Ahogy arról mi is beszámoltunk, szeptember 4-én hajnalban érkezett párjával a vajúdó kismama a budapesti Szent Margit Kórház B épületéhez, a főbejárathoz. A szülészet szonban az A épületben található. A portaszolgálatos hiába próbálta elérni telefonon az illetékes osztályt, nem sikerült felvenni velük a kapcsolatot.
A felajánlott tolókocsit a kismama már nem tudta használni, gyalog indultak el, de már nem jutottak el az osztályra. A járdán hozta világra a kicsit az édesanya. Ezután érkeztek a szülészet dolgozói és a biztonsági szolgálat, akik elvitték az osztályra a friss anyát és újszülöttjét.
A kórház nyilatkozott az eset kapcsán. Elmondták, hogy az anya és gyermeke már elhagyták a kórházat, és megköszönték az osztály szüléssel és ellátással kapcsolatos erőfeszítéseit. „Az intézmény belső szabályzata alapján a rendkívüli jelentések megtörténtek, melyek kiértékelése után mulasztásra utaló adat nem merült fel, így nem indult belső vizsgálat az esettel kapcsolatban” – tájékoztatta a Borsot a kórház sajtóosztálya.
Mit kell tudni a rohamos szülésről?
Villám szülésnek vagy rohamos szülésnek nevezik, amikor egy kismama kevesebb mint 3 óra vajúdás után hozza világra gyermekét. (Az átlagos szülési időtartam 3 és 15 óra között van.) A fájások erősödése, és egyre gyakoribbá válásának folyamata pillanatok alatt lezajlik.
A rohamos szülések esetében fordul elő többnyire, hogy a kismama nem ér be a kórházba, és már út közben megszületik pici. A megfigyelések alapján akinek egyszer már része volt benne, a következő alkalommal is hasonló villám szülésre készülhet.
Nehéz megmondani, hogy kinél fordulhat elő, ám vannak kockázati tényezők, amelyeknél érdemes felkészülni erre az eshetőségre: ilyen többek között a magas vérnyomás, vagy ha baba növekedése korlátozott, esetleg ha túlzottan kis súlyú a magzat.
Nyitókép: Getty Images (a kép csak illusztráció)