Idén december 15-én vasárnap gyújtjuk meg az adventi koszorú harmadik gyertyáját – ez azt jelenti, hogy már csupán alig több, mint egy hét van hátra karácsonyig. A gyertyagyújtás fontos része az adventi időszaknak, és sokat hozzá tud tenni az ünnepi hangulatunkhoz. Azt tudtad, hogy tradicionálisan az egyes gyertyákhoz egy-egy jelentés, egy-egy fogalom is társul?
Az adventi koszorúk használata egy ősi pogány szokásból maradt fenn, és csak később kapott keresztény töltetet, ahogy arról korábban is írtunk. Az első gyertyát a szentestét megelőző negyedik vasárnapon kell meggyújtani – de előfordulhat az is, hogy a negyedik vasárnap éppen szenteste napjára esik –, ez a gyertya szimbolizálja a hitet a keresztény hagyomány szerint. A múlt vasárnap meggyújtott második gyertya a reményt, az örömteli reménykedést jelenti.
Mit szimbolizál a harmadik gyertya?
A karácsonyt megelőző második vasárnapon meggyújtjuk a harmadik gyertyát, ami az örömöt szimbolizálja. Ezt tekintik Szűz Mária szimbólumának is, aki az emberiségnek nagy boldogságot hozott Jézus születésével. A hagyományos katolikus adventi koszorúkon ez az egyetlen gyertya, aminek a színe nem lila, hanem rózsaszín.