A Healthline szerint a kooperatív játék azért is fontos, mert olyan készségeket fejleszt, amelyekre később nagy szükségük lesz az együttműködéshez például az iskolában vagy a sportban, azaz ahol fontosak a szociális képességek.
Ennek ideje nagyjából 4-5 éves korra tehető, természetesen nem lehet egy mindenkire érvényes időpontot meghatározni. A kooperatív játék lényege, hogy nem egymással versenyeznek a gyerekek, hanem együtt ügyködnek egy közös cél érdekében. Ez azt jelenti, hogy az együttműködést tanulják meg és annak elfogadását, belátását is, hogy mindenki másban erős.
Ilyen kooperatív játék megjelenhet a játszótéren, a szabad játékban, a szerepjátékokban, de társasjátékokban is. Számtalan formája létezik, például tipikusan ilyen az építés, a babázás, bábozás, együtt alkotás, sütés, kirakósozás.
A kooperatív játék során számos készség fejlődik:
Együttműködés. Magyaráznunk sem kell, mennyire alapvető készség minden ember számára. Bármilyen közösségről is beszélünk, az együttműködés, a csapatjáték elengedhetetlen.
Empátia. A kooperatív játék során megtapasztalhatják a gyerekek, hogy mindenki másban jó és másban gyengébb. Különféle szerepeink vannak, amelyek nem állandóak, hanem szituációfüggők. Az is fontos, hogy odafigyelünk a másikra, a csapat tagjaira, arra, hogy mindenkinek egyformán jó legyen az adott helyzet.
Kommunikáció. A gyerekeknek képesnek kell lenniük arra, hogy kifejezni, mire van szükségük, mit szeretnének elérni, és meg kell hallgatniuk azt, hogy másoknak mire van szükségük.
Bizalom. A játék során a gyerekek szerepeket osztanak ki egymásnak és szabályokat állítanak fel. Bízniuk kell abban, hogy ezeket a közösen megalkotott szabályokat mindenki betartja.
Konfliktuskezelés. Az, hogy elérik a játék kooperatív szakaszát, még nem jelenti azt, hogy a játék során nem lesznek konfliktusok. Sőt, a kooperatív játék nagyon is sok lehetőséget kínál arra, hogy megtanulják jól kezelni a konfliktusokat és megtalálni a kompromisszumokat.