
Kép: Getty Images
A legtöbbször sehogy. És ez baj. És most, hogy itt a nőnap és ünneplünk benneteket, őszintén, szeretettel, tisztelegve minden előtt, amit értünk, és amit egyáltalán nem értünk bennetek, gondoltam, olyan témáról fogok írni, amiről az apák szinte sosem beszélnek sem egymás között, sem a lányaikkal, de legfőképpen a nyilvánosság előtt nem. Pedig meggyőződésem, hogy kellene. Ez a menstruáció.
Az apaság ma már nem csupán a gyerekekért való felelősségvállalást jelenti, hanem azt is, hogy a család minden tagjának mindennapi életében jelen legyünk – legyen szó a munka és a magánélet egyensúlyáról, a házasság megőrzéséről, vagy akár arról, hogy hogyan kezeljük a bennünk zajló természetes folyamatokat. A modern apaság elengedhetetlen része, hogy a tudatos és felelősségteljes gondolkodás nélkülözhetetlen alapelvünk legyen. Meggyőződésem, hogy ez a hozzáállás nem csupán a gyerekek nevelésében kellene, hogy megnyilvánuljon, hanem abban is, hogy a családi élet minden aspektusában, a menstruáció kérdésében is nyitottan legyünk jelen.
Az Apaidő Podcast nőnapi adásában Váradi Mariannal, a Vöröskereszt munkatársával beszélgettem, aki elmesélte, hogy az ő nagymamája még azt mondta neki: “Vigyázz, mert nemsokára beteg leszel!”. Ez megközelítés még nemrégiben is gyakori volt, a menstruációt tabuként, betegségként, olykor szégyenként kezelték. Még mindig élnek olyan elképzelések, miszerint a vér és a menstruáció valami kóros, romboló dolog, pedig valójában ez a női test természetes működése, amely körülbelül tizenkét éves kortól egészen ötvenéves korig hatással van az életre. Mi, férfiak bele sem gondolunk, hogy ez a folyamat milyen meghatározó egy nő egészsége, önértékelése és mindennapi jólléte szempontjából. Képzeljük el, milyen sok lány tapasztalhatta már meg a szégyenérzetet, amikor az iskolában a tanárok vagy a társai nem értették meg ezt a természetes folyamatot, és a bántó reakciók miatt hogyan égett beléjük a sok negatív emlék.

Kertész András – fotó: Tarnavölgyi Zoltán
A menstruáció kezelésének felelőssége közös. Nekünk, apáknak az egyik fontos szerepünk, hogy akarva-akaratlanul ne zárjuk ki a témát a családi beszélgetésekből; ne maradjon ez a fontos kérdés a fürdőszoba magányában. Gondoljunk csak bele, ha mi, apák, nyitottan és őszintén beszélgetnénk erről, nemcsak a nőknek adnánk támogatást, hanem a fiúk számára is olyan mintát mutatnánk, amely később elősegíti, hogy ők is képesek legyenek empátiával és megértéssel kezelni a menstruációval kapcsolatos kérdéseket. Hiszem, hogy ez a tudatosság és az odafigyelés alapvető fontosságú ahhoz, hogy ne csak a családjaink, hanem a tágabb közösségünk is igazságosabb, empatikusabb legyen.
Amikor férfiakról, nőkről, szülőkről és menstruációról beszélünk, akkor ki kell térnünk a ‘menstruációs szegénység’ kifejezésre is. A menstruációs szegénység fogalma (period poverty) azt a jelenséget írja le, amikor a nők nem tudják megteremteni a szükséges higiéniai környezetet, és nem férnek hozzá a szükséges eszközökhöz. Egy olyan program, mint a Vöröskereszt Red Box projektje, amely ötszáz általános iskolában biztosít hozzáférést az alapvető higiéniai termékekhez, hatalmas változást jelenthet abban, hogy a fiatal lányok ne maradjanak ki az iskolai életből évente akár ötven napos hiányzások miatt. Ez nem csupán higiénia kérdése, hanem az emberi méltóság és a nők egészségmegőrzésének alapvető problémája, amelyen mindannyiunknak együtt kell dolgoznunk.
Hiszem, hogy modern apaként szem előtt kell tartanunk, hogy az apaság nem csak arról szól, hogy a fiúk mellett állunk, amikor a társadalom a férfiakról azt várja, hogy kemények legyenek, hanem arról is, hogy amikor a lányaink menstruációs napjai jönnek el, akkor is mellettük vagyunk, segítünk, megértjük, és nem hagyjuk, hogy szégyen árnyékolja be ezt a természetes folyamatot.
És ne veszítsük szem elől azt a tényt sem, hogy a legtöbb döntéshozói pozícióban még mindig férfiak vannak, így a modern apaság nemcsak a családjaink, hanem a társadalmi előítéletek elleni küzdelem egyik fontos terévé is válhat, ahol a tudatosság és a közös felelősségvállalás hozza el az igazi változást.
Adjunk apaidőt a menstruáció témájának is!