Baba

Vérvétel a babától: hol és hogyan történik?

Az egy éves kor alatti babák vérvételére intézményekben, jellemzően kórházakban kerül sor, ahová a háziorvos utalhatja be apró betegeit.
2021. Szeptember 07.
Vérvétel a babától: hol és hogyan történik? (fotó: Getty Images)

Ezeknél a vizsgálatoknál is a szülőnek joga van jelen lenni és a szakorvos biztatja is a szülőket, éljenek ezzel a jogukkal. “Az egészségügyi személyzetnek is könnyebb a dolga, ha a babával egy szülő is jelen van, és tapasztalataink szerint a szülők is nyugodtabbak, amikor maguk is látják, mi történik a gyermekükkel, jelen lehetnek és nyugtathatják a kicsit” – számol be a gyakorlatról dr. Kövér Anna, a Panoráma Poliklinika csecsemő és gyermekgyógyász szakorvosa. A szoptatott csecsemőket pedig vérvételkor, vérvétel közben is lehet szoptatni, ezzel csökkentve az esetleges stresszhatásokat. “Biztatni szoktuk az anyukákat, nyugodtan szoptassák babájukat a vérvételkor” – hangsúlyozza a szülői jelenlét fontosságát a gyermekgyógyász.

Nem szükségszerű éhgyomorra vinni a babát

Sok esetben a vérvételhez nincs szükség arra, hogy a babát éhgyomorra vigyük, ezért Kövér doktornő javasolja is a szülőknek, hogy a beutaló orvostól kérdezzenek rá, szabad-e ennie a babának a vérvételt megelőzően. Amennyiben szabad őt etetni, célszerű jóllakottan vinni a kicsit a vérvételre. Ha pedig éhgyomri vizsgálatról van szó, akkor is – és egyébként is – bőségesen adjunk neki folyadékot már a vizsgálatot megelőző napon – hívja fel a szülők figyelmét a szakorvos.

Ijesztő a szülőnek, kíméletes a babának

“Magát a vérvételt pici babák esetében gyakran a fejbőrvénából végzik el” – magyarázza a folyamatot dr.Kövér Anna. “Ez a módszer ugyan ijesztőnek tűnhet a laikus szülő számára, azonban a babának ez a vérvételi eljárás jár a lehető legkevesebb fájdalommal, mert a fejbőrvéna egy kifejezetten jól látható vénás út, a bőr saját vénája. Azt a szülők nem is tudják, hogy sok baba el is alszik az ilyen típusú vérvételek közben” – siet a szülők megnyugtatására a gyermekgyógyász.A leggyakoribb tehát picik esetében ez a típusú vérvétel, de emellett a kézfejből is szoktak vért venni, valamint, ha ezek egyike sem bizonyulna jó útnak, a könyökhajlatból is vehető vér, ahogyan az a felnőtteknél megszokott. “Amikor végtagból veszünk vért, elkerülhetetlen, hogy rögzíteni kelljen a baba kezeit, amit a szülők nehezen élnek meg” – osztja meg tapasztalatait Kövér doktornő. Erre a szülőknek érdemes lélekben felkészülni a vérvételt megelőzően.