A nyaralás és a strandolás akkor az igazi, ha spontán, kötöttségek és szabályok nélküli – de azért néhány dologban nem árt ragaszkodni a rutinhoz. Még akkor is, ha ez a gyerekeknek épp nagyon nem jön be, és valójában te is a hátad közepére kívánod. Nem, most nem a naptejjel való alapos bekenésre gondolunk. Az is elengedhetetlen, de most egy másik fontos dologra szeretnénk felhívni a figyelmedet, mégpedig a fürdőruhacserére. Pontosabban arra, hogy amikor úszás, pancsolás után kijöttök a vízből, és hosszabb ideig nem is mentek vissza, mert leültök enni, elmentek fagyizni, üldögéltek kicsit az árnyékban vagy játszótereztek, akkor szánjatok időt arra, hogy lecseréljétek a vizes fürdőruhát. Lehetőleg mindenkin, kicsiken-nagyokon, de a kislányok és a nők esetében különösen fontos lenne. 5 okot is tudunk, hogy miért.
1. Nem jó fázni
Ha csak nincs nagyon meleg, a vizes fürdőruhában, főleg, ha egybeszabott dresszről van szó, könnyen fázni kezdhettek. Amit a gyerekek a nagy játszásban, fagyizásban nem is vesznek figyelembe, nem szólnak miatta. Vagy amikor már ott álltok a hosszú sorban a lángosért, senkinek nem akaródzik egy átöltözésért azt újra végigállni, és mi az a kis diszkomfort a palacsintáért cserébe. Pedig száraz szettben sokkal kényelmesebb lenne mindenkinek.
2. Sem felfázni
A ki tapasztalt már kellemetlen húgyúti gyulladást, az biztosan nem akarja ezt újra átélni. Márpedig a hosszan viselt hideg, nedves fürdőruha megnöveli a felfázás kiújulásának esélyét. A hideg miatt összehúzódott erek gyengítik a szervezet védekező képességét, és az esetleg a húgyutakba bejutott baktériumok könnyebben el tudnak szaporodni.
3. Intim problémák
A nőgyógyászati fertőzésekért is lehet a vizes fürdőruha a bűnös. A kellemetlen viszketés, folyás hátterében állhat a hüvely belső egyensúlyának felborulása. „A hosszabb ideig rajtunk lévő vizes fürdőruha alatt a bőrünk befülled. Ez a nedves közeg pedig melegágya annak, hogy a hüvely belső ökológiai egyensúlya megváltozzon, ezáltal az élettanilag ott élő gombák és egyéb baktériumok elszaporodnak, a lactobacillusok (tejsavbaktériumok) száma pedig lecsökken” – nyilatkozta dr. Melczer Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese.
4. Kidörzsölődés
A nedves szövet, legfőképp a varrásoknál, sokkal könnyebben kidörzsöli a szintén nedves bőrt, mint ha száraz ruhát viselnénk. A kipirosodás, hajlatokban, pántoknál, szorosabban illeszkedő részeknél jelentkező fájdalom, égő érzés a nedves bőr és az érdes fürdőruha-felület összedörzsölődése miatt alakulhatnak ki. Szóval ha hosszan játszanak a gyerekek pancsolás után, vagy nagyobb sétára indultok, azt inkább száraz ruhában tegyétek.
5. Klór és só
A medencék klóros és a tenger sós vize egyaránt száríthatja és irritálhatja a bőrt – és a tovább viselt nedves fürdőruhák miatt ezek jóval tovább érintkezhetnek a bőrrel, mint ameddig a csobbanás tart. A pici gyerekek finom, érzékeny bőrét mindenképp érdemes ettől megkímélni egy egyszerű fürdőruhaváltással.
Na de mit csinálj, amikor a gyerekeknek egyáltalán nem akaródzik fürdőruhát cserélni? Van pár ötletünk, hogyan könnyítheted meg a dolgot.
- Ne kezdj alkudozásba. Fürdőruhát kell cserélni, és kész.
- Ha megoldható, a kicsik a törülköző takarásában simán, gyorsan átöltözhetnek, nem kell elzarándokolni az öltözőhöz. Piciknél akár ez sem szükséges.
- Legyél kitartó és határozott: minél többször átviszed a fürdőruhacserét, annál könnyebb lesz.
- Elég sok strandon találtok jópofa öltözőkabinokat, ott akár mókás is lehet az átöltözés.
- A kislányokra első körben fürdőbugyit vagy kis kétrészest adj, és ha a váltóruha egyberészes, azt vegyétek át másodiknak, könnyebb dolgotok lesz.
- Te is öltözz át, még akkor is, ha nem mindig könnyű a gyerekekkel (gyerekektől) ezt megoldani. A te egészséged és a jó példa is fontos.
Forrás: Thelist.com, Semmelweis.hu/mediasarok, Hazipatika.com