Család

Kihez kell fordulni aranyérrel?

Az aranyér sajnos várandósság nélkül is kialakulhat, így nemcsak a kismamáknak okoz nehézséget. De ki segít, ha baj van?
2024. Augusztus 27.

A terhesség hónapjaiban a hormonális és életmódbeli változások okozta székrekedés, a vaskészítmények szedése és a testsúly növekedése okozhat aranyeres panaszokat, a becslések szerint ötből egy kismamánál. 

Kihez kell fordulni aranyérrel?

Az aranyér tünetei

Fontos hangsúlyozni, hogy aranyere mindenkinek van, hiszen ez a széklet megtartásához, szabályozásához nélkülözhetetlen. Problémánk akkor adódik vele, ha megduzzad, fájdalmassá válik, netán kifordul, és egyéb kellemetlen tüneteket okoz.

A viszketés és váladékozás okozta diszkomfortérzés, a székelés közbeni fájdalom, a vécépapíron vagy a székleten megjelenő pár csepp vér, és a kitapintható aranyeres csomók jelezhetik a problémát, amit nem szabad félvállról venni, ugyanis szövődmények alakulhatnak ki.

Jó hír, hogy a szülést követően a panaszok a kismamák többségénél hamar megszűnnek. Ha azonban a várandósság előtt is voltak hasonló gondok, vagy az aranyeres tünetek újra és újra jelentkeznek, akkor fontos szakembertől célzott segítséget kérni.

Kihez forduljunk kismamaként?

A várandósság és gyermekágy idején fennálló proktológiai problémák esetén két szakterület határán kaphatunk segítséget: nőgyógyásztól és/vagy proktológustól.

Miben segíthet a nőgyógyász?

Szerencsére a legtöbb proktológiai betegség a várandósság idején konzervatív módon kezelhető, és csak néhány esetben van szükség beavatkozásra. Ezért ha a szülész-nőgyógyász tudása és tapasztalata az alapvető proktológiai betegségek diagnosztizálásában és kezelésében kellően nagy, ezeket a problémákat ő maga is képes orvosolni, anélkül, hogy a beteget azonnal proktológushoz irányítaná.

Ilyenkor életmódbeli tanácsokkal (magas rosttartalmú étrend, bőséges folyadékbevitel és mozgás) és farmakoterápiával történik a tünetek kezelése. Ez utóbbi esetében kúppal vagy kenőccsel, illetve szájon át szedhető, a vénás tónust javító, gyulladást is csökkentő szerrel segítenek.

Mivel a legtöbb nő szülés után szoptat, a gyógyszeres terápiát csakis szakember javaslatára szabad alkalmazni, semmiképp sem házi módszerekkel.

Előfordulhat azonban, hogy a gyógyszeres kezelés nem vezet eredményre, ám még ekkor is van lehetőség a műtét elkerülésére egy apró, ambuláns beavatkozással (gumigyűrű ligatúra), ami nem jár fájdalommal. Ehhez azonban már proktológus segítségét kell kérnünk.

Ki az a proktológus?

A proktológus olyan sebész szakember, aki a végbél betegségeinek kivizsgálásával és kezelésével foglalkozik. Ő nemcsak az aranyérbetegség fajtáját és stádiumát állapítja meg, hanem egyúttal kizárja az esetleges komolyabb betegségek fennállását is. Nem szabad ugyanis szem elől téveszteni, hogy sajnos több olyan betegség is létezik, ami nagyon hasonló tünetet produkál az aranyérbetegséghez. Emiatt is különösen fontos, hogy ne érezzük tabunak betegségünket, és ne féljünk ezzel a problémával orvoshoz fordulni!

Azokat az előrehaladott (IV. fokozatú) aranyérbetegségben szenvedő betegeket, akik kiterjedt gyulladással és komolyabb vérzéssel küzdenek, proktológiai sebészhez irányítják. Szintén az ő kompetenciájába tartoznak azok az esetek is, amikor másodlagos vérszegénységet okozó masszív vérzés áll fenn.

Mindenképp proktológus segítségére szorulunk, ha a szülést követően nem szűnnek meg vagy folyvást kiújulnak a panaszaink. Az elhanyagolt aranyérbetegség súlyos szövődményekkel járhat, és ez esetben már a műtétet sem tudjuk elkerülni.

A proktológus a vizsgálatot korszerű technikával végzi, amely fájdalommentes, csak néhány percet vesz igénybe, és a panaszok eredetét pontosan tisztázza.

Nyitókép: Getty Images