Bőrünkön, szánkban, bélrendszerünkben is mindenütt jelen vannak, de többnyire csak békés egymás mellett élésről van szó. Komoly panaszokat okozó gombás betegség akkor alakulhat ki, ha védekezőrendszerünk kibillen egyensúlyából.
A mellbimbó gombás fertőzéseinek például rendszerint a rossz szoptatási testhelyzetből, nem megfelelő mellrehelyezésből származó sérülések egyengetik az útját. Még jobban fellángol a fertőzés, ha a sebes mellbimbót műszálas melltartóba, szoptatós betétbe bugyoláljuk. A gombák ugyanis kedvelik a meleg, nedves és sötét helyeket.
Ugyanez a helyzet a hüvelyben és környékén megtelepedő gombákkal. A jóformán légmentesen záró műszálas alsónemű vízhatlan betéttel valódi melegágya a gombáknak. A nedvesség pang, a bőrlégzés akadályozott, így nehéz túllépni a panaszokon.
A széles spektrumú antibiotikumokkal végzett kezelések kellemetlen mellékhatása is gombás fertőzés lehet. Az elhanyagolt és a túlzásba vitt tisztálkodás is kedvez a gombáknak. A szappanok, tusfürdők többsége károsítja a bőr természetes, gombák ellen is védelmet nyújtó zsírsavköpenyét és természetes baktériumflóráját.
Ha gombás betegségre gyanakszunk, gondoskodjunk először bőrünk egészséges működési feltételeiről: tartsuk épen, szárazon, használjunk jól szellőző ruházatot. A kezelés lehetőségeit beszéljük meg orvossal. Ha nem lehet pontosan meghatározni a fertőzést okozó fajt, általában valamennyi gombafaj ellen hatásos hatóanyagot tartalmazó kenőcsöt javasol a páciensnek. A rendszeres, megfelelő ideig folytatott kezelés a fent felsorolt problémák kiküszöbölése után lehet igazán hatásos.
Ezek is érdekelhetnek:
Forrás: Kismama magazin