A Science Alertben megjelent kutatás szerint a rosszullét kialakulásához nagyban hozzájárul a terhesség során nagy mennyiségben termelt GDF15-hormonra való érzékenység.
A GDF15 hormon a korai kísérletek szerint elnyomja az étvágyat, de hányingert is okoz. Régóta ismert, hogy ez a hormon nagy mennyiségben megtalálható az emberi placentában, és nagyon magas koncentrációban van jelen az egészséges terhes nők vérében.
A kutatók megmérték a GDF15 szintjét a rosszulléttel küzdő, kiszáradás vagy túlzott fogyás miatt kórházba kerülő terhes nők, valamint a más okból kórházba kerülő nők vérében is. Az eredmények kimutatták, hogy a terhességi rosszullétben szenvedő nőknél magasabb volt a GDF15 szintje, azonban a hormon mennyiségén túl más tényezők is meghatározhatják a betegség kialakulásának kockázatát. Egyes genetikai mutációk a vérben lévő GDF15 fehérje összetételét is befolyásolhatják. Ezzel szemben a thalassaemiás vérbetegségben szenvedő nők, akiknél a GDF15 szintje egész életükben nagyon magas, sokkal kevesebb rosszullétről számoltak be a terhesség alatt.
Az eredmények arra utalnak, hogy a terhesség előtti alacsonyabb GDF15-szinttel rendelkező nők túlérzékenyek a terhesség során nagy mennyiségben felszabaduló hormonra.
(24.hu)