Az anyatej a legjobb táplálék a babának, ezt tudjuk. Sőt, nemcsak táplálék, hanem immunvédelem is. Érdekes, hogy összetétele mindig személyre szóló: a babád szükségleteihez igazodik. Ám csak akkor igazán előnyös, ha minőségi alapanyagokból állítja elő a szervezeted, vagyis ha egészségesen étkezel. És mint tudjuk, minden, amit te megeszel-megiszol, valamilyen formában hozzá is eljut. Így van ez a kevésbé hasznos ételféleségekkel is – egyes ételek és italok akár hasfájást, allergiát, bőrtüneteket okozhatnak a kicsinél.
Tudjuk, hogy tiltott a nyers hús és a tojás a szalmonellafertőzés veszélye miatt, de óvatosnak kell lenni a pasztörizálatlan tejtermékekkel is – ilyenek az érlelt sajtok vagy a juhtúró. Az alkohol, az energiaital szintén a tilos tartományba tartoznak, a kávéból is elegendő napi egy.
Érdekes terep a nem tilos, de nagymértékben nem ajánlott alapanyagoké is: itt érdemes odafigyelni, hogyan reagál a babánk. Ilyen a kakaó, a csokoládé, a tea: ezektől is nyugtalanná válhat. A védőnők nem nagyon javasolják a tengeri halak fogyasztását sem, vagy szintén mértékkel, mert magas lehet a nehézfém-tartalmuk.
A tehéntejet nem tiltja semmilyen szabály, mégis sok baba érzékeny a benne lévő tejcukorra és tejfehérjére. A növényi tejek sem igazán jolly jokerek, ezeknek is lehet allergizáló hatásuk.
Sokan tartózkodnak a csípős, fűszeres, zsíros fogásoktól is, és tény, hogy okozhatnak hasfájást, puffadást, hasmenést a kicsinek – persze ez nem általános, szintén babája válogatja.
A még kialakulóban lévő emésztőrendszerük olykor nehezen birkózik meg a hagymával, gombával is, vagy az olyan puffasztó zöldségekkel, mit a karfiol, brokkoli, kelkáposzta, bab. Másoknál épp a gyümölcsök problémásak, meg persze a szénsavas üdítők… És akkor még a kimondott allergénekről nem is beszéltünk. Ilyen a mogyoró, a szója, az eper, a málna, a citrusok és a tenger gyümölcsei – bizony, nincsenek könnyű helyzetben a kismamák.
Ha minden odafigyelésed ellenére tüneteket tapasztalsz a picinél, inkább hagyj ki egy szoptatást, fejj le és önts ki egy adag tejet (előre lefagyasztott adagból lehet pótolni). Két hónapos korában újra próbálkozhatsz az adott élelmiszerrel, ilyenkor már jobban tolerálják a nehezebben emészthető dolgokat is. Ha azonban újra gondokat okoz adott ételféleség, inkább felejtsd el azt féléves koráig!
Bár sokféle ételre írtunk korlátozást, azért ez nem jelenti azt, hogy szélsőséges diétát kellene követni csak azért, mert édesanyák lettünk. Marad még számtalan alapanyag, amiből színesen főzhetünk. Egy átlagos, változatos és kiegyensúlyozott étrend tökéletesen megfelel szoptatás idejére is.
Nézzünk egy mintaétrendet!
Reggeli: Avokádós pirítós tojással
- Teljes kiőrlésű kenyér,
- érett avokádó,
- buggyantott tojás,
- egy csipet só és citromlé
Ebéd: Lencsesaláta zöldségekkel
- Főtt lencse,
- friss spenót,
- paradicsom,
- feta sajt,
- egy kevés olívaolaj és citromlé
Vacsora: Lazac zöldséges édesburgonyával
- Grillezett lazacfilé,
- párolt gyökérzöldségek,
- sült édesburgonya
Az úgynevezett várandósvitaminokon kívül lehet kapni szoptató anyáknak való étrend-kiegészítőket is, hiszen továbbra is több vitaminra és ásványi anyagra van szükséged, mint amikor csak saját egészségedért feleltél.
A szoptatás alatti táplálkozás nemcsak az anya és a baba egészségét határozza meg, hanem a gyermek hosszú távú fejlődésére is hatással lehet. Egyél változatosan, táplálóan, és mindig hallgass a tested jelzéseire. Ha bizonytalan vagy, konzultálj dietetikussal vagy orvossal!