Baba

Születési támogatás: mit kell tudni róla?

A születési támogatás nem jár automatikusan, nem egyenlő az anyasági támogatással. A születési támogatást igényelni kell az önkormányzatnál.
2022. Szeptember 12.
Anya újszülöttet tart a karjában

A születési támogatást sokan összekeverik az anyasági támogatással, noha a kettő nem ugyanaz. A születési támogatást igényelni kell, nem jár automatikusan. A születési támogatás más néven kelengyepénz, a baba megszületése után 60 napig (egyes önkormányzatoknál akár 180 napig) igényelhető annál az önkormányzatnál, ahova az anya állandó lakcíme szól. Tehát hiába lakik valaki Budapesten, ha az állandó lakcíme Nyíregyházán van, akkor utóbbi önkormányzatnál kell igényelni a támogatást.

Ki igényelheti?

Jellemzően az anya, de az apa is igényelheti a támogatást, ha az anya valamilyen oknál fogva nem tudja megigényelni a kelengyepénzt.

Mennyi a születési támogatás összege?

Általában tízeres nagyságrendű egyszeri támogatásról van szó, de nagy különbségek lehetnek önkormányzatonként. Sőt, vannak önkormányzatok, ahol szociális helyzethez, jövedelmi viszonyokhoz kötik a kelengyepénz mértékét, illetve a jogosultság feltétele lehet az is, hogy mennyi ideje lakik az igénylő az adott településen, kerületben. Az önkormányzatok, saját szabályaik alapján, akár el is utasíthatják a kérelmet. Akadhatnak olyan önkormányzatok is, ahol egyáltalán nincs születési támogatás. Mivel ez a támogatás nem automatikus állami támogatás, ezért településenként eltérő az összeg nagysága és az elbírálás szempontjai is.

Kép példát hoztuk: Debrecenben, az önkormányzati honlap tájékoztatása szerint 30.000.-Ft értékű kelengyetámogatásban részesülhet a Debrecenben élő szülő  gyermeke születésekor, amennyiben a család egy főre eső jövedelme nem haladja meg a 80.300.-Ft-ot. A támogatás iránti kérelem a szülést követő 60 napon belül nyújtható be. 

Ugyanakkor Budapesten, a XII. kerületben az önkormányzati honlap szerint, a támogatást a gyermeket saját háztartásában gondozó szülő igényelheti. A kérelmet legkorábban a szülés várható időpontja előtt 60 nappal és legkésőbb a gyermek születését követő 180. napon lehet benyújtani. A jogosultság feltételei: szülő legalább két éve, megszakítás nélkül a XII. kerületben bejelentett lakóhellyel rendelkezik, a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a 78.400 forintot, fokozottan rászoruló gyermek esetén a 90.700 forintot, valamint a gyermeket gondozó család nem rendelkezik a gyermekvédelmi törvény szerinti vagyonnal.

Ebből a két példából is látható, hogy eltérő feltételek és összegek vannak önkormányzatonként. Ezért mindenképpen érdeklődjük meg az illetékes önkormányzatnál, hogy milyen szabályok vonatkoznak ránk. Még egyszer: a születési támogatás nem összekeverendő az anyasági támogatással és a kettő nem zárja ki egymást.

Kép: Getty Images

Forrás: Gyerekszoba.hu