Család

Ha megmossuk a felületkezelt citromot, felhasználható a héja?

Mit jelent pontosan, hogy a citrom felületkezelt? Ehető, felhasználható-e így a citrom héja?
2023. Augusztus 13.
Citromot vág
Kép: Getty Images

A távoli termőhelyekről, Dél-Európából vagy a Közel-Keletről, hozzánk kerülő gyümölcsök a 2-3 napos szállítás során megromlanának, ha a leszedés után nem végeznének rajtuk felületkezelést, és nem látnák el felületüket a kiszáradást gátló védőréteggel – írja a Nébih Facebook-bejegyzésében.

A külső felületkezelés viaszbevonással és gombaölő növényvédő-szerek (például a gombaölő hatású ortofenilfenol, imazilil, tiabendazol, stb.) felhasználásával történik. Lehetséges, hogy csak viaszréteggel vonják be a gyümölcsöt, ami lehet mesterséges vagy természetes, utóbbi általában méhviasz alapú.

Azt mindenképpen tudni kell, hogy a Magyarországon forgalmazott friss citrusfélék héja biztosan viaszolt. Ha emellett növényvédőszerrel is kezelték a gyümölcsöt, azt kötelező feltüntetni – figyelmeztet a Nébih. Ha a héj fogyasztásra alkalmatlan, szintén jelölni kell, mivel a növényvédőszer a héj illóolajához kötődik és a viaszbevonás miatt nem lemosható.

Kezeletlen héjú gyümölcsnek azokat tekintjük, melyeket kizárólag viasz védőréteggel vontak be.

Felületkezeltnek tehát azokat nevezzük, amelyeket a viasz mellett növényvédőszerekkel is kezeltek. Ezek használata elfogadott, amennyiben a készítmény engedélyezett és mennyisége nem lépi át a meghatározott határértéket.