A szoptatás és az anyatej mégsincs akkora hatással a neurokognitív képességekre, mint korábban hitték, 16 éves korra eltűnnek az esetleges különbségek – derült ki egy kutatásból.
A tanulmány egy Belorussziában végzett, nagyszabású kutatás eredményein alapult. A PROBIT (Promotion of Breastfeeding Intervention Trial) vizsgálatban újszülötteket véletlenszerűen két csoportba osztottak. Az egyik csoportba tartozó családoknál a kizárólagos és hosszan tartó szoptatást támogatták (pl. gyakoribb gyermekorvosi látogatásokkal), a másik csoportban pedig a “hagyományos” elveket követték. A gyerekeket 6 és fél éves korukban is megvizsgálták, és úgy találták, hogy az anyatejjel táplált gyerekeknek magasabb volt az IQ-ja.
Az új kutatás viszont 16 éves korukban vizsgálta a gyerekeket, és nem találtak különbséget a két csoport tagjainak szellemi képességei között. Az egyetlen terület, melyben a szoptatott gyermekek jobb eredményeket értek el, a verbális funkció volt, de az eltérés ebben az esetben sem volt kiemelkedően nagy.
A kutatók kiemelték, hogy más tanulmányok eredményei nem mindig tekinthetőek pontosnak, mert az adatgyűjtés nem volt olyan szigorúan ellenőrzött, mint a PROBIT esetében – vagyis, az anyatejes tápláláson kívül más tényezők (pl. a szülők képzettsége, anyagi helyzete) is szerepet játszhattak abban, hogy hogyan teljesítettek a gyerekek az intelligenciateszteken.
Természetesen, az anyatejes táplálásnak rendkívül sok előnye van: jótékonyan hat az immunrendszerre és bizonyos betegségek rizikóját is csökkenti.
(via)
Ez is érdekelhet: