Család

Nincs karácsony hiszti nélkül? Így kapcsolódj a gyerekeddel

Folyton rá kell szólni, alig tudsz valamit csinálni tőle – miért rosszalkodik a gyerek egyfolytában az ünnepek alatt? Nagy eséllyel a figyelmedre vágyik, kapcsolódni szeretne. Egyszerű trükköket mutatunk, hogy összehangolódjatok.
2024. December 23.

Valójában egész évben, mindig a figyelmed, a szereteted, az odafordulásod az, amit a gyerek a legjobban szeretne tőled – de az ünnepekkor különösen fontos lehet ez számára. Nem azért, mintha különösen átérezné az ünnep szentségét, hanem mert ilyenkor több időt töltötök együtt, több időt töltötök otthon, a családdal. És egy kicsi gyereknek még nehéz „elfoglalnia magát”, nehéz tekintettel lennie arra, hogy te most sütsz-főzöl, a rég nem látott rokonokkal jópofizol, vagy a lakást igyekszel rendbe tenni. Neki (karácsonykor is) te kellesz, és az, hogy rá figyelj, csak ezt még nem tudja így megfogalmazni, kimondani. Maradnak azok az öntudatlanul alkalmazott eszközök, amikkel egészen biztosan figyelmet tud kicsikarni (csak nem feltétlenül olyat, mint amilyet szeretne, és egészen biztosan nem olyan, amilyet te szeretnél): a hangoskodás, „rosszalkodás”, esetleg a „karácsonyi hiszti”.

kislány apukájával játszik, karácsonyi hiszti kezelése

Fotó: Getty Images

Korholás helyett kapcsolódj

Mit lehet ilyenkor tenni? Hogyan lehet békésebb a karácsony, hogyan lehet „lenyugtatni” a folyton zizgő gyereket? Egyrészt azzal, ha tudatosítod, hogy a kicsi nem azért viselkedik így, mert ki akar szúrni veled, vagy mert „nem sikerült megnevelned”, hanem mert figyelemre van szüksége. Már az sokat számít, ha ezzel az empátiával fordulsz felé. És ebben az ünnepi időszakban (elvileg) egy kicsit több időd vagy legalább lehetőséged van megadni neki ezt. Persze, rengeteg most is a teendő, oda kell érni a rokonokhoz, felkészülni a vendégek érkezésére, menedzselni a család életét, de nem mindig kell nagy dolgokra gondolni. Ne az legyen a cél, hogy reggeltől estig társasozzatok – fontos, hogy jusson közös játékra idő, de nem attól lesz jó a karácsony, ha orrvérzésig legóztok vagy Monopolyztok. Nem csak a játék számít ám, hanem minden közös tevékenység – az is, ha együtt főztök, együtt terítitek meg az asztalt, hagyod, hogy ő helyezze el a díszeket és te csak segítesz neki – és az olyan apró kapcsolódások is, amelyek akár csak fél-egy perc erejéig azt közvetíti a gyereknek, hogy ugyan most lehet, hogy sok a dolgod, de ott vagy vele, figyelsz rá.

A pillanat ereje

Attól még, hogy épp nincs sok idő leülni mondjuk kirakózni, kapcsolódhatsz úgy a gyerekeddel (akár az ünnepi teendők közepette is), hogy az számára jó és értékes legyen. Egyszerű, könnyen megvalósítható trükköket mutatunk, amelyekkel gyorsan kapcsolódhatsz a gyerekeddel az ünnepi áramlásban, és amelyek azt üzenik neki: figyelsz rá és szereted őt. A Biglifejournal Insta-oldal szakértőinek tippjeiből válogattunk.

  • Miközben pakolsz, kérd meg, hogy segítsen egy kicsit, és csavard be egy takaróba, mintha ő lenne az ajándék, amit becsomagolsz.
  • Kérdezd meg, mit vár legjobban a karácsonyi szünetben, mire vágyik a legjobban.
  • Súgd oda neki egy váratlan pillanatban: „olyan jó, hogy együtt vagyunk” – vagy bármilyen más kedvességet.
  • A vendégek között keresd meg a pillantását és kacsints össze vele.
  • Kezdj el énekelni egy karácsonyi dalt, és várd meg a következő sorral, hogy becsatlakozzon.
  • Játszd le a kedvenc karácsonyi dalotokat, és hívd, hogy táncoljatok rá.
  • Mondd el neki: „te vagy nekem a legszuperebb ajándék”.
  • Nézegessetek együtt régebbi karácsonyi fotókat.
  • Kérdezd meg tőle: ha lenne egy saját rénszarvasod, hogyan neveznéd el?
  • Dicsérd meg bármiért, amit ma jól csinált.
  • Mutass neki szívecskét az ujjaiddal valamilyen váratlan helyzetben.
  • Kérdezd meg, szerinte mit énekelnek az angyalkák (manók, a Jézuska – aki nálatok részt vesz a csodakészítésben), miközben az ajándékokat csomagolják – és énekeljétek el.
  • Adjatok egymásnak vicces karácsonyi becenevet egy napra, és használjátok minél gyakrabban.
  • Kérdezd meg, mi a kedvenc karácsonyi édessége, és miért, mit szeret benne?

Nincs karácsony hiszti nélkül? Így kapcsolódj a gyerekeddel

Ünnepi hiszti: válts perspektívát

Az előbbi tippek akkor jönnek igazán jól, amikor egyébként békés a helyzet, vagy legalábbis nem robbanásközeli konfliktusban vagytok. Amikor a gyereked kiborul, hisztizik, akkor nem ezekkel kell előjönni, nyilván olyankor nem segítenek, inkább megelőzésre jók – de mit lehet tenni, ha „balhé van”? A Nurtured First szakértője, Jess Vanderwier szerint a legfontosabb ilyenkor a perspektívaváltás: a gyerek nem azért hisztizik, hogy te (vagy a családtagok) rosszul érezd magad, hanem mert ő érzi rosszul magát. Lehet, hogy elfáradt, éhes, túl sok neki a zaj, tart a számára ismeretlen rokonoktól, szokatlanok az ételek, túl sok az ember – bármi lehet. A lényeg, hogy neki most nehéz – és ezt így tudja kimutatni, mert nem tudja szavakba önteni. És ha ebbe bele tudsz gondolni, máris sokkal nagyobb együttérzéssel tudod kezelni a gyerekedet – és a számára, valamint mindenki más számára is nehéz helyzetet. Na de hogy konkréten hogyan lehet megelőzni és kezelni az ünnepek alatti hisztit? Például ezzel az alábbi 5 trükkel:

  1. Készüljetek fel: meséld el részletesen, mire számíthat a gyerek, mi fog történni, kik lesznek ott, meddig maradtok, stb.
  2. Legyen közös jeletek: beszéljetek meg valami apró jelet, kacsintást, integetést, érintést, amivel jelezheti neked a gyerek, ha egy kis szünetre lenne szüksége, vagy veled szeretne lenni.
  3. Legyen nálatok nyugijáték: olyan plüss vagy bármilyen játék, ami általában megnyugtatja a gyereket. Add neki oda, ha látod, hogy bizonytalan, rosszul érzi magát, kezd kiborulni.
  4. Adj a nyugalmadból: igyekezz nyugodt maradni, és ne a helyzet kellemetlenségét nézd, hanem koncentrálj arra, mit érezhet a gyerek.
  5. Tartsd a határokat: mondd el neki, hogy érted, hogy mit érez, de attól még nem lehet megütni másokat, kiabálni a vendégekkel…

Forrás: Instagram.com/biglifejournal, nurturedfirst.com