
A jó bébiszitter a gyerekkel és a szülőkkel is megtalálja az összhangot (Fotó: Getty Images)
Ha nincs olyan szerencséd, hogy van a közeledben hadra, pontosabban gyerekvigyázásra fogható segítség, akkor bizony bébiszittert kell találnod. És ne csak akkor gondolkodj ebben, ha rendszeresen vagy ha hosszú távon van szükséged segítségre: egy bébiszitter, ha jól választasz, nagyon sok helyzetben könnyítheti meg az egész család dolgát. Hogy hogyan érdemes keresgélni és választani, arról Gardi Bea, a Little Minds ügyvezetője, a biztonságos otthoni gyermekfelügyeletért dolgozó Rumina Alapítvány kuratóriumának elnöke mesél a Gyerekszoba.hu-nak.
Mikor kell bébiszitter?
„Sokak fejében él az a sztereotípia, hogy a bébiszitter luxus. Pedig a mai világban ez sokkal inkább praktikus segítség, mintsem kiváltság – magyarázza Gardi Bea. – A családok élethelyzete nagyon sokféle lehet, és a bébiszitter egyre több szülő számára jelent valódi támogatást anyagi helyzettől függetlenül. Nem csak akkor lehet rá szükség, ha a szülők rendszeresen dolgoznak. Például a szülés utáni időszakban, amikor az anyukák gyakran fizikailag és lelkileg is kimerültek, óriási segítséget jelenthet, ha valaki biztonságosan és megbízhatóan vigyáz a babára akár csak egy-két órára is. Szintén gyakori, hogy egy pár második gyermeke érkezésekor kér segítséget. Ilyenkor a nagyobb testvér igényli a figyelmet és törődést, amit egy játékos, kedves bébiszitter meg is tud adni. Sokan nem gondolnak rá elsőre, de a szülőknek is szükségük van kettesben töltött időre. Egy közös vacsora, séta vagy akár csak egy nyugodt óra otthon kettesben csodákat tehet a kapcsolatukkal. Fontos azt is kiemelni, hogy a bébiszitterrel töltött idő nemcsak felügyelet lehet, hanem játékos fejlesztéssel is összeköthető. Egy tapasztalt gyermekfelügyelő játszva tanít, mesél, kreatív tevékenységeket kínál. Összességében tehát a bébiszitter nem luxus, hanem egy rugalmas és sokoldalú segítség lehet, amit érdemes nyitottan kezelni, és saját élethelyzetünkhöz igazítva bátran élni vele.”

Gardi Bea, a biztonságos otthoni gyermekfelügyeletért dolgozó Rumina Alapítvány kuratóriumának elnöke
Hol keressek bébiszittert?
Gyors (és nem reprezentatív) körkérdésünk alapján a legjellemzőbb, ahol a szülők bébiszittert keresnek, az a közeli, majd tágabb ismeretségi kör. A válaszadók közül többen a bölcsődei vagy óvodai gondozónő személyében találták meg azt, aki aztán a család segítője lett, de olyan is akadt, aki a védőnővel vagy kórházi nővérrel került így szorosabb kapcsolatba. Ami egy remek megoldás lehet, hiszen a megfelelő bébiszitter kiválasztása nem egyszerű döntés, hiszen szülőként az egyik legnagyobb kihívás, hogy olyan embert találjunk, akire nyugodt szívvel rábízhatjuk gyermekünket. Lássuk, mit mond erről a szakértő. „A legkézenfekvőbb valóban az, ha ismerősökön keresztül próbálunk tájékozódni, és a barátok, családtagok vagy a gyermek közösségéből ismerős szülők ajánlanak valakit. Ha már másnak bevált egy bébiszitter, dada, az nagyobb biztonságot adhat – fogalmaz Gardi Bea. – Ennek hiányában a legtöbben a közösségi média felületeken, online csoportokban keresnek. Ezek népszerű helyek lettek a bébiszitter keresésre, főleg mivel gyorsan elérhető sok ajánlás és visszajelzés. Azonban szakértőként fontos kiemelnem, hogy ezt a formát kevésbé preferálom, mert rengeteg veszélyfaktort hordoz magában. A közösségi platformokon bárki hirdethet, ellenőrzés nélkül. És sajnos a családok sokszor túl hamar megbíznak egy kedves üzenet vagy néhány pozitív komment alapján. Csak akkor ajánlom ezt az utat, ha nincs lehetőségünk ajánlás útján segítséget kérni, vagy az anyagi lehetőségeink korlátozottak, és nem tudunk szolgáltató cégen keresztül bébiszittert keresni.”
Szakértőnk kiemeli, mi az, amire mindenképp figyeljünk közösségi oldalon történő keresésnél:
- Nézzük meg, hogy a bébiszitter kapott-e már visszajelzést más szülőktől, de ne elégedjünk meg pusztán pár pozitív kommenttel.
- Mindig kérjünk elérhetőséget korábbi családoktól, és valóban hívjuk is fel őket referenciáért.
- Feltétlenül legyen személyes találkozó, melyet próbanap kövessen, ahol a gyermek is jelen van. Figyeljük meg, hogyan alakul a kapcsolat. Legyen fontos szempont a pontosság, a megbízhatóság, a nyitott és őszinte kommunikáció.
- Figyeljünk a biztonságra, soha ne osszunk meg személyes adatokat előre, és az első találkozót lehetőleg nyilvános helyre szervezzük.

Legjobb, ha először az ismeretségi körünkben keresünk bébiszittert (Fotó: Pixabay.com)
Segítség profiktól
Még egy lehetőség, hogy közvetítő ügynökségnél keresünk bébiszittert. Ami megbízható és egyszerű megoldásnak tűnhet, de itt is lehetnek buktatók. „Fontos tudni, hogy a különböző közvetítő ügynökségek, platformok is adatbázisokból dolgoznak és nem feltétlenül van személyes kapcsolatuk a potenciális bébiszitterekkel – magyarázza Gardi Bea. – Érdemes olyan szolgáltató céget keresni, amely előszűrik és képzik a bébiszittereket, dadákat, ez nagyobb kiszámíthatóságot biztosít a szülőknek. Azoknak a családoknak a legjobb professzionális gyermekfelügyeleti szolgáltató céghez fordulniuk, akik hosszú távon szeretnének megbízható, átfogó segítséget kapni a gyermekgondozásban. Egy ilyen cég nemcsak időt takarít meg a megfelelő gyermekfelügyelő megtalálásában, hanem biztonságot, szakmai hátteret és folyamatos támogatást is nyújt. Szolgáltató választásánál érdemes megnézni, milyen tapasztalattal rendelkezik, milyen kiválasztási és szűrési folyamatai vannak, nyújt-e garanciát, és mennyire személyre szabott a működése.”
Próbanap a sikerért
Ha sikerült megfelelőnek tűnő jelöltet találni, mindenképp szervezzünk próbanapot, hogy többet tudhassunk meg róla. „Az első személyes találkozót érdemes semleges helyszínre szervezni, a gyermek jelenléte nélkül, és csak a valóban alkalmasnak tartott jelöltet hívjuk meg az otthonunkba – javasolja a szakértő. – A próbanap segíthet abban, hogy kiderüljön, hogyan viszonyul a gyermek a bébiszitterhez, dadához, és fordítva. Ezen a napon rengeteg minden kiderülhet, ha figyelünk a jelekre. Figyeljük egyrészt a gyermek reakcióit. Hogyan viszonyul az új felnőtthöz? Félénk, de nyitott? Vagy zárkózott, elutasító? Az összeszokás persze mindig időt igényel, de ha a gyermek hosszan sír, feszült marad, vagy fizikailag is távolságot tart, az intő jel lehet. Másrészt a szülők és a bébiszitter közti kommunikáció is sokat elárul. Ha könnyed, nyílt beszélgetés alakul ki, érződik, hogy mindkét fél nyitott és együttműködő, az jó alap. Az is jó jel, ha a dada proaktív: visszakérdez, jegyzetel, érdeklődik a napirendről, szokásokról. Ez azt jelzi, hogy komolyan veszi a feladatát, és valóban szeretne kapcsolódni a családhoz. A gördülékenység jele, ha mindenki egy kicsit »megkönnyebbül« az első nap után. Ha a gyerek mosolyog, a szülők jó érzéssel hagyják ott a picit, a dada biztonsággal és örömmel számol be az első órákról – ezek jó utalások arra, hogy a kapcsolat jól fog működni.”

Egy jó bébiszitter nem csak felügyeli, hanem fejleszti is a gyerekeket (Fotó: pixabay.com)
Vigyázat, red flag!
Vannak azonban figyelmeztető jelek is, amelyek arra utalnak, hogy nem a megfelelő jelöltet találtuk meg. Szakértőnk ezekre a red flagekre hívja fel a figyelmet.
- Ha a bébiszitter késik vagy nem szól időben, az a megbízhatóság hiányát jelezheti.
- Nem jó, ha nem kezdeményez kapcsolatot a gyerekkel, vagy csak a felnőttekkel kommunikál.
- Megnehezíti a későbbi közös munkát, ha kommunikációs nehézségeket tapasztalunk, például nem érthető, amit mond, vagy nem reagál egyértelműen kérdésekre.
- Árulkodó a negatív hozzáállás korábbi munkahelyekhez, vagyis ha sokat panaszkodik a régi családokról.
- Figyelmeztető jel, ha a jelölt tiszteletlen a család szokásaival szemben, például lenézi a napirendet, étkezési elveket vagy nevelési stílust.
- A túl sok telefonhasználat már az első találkozón kimondottan rossz előjel.
- Ahogy az is, ha türelmetlen, unott, kerüli a szemkontaktust.
„Emellett fontos, hogy a szülők bízzanak a saját megérzéseikben, merjenek kérdezni, visszajelzést adni, vagy akár nemet mondani. Ha úgy érzik, valami nem stimmel, de nem tudják pontosan megfogalmazni mi az, azt is érdemes komolyan venni.”
Pontos keretek szerződéssel
Ahhoz, hogy mindkét fél részéről tiszták legyenek az elvárások és feltételek, jó ötlet legalább fél évre szóló szerződést kötni. „Természetesen, ha professzionális cégen keresztül választunk bébiszittert, akkor a szolgáltatás minden esetben szerződéses keretek között történik, ez védi mind a szülőt, mind a gyermekfelügyelőt. Ugyanakkor abban az esetben is elengedhetetlen a szerződés, ha valaki magánúton talál bébiszittert – magyarázza Gardi Bea. – Bár ez a terület jogilag még nem teljesen szabályozott, én határozottan azt javaslom, hogy semmiképpen se elégedjünk meg pusztán szóbeli megállapodással. Ragaszkodjunk a feltételek írásos rögzítéséhez, ez mindkét fél érdeke.
A Rumina Alapítványnál éppen azon dolgozunk, hogy hamarosan elérhető legyen egy letölthető, szabadon használható szerződésminta, amelyet a szülők és gyermekfelügyelők a saját igényeik szerint tudnak kiegészíteni. Fontos azonban kiemelni, hogy ha lehetőség van rá, érdemes jogász segítségét is igénybe venni – különösen akkor, ha hosszú távú, rendszeres gyermekfelügyeletről van szó. Egy jól megírt szerződés biztonságot és átláthatóságot teremt. A szerződésben szerepeljenek a pontos feladatok, a munkaidő és az egyéb elvárások, hogy megelőzzük a későbbi félreértéseket.”

Sokat elárul a bébiszitterről, hogyan viszonyul hozzá a próbanapon a gyerekünk (Fotó: Pixabay.com)
Mindenes kerestetik
Gyakori probléma, illetve konfliktusforrás a háztartási teendők végzésének elvárása. Ez pont egy olyan kérdés, amelyben elengedhetetlen a részletes előzetes egyeztetés. „Azt tapasztalom, hogy viszonylag gyakori, hogy a szülők, különösen a kisebb gyerekekkel otthon lévő családok, elvárják vagy legalábbis remélik, hogy a bébiszitter a gyermekfelügyelet mellett kisebb háztartási feladatokat is ellát. Például elmosogat, elpakol a gyerekkel való játék után, vagy segít a főzésben.
Ugyanakkor fontos, hogy világos különbséget tegyünk a gyerek körüli feladatok és az általános házimunka között. Egy professzionális bébiszitter elsődleges feladata a gyermek testi-lelki jóllétének biztosítása. Ha ehelyett takarítania vagy vasalnia kell, az elvonhatja a figyelmét a gyerekről. Ezért is fontos, hogy már az együttműködés elején tisztázzuk az elvárásokat.”
Időset vagy fiatalt?
Fontos szempont lehet a választásnál a bébiszitter-jelölt életkora. Van sok érv a fiatalabb és az idősebb bébiszitter mellett is – ezek a azkértőnk meglátásai. „Szerintem valójában egy sztereotípiáról van szó, és nem az életkor a döntő szempont, hanem a rátermettség. Találkoztam már olyan háromgyermekes dadajelölttel, aki a tapasztalata ellenére alkalmatlannak bizonyult a feladatra, mivel hiányzott belőle a szakmai megalapozottság és a rugalmas hozzáállás. Ugyanakkor volt olyan 18 éves jelentkező is, aki akár Mary Poppins unokahúga is lehetne: kedves, energikus, kreatív és megbízható. A legfontosabb, hogy a család saját igényeire szabva válasszunk segítséget, és jól mérjük fel a feladatokat. Például ha csecsemőről van szó, akkor elengedhetetlen a tapasztalat és a megfelelő szakmai háttér, így az ilyen feladatokra jellemzően nem a huszonéves korosztályból javasolnánk jelöltet. Viszont ha a feladat az, hogy egy kisiskolást hozzon haza az iskolából, vigye különórákra, vagy játsszon vele délután, akkor előnyös lehet egy fiatalabb, lendületesebb bébiszitter, aki kellő jókedvvel és játékossággal tud kapcsolódni a gyermekhez.”
A legfontosabb tehát, hogy szánjuk rá az időt és az energiát a megfelelő bébiszitter kiválasztására. Ne hagyjuk mindezt az utolsó pillanatra, és ne siettessük (a szükségesnél jobban) a folyamatot. Tájékozódjunk, beszélgessünk, kérdezzünk, figyeljünk, és hallgassunk a megérzéseinkre, valamint a gyerekek érzéseire is.