Nem elég, hogy csaknem 60 évvel ezelőtt a gyerekeket összecserélték a szülészeten, amikor tinédzser korukban megtudhatták volna az igazságot, a hivatalos szervek hallgattak.
Egy hideg téli éjszakáján, 1965. február 14-én Karen Rafteseth Dokken világra hozta első gyermekét a norvégiai falu, Eggesbønes kis kórházában. Hét nappal később hazavitte a kislányt, aki a nagymamája után a Mona nevet kapta.
Idővel Karennek feltűnt, hogy a gyerek nem úgy néz ki, mint a család többi tagja, sötét, göndör fürtjei vannak. De az édesanya nem foglalkozott ezzel: „Soha nem gondoltam, hogy Mona nem az én lányom” – emlékezett vissza. A különbséget megmagyarázta annyival, hogy a kislány biztosan az anyósa vonásait örökölte.
Pedig teljesen másról volt szó. Csaknem hat évtized elteltével kiderült:
Karen kisbabáját annak idején összecserélték egy másik csecsemővel a szülészeten. És akit hazavitt, majd felnevelt, az nem a vér szerinti lánya, akit megszült.
Most, 59 évvel később, az édesanya és a két felnőtt nő, akiket annak idején csecsemőként összecseréltek, egy oslói tárgyalóteremben állnak. Karen, Mona és Linda Risvik Gotaas – Karen biológiai lánya – pert indítottak az állam és az önkormányzat ellen, bocsánatkérést és kártérítést követelnek. Úgy gondolják, a norvég hatóságok megsértették az emberi jogaikat, valamint aláásták a családi élethez és a gyerekkorhoz való jogaikat.
Minden kiderülhetett volna az 1980-as években
Senki nem tudja pontosan, mi történt csaknem hat évtizeddel ezelőtt, és miért tartottak titokban tényeket. De az biztos, hogy a tévedésre sokkal hamarabb fény derülhetett volna.
Linda Risvik Gotaas családja 1981-ben azt tervezte, hogy Tanzániába költöznek, ezért vért vettek a családtagoktól. Meglepetésre a minták azt mutatták: Linda és az édesanyjának hitt nő között nem lehet vér szerinti kapcsolat – állapította meg akkor a háziorvos.
Az anya 1983-ban felkereste a körzeti orvost Herøyban; ahhoz az önkormányzathoz tartozott a kórház, ahol annak idején a lányát megszülte. Arra volt kíváncsi, hogy ki a biológia gyereke, és mi van vele. De válaszok helyett falakba ütközött. Sem az önkormányzati orvos, sem a megyei orvos, sem az egészségügyi igazgatóság vezetője nem adott magyarázatot arra, hogy mi történt, és hová tűnt a lánya.
Az önkormányzat és az állam a háttérben elindított egy vizsgálatot annak kiderítésére, hogyan történt a gyerekcsere, és mi történt velük azóta. Utánanéztek mind a hat gyereknek, akik 1965 februárjában azon a szülészeten jöttek világra.
A többi között megnézték, mennyire hasonlítanak a családtagjaikra, és elképzelhető-e, hogy elcserélték őket egy másik gyerekkel. Arra a következtetésre jutottak, hogy két lány, akik négy óra eltéréssel, február 14-én és 15-én születtek, rossz családhoz kerültek.
A több éves ügymenet végén feltárulhatott volna az igazság, amikor norvég egészségügyi hatóságok 1985-ben tájékoztatták Linda nevelőanyját a cseréről. De egyúttal azt is kérték, hogy hallgasson.
„Semmi nem utal arra, hogy a szóban forgó személyek nem élnek kielégítő szociális vagy anyagi körülmények között” – fogalmazott a hivatal a levélben. Az anyát arra kérték, hogy ne feszegesse a dolgot, „az élet megy tovább”.
Az állami és önkormányzati hivatalok pedig senkit nem tájékoztattak az ügyről, a másik elcserélt gyereket, Monát és a családját sem. Pedig ekkor még csak fiatal felnőttek, 20 évesek voltak a lányok, előttük állt az egész élet.
A teljes cikket ide kattintva érheted el az nlc.hu oldalán.
Fotó: Getty Images