Baba

Nem mindegy, mit eszel!

Az anyatejes táplálás minden szempontból optimális a babának, ezért amíg csak lehetőség van rá mindenképpen szoptasson az anya. Ez idő alatt az anyának sok minden más mellett ügyelnie kell arra is, hogy helyes egyéni életmódot, étrendet alakítson ki.
2002. November 24.

Ezzel biztosítani tudja az anyatej megfelelő összetételét és mennyiségét, valamint azt, hogy saját szervezetét se érje semmilyen károsodás.

Az anyának a szoptatás ideje alatt megváltozik a terhesség előtti élettani tápanyag-szükséglete. A naponta átlagosan 850 ml anyatej termelődéséhez ugyanennyi többlet folyadékra és 20-25 százalékkal több energiára, vagyis kb.: 500 kcal többlet bevitelére van szükség. Az anyatej legfontosabb összetevőire (fehérje, tejcukor, zsír, kalcium) kevésbé van hatással az anya étrendje, de ha hiányos az anya táplálkozása, úgy a saját szervezetétől fogja ezeket a tápanyagokat elvonni.

Az anyatejben lévő összes többi tápanyagra, de különösen a zsírsavak minőségére, az A-, a B2-, a B12– és a C-vitaminra, a biotinra és a folsavra is befolyással van az anya étrendjének tápértéke. Fehérjéből is többet ajánlott fogyasztani, amely eleinte 20, majd 15 grammot jelent naponta. Néhány vitaminból és ásványi anyagból is jelentősen (40-50 százalékkal) megnő a szükséglet. Ide tartozik az A-, a D-, a B2-, a B6-, a C-vitamin, a kalcium, a foszfor, a magnézium, a jód és a cink.

Heti mintaétrend, téli-tavaszi időszakra

REGGELI TÍZÓRAI EBÉD UZSONNA VACSORA
1. NAP tej, pulykajava, margarin, graham kenyér, retek natúr joghurt, müzlikeverék (gabona-

pelyhek, aszalt gyümölcs, olajos mag)

csirkeragu-

leves, búzacsírás túrógombóc, alma

sütőtök zöldborsó-

főzelék, tojásomlett, graham kenyér

2. NAP tej, óvári sajt, margarin, bakonyi barna kenyér, kígyóuborka banánturmix daragaluska-leves, tárkonyos-citromos tőkehalfilé, sárgarépás rizs tavaszi felvágott, bakonyi barna kenyér, rostos gyümölcslé csőben sült brokkoli, alma
3. NAP tejben zabpehely mazsolával, dióval gyümölcs-

joghurt, kifli

sárgaborsó-

leves, sajtos-sonkás makaróni, narancs

túrós táska, tej szezámos-

bazsalikomos csirkemáj, héjában sült burgonya, almás céklasaláta

4. NAP csipketea, vajkrém, baromfi párizsi, bakonyi barna kenyér, savanyú káposzta mákos kalács, tej tojásleves, rakott zöldbab, alma sárgarépás margarin, bakonyi barna kenyér, tej gombás-sajtos melegszendvics, kefires vitaminsaláta, rostos gyümölcslé
5. NAP tejestea, kapros túrókrém, graham kenyér banán lebbencsleves, sült virsli, finomfőzelék, rozskenyér, alma kefir, sajtos pogácsa tej, margarin, csirkesonka, graham kenyér, reszelt sárgarépa
6. NAP kakaó, margarin, mazsolás kuglóf kenőmájas, rozskenyér, kígyóuborka gyümölcsleves, majorannás csirkecomb, burgonyapüré, fejes saláta kockasajt, kifli, alma kukoricakása, tej
7. NAP gyümölcstea, sajtos tojáslepény, rozskenyér, csemege uborka natúr joghurt, otthoni müzlikeverék húsgombóc-

leves, aranygaluska, vaníliasodó

idény gyümölcssaláta pirított búzacsírával csirkefasírt, tökfőzelék, rozskenyér, alma

Az étrend alapvetően az egészséges táplálkozás javaslatai szerint összeállított, rendszeres, napi 4-5-szöri étkezéssel, lehetőleg változatos és kiegyensúlyozott legyen. A megnövekedett szükséglet (energia és főként a fent említett tápanyagok) fedezésének érdekében a kiegyensúlyozott vegyes étrendet tanácsos kiegészíteni sovány baromfihússal, húskészítménnyel, tengeri hallal (tőkehal, tonhal, hering, szardínia, lazac), tejjel, termékekkel (sovány-félzsíros sajt, kefir, joghurt, tehéntúró), tojással, élénk színű (piros, sárga, zöld) friss zöldségfélével, gyümölccsel, teljes értékű gabonafélével (pl.: zabpehely, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér) és natúr diófélével, olajos magvakkal (dió, mogyoró, mák, szezámmag, napraforgómag, tökmag).

A nagyobb folyadékszükséglet fedezéséhez pedig elsősorban tejet, tejes italokat, tejes gyümölcsturmixot, magas gyümölcshányadú gyümölcsleveket, gyümölcsteákat, ásványvizet ajánlott fogyasztani. Az ételek elkészítése a körültekintően kiválasztott nyersanyagokból lehetőleg kíméletesen, növényi zsiradék hozzáadásával történjék (pl.: gőzben főzés, párolás-sütés speciális bevonatú rozsdamentes edényben, teflonedényben, alufóliában, grillzacskóban, grillsütőben, mikrohullámú sütőben).

Az ételek ízesítéséhez továbbra is próbáljon a korábban megszokottnál kevesebb konyhasót használni. Ajánlatos a zöldségfélék, gyümölcsök ízesítő hatásával, illetve a különböző enyhébb zöld és száraz fűszernövények adta lehetőségekkel élni, amelyek széles körűen és változatosan felhasználhatók (petrezselyemzöld, zellerzöld, kapor, citromfű, borsikafű, bazsalikom, kakukkfű, koriander, ánizs, rozmaring, tárkony, szerecsendió stb.).

Azokat az ételeket, amelyek elfogyasztása után a babának nem ízlik az anyatej, tanácsos kihagyni az étrendből, vagy változtatni a fűszerezésén. A fűszernövények ízanyagainak anyatejbe kerülése miatt elsősorban a markáns ízű, magas illóolaj-tartalmúak okozhatnak problémát, mint pl.: fokhagyma, fahéj, bors, erős fűszerpaprika, zsálya, borsos menta.

Forrás: Baba Magazin