Ha egy gyermeknek szeparációs szorongása van, sírhat, és túlzottan ragaszkodó lehet, amikor a szülei, gondviselői távozik, még ha csak néhány pillanatra is. Jellemzően, ahogy nagyobbak lesznek, a babák és a kisgyerekek kinőnek a szeparációs szorongásból.
Mi is pontosan a szeparációs szorongás?
A szeparációs szorongás olyan szorongás, amit a baba vagy a gyermek akkor tapasztal, amikor a szülője, gondviselője távozik valahova, például elmegy dolgozni, vagy otthagyja a gyermeket a bölcsődében vagy óvodában. A babák már 4–5 hónapos korukban mutathatják a szeparációs szorongás jeleit, de erőteljesebben nagyjából 9 hónapos korukban kezdődik. De néhány babánál csak kicsit idősebb korában jelentkezik, míg másoknál egyáltalán nem is tapasztalható.Bár a szeparációs szorongás stresszel járhat mind a gyermeknek, mind a szülőknek, de az ennyi idős gyerekeknél ez valójában annak a jele, hogy biztonságosan kötődnek a szüleikhez. Ez azt jelenti, hogy a baba, illetve a kisgyerek erős és egészséges köteléket alakított ki a szüleivel, ami fontos a későbbi szociális és emocionális funkciókat tekintve is.
- Kapcsolódó: Szeparációs szorongás különböző életkorokban
Mi okozhatja a szeparációs szorongást?
A szeparációs szorongás a babáknál akkor jelentkezhet, amikor elkezdik megtanulni a tárgyállandóságot. Ez annak a megértését jelenti, hogy az emberek és a tárgyak akkor is léteznek, amikor ők nem látják őket/azokat.A babák ezt általában 6–12 hónapos korukban kezdik megérteni. Mivel az idő fogalmát azonban még nem értik, azt nem tudják, hogy a szülő pontosan mikor érkezik vissza, ami félelmet és nyugtalanságot okozhat.
- Kapcsolódó: Az elszigeteltségből eredő szorongás a babáknál
A kisgyerekek esetében, amikor kezdenek önállóbbá válni, jobban tudatosulhat bennük a szülőtől való elszakadás. Emiatt a szeparációs szorongás egy újabb szakaszán mehetnek keresztül.A szeparációs szorongás sok esetben magától eltűnik, ahogy a gyermek nagyobb lesz. De vannak olyan tényezők, amik kiválthatják vagy súlyosbíthatják, mint például:
- egy új kistestvér érkezése
- új vagy ismeretlen bölcsőde/óvoda
- új gondviselő
- költözködés
- egy szülő elvesztése
- hosszabb távollét a szülőtől (pl. több hetes periódus)
- a szülő nagyfokú stressze, amit a kisgyermek is felvehet
- fáradtság, éhség, rossz közérzet
Milyen jelei lehetnek a szeparációs szorongásnak?
A babánál vagy a kisgyermeknél a következőkkel jelentkezhet a szeparációs szorongás:
- sírás, amikor a szülő elhagyja a szobát
- túlzott ragaszkodás, különösen egy új vagy ismeretlen szituációban
- idegenektől való félelem
- erősen előnyben részesíti az egyik szülőt a másikkal szemben
- követeli, hogy a közelben legyen a szülő, hogy el tudjon aludni
- éjszaka felébred és a szülő után sír
Forrás: medicalnewstoday.com