) szakmai ajánlásait jegyzik.

Egyet kell tenni a köldökcsonkkal: szárazan tartani, amíg leesik.

Nem indokolt semmilyen fertőtlenítő szer használata, sem alkohol, sem hintőpor, csak annyi a feladat, hogy a köldökcsonkot szárazon és tisztán tartsuk. A pelenkát vissza kell hajtani a köldökcsonk alá. A fertőzésveszélyt így tudjuk elkerülni.

A leváló bőrdarabkákat, szöveti törmeléket felforralt, lehűtött vízzel és steril gézlappal óvatosan kell eltávolítani.

Fertőzésre utal a:

  • láz,
  • kipirosodott bőr,
  • bűzös váladékozó köldökcsonk. Ezekben az esetekben irány a háziorvos.

Azonnali ellátást kíván, ha széklettel vagy vizelettel szennyeződik a csonk, ekkor lemosás után használjunk a patikában vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő oldatot vagy spray-t, naponta 1x. De még mielőtt ezt megtennénk, konzultáljunk a házi gyermekorvossal és a védőnővel is.

Bár evidencia, hogy az újszülötthöz mindig tiszta kézzel nyúljunk, a Covid-19 járvány fokozottan ráirányította a figyelmet a kézmosás jelentőségére. Az újszülött gondozása során különösen ügyeljünk a kéz tisztaságára. Nem szükséges fertőtlenítő, antibakteriális szappant használni, de legalább 20-30 másodpercig tartson az alapos kézmosás, a víz hőfoka lehetőleg hűvös legyen.

Forrás: gyogyhirek.hu