Család

Ezért is jó dolog együtt főzni a gyerekkel

Érdemes együtt tevékenykednetek a konyhában a gyermekeddel – többek között a következők miatt is.
2024. Szeptember 26.

Ha a gyermeked érdeklődik a konyhai tevékenységek iránt, már kisebb korától kezdve érdemes bevonnod az ebéd- és vacsorakészítésbe, az életkorának és készségeinek megfelelő feladatokkal. A Medical Xpress osztott meg néhány okot, amiért jó bevonni a főzésbe a gyereket is.

(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

Bátrabban kóstolhat

Segíthet, hogy a gyermeked új ételeket fedezzen fel, ha az ízlelésen kívül más érzékszerveit is használja. Ez segít pozitív asszociációkat kialakítani az ételekkel. A tészta dagasztása, a zöldségek megmosása, a saláta tépkedése olyan tevékenységek, amiknél megfoghatja az ételeket és így is ismerkedhet az állagukkal. Az ízek nem csupán a nyelv ízérzékelésének köszönhetők, hanem a szaglásnak is. Amikor új ételekkel ismerkedik, és először ódzkodik megkóstolni azokat, javasolhatod azt is, hogy előbb szagolgassa meg.

Remek terep a tanuláshoz

Főzés közben számos dologról lehet tanulni, köztük matematikai fogalmakat, mértékegységeket, alapvető számolási készségeket – mindezek pedig szórakoztató módon bontakozhatnak ki. De nagyszerű természettudományos leckék azok is, ha az ételek készítése közben elmagyarázol neki olyan dolgokat, mint például hogyan változik az ételek hőmérséklete, miért van szükség a vitaminban gazdag zöldségekre és gyümölcsökre, hogy egészségesek legyünk, és hasonlók. Emellett a gyermeked szókincse is bővül, miközben megtanulja a különböző alapanyagokat, fűszereket, eszközöket, és leírni, hogyan néznek ki az egyes ételek, hogyan érzékeli ezek illatát és ízét. A receptek értelmezése és követése az elejétől a végéig pedig a tervezési-szervezési készségekhez is hozzájárulnak.

Erősíti a kötődést

A közös étkezések mellett már maga az étel elkészítése is lehet egy olyan program, ami a kötődést is erősíti és ami közben tudtok beszélgetni. Ha vannak családi receptjeitek, készítsd el azokat is a gyermekeddel, tanítsd meg neki, beszélgessetek arról a rokonról, akitől származik a recept. Emellett pedig kialakíthattok saját, például szezonális, bizonyos alkalmakhoz vagy ünnepekhez kötődő tradicionális ételeket, amiket időről időre elkészítetek majd, mint a saját családi hagyományotok.

 

Konyhai biztonság

A közös főzés során fokozatosan át tudod adni a gyermekednek azt a nagyon hasznos és fontos tudást is, hogy hogyan készítsen ételeket biztonságosan, hogy mire szükséges figyelni és hogyan használja megfelelően és körültekintően az egyes eszközöket. Mindig felügyeld főzés közben, hogy megbizonyosodj arról, hogy biztonságos és az életkorának megfelelő feladatokat végez.

Kérd ki a véleményét

Az is bátrabbá teheti a gyermekedet abban, hogy kísérletezzen az új ételekkel, megkóstoljon új ízeket, ha már a menü tervezésébe is bevonod és kikéred a véleményét, hogy mit készítsetek, majd közösen vásároltok be, ahol ő is válogathat az alapanyagok közül. Amikor együtt főztök, kérd ki a véleményét az ételekről, hadd javasoljon változtatásokat, például még egy-egy extra fűszert vagy hozzávalót.