Az utóérő gyümölcsök érési folyamata a betakarítás után is folytatódik. Ilyen például az alma, körte, sárgabarack, mangó és az avokádó, hívja fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Maradék nélkül programja, amely az élelmiszer-pazarlás csökkentését tűzte ki célul.
Ezek az utóérő gyümölcsök a szállítás és tárolás során is tovább érnek, így azt is figyelembe kell venni vásárláskor, hogy mikor szeretnénk felhasználni.
Az utóérésért az etilén felel, ami egy természetes gáz halmazállapotú növényi hormon, amely segíti a termények érését. Ha nem megfelelően tároljuk a gyümölcsöket, akkor káros is lehet. Az etilén érzékeny termények – mint például a karfiol vagy répa – hamarabb megromlanak, ha nem megfelelően tároljuk és nem jól választjuk ki, mi kerüljön a szomszédjába.
Ha hosszabban tárolnánk ezeket a gyümölcsöket, akkor az érési folyamat lelassítható azzal, ha hűtőbe tesszük. Ezzel szemben, a fogyasztásra előkészített zöldség-, gyümölcs ételek hűtése már kiemelt élelmiszerbiztonsági kérdés, ugyanis félbevágott, feldarabolt formában a romlási folyamatai felgyorsulnak – figyelmeztet a Maradék nélkül.
A zöldségek és gyümölcsök romlása során többnyire penészgombák megjelenésével kell számolnunk. A penészgombák gyakori anyagcsere termékei a különféle mikotoxinok, amelyek elfogyasztása ugyan nem okoz azonnali tüneteket, de toxikus hatásuk hosszú távon összegződhet, és megbetegedésekhez vezethet. Egy tévhitet is eloszlatnak a szakértők: ha a penészgombát eltávolítjuk, akkor sem ehető meg a termény többi része, akkor sem, ha teljesen egészségesnek tűnik. A mitoxinok még főzés során sem bomlanak le.