
(Kép forrása: Getty Images)
A kötőhártya-gyulladás esetén az a vékony, átlátszó szövet gyullad be, ami a szem fehér része felett található. Amikor a kötőhártya hajszálerei irritálódnak és duzzadtak lesznek, láthatóbbá válnak, így a szem fehér része vöröses vagy rózsaszínes lesz.
Leggyakrabban vírusfertőzés okozza a tüneteket, de állhat a háttérben bakteriális fertőzés vagy allergiás reakció is. A babáknál pedig okozhatja azt is, ha a könnycsatorna nem teljesen nyitott, nem teljesen átjárható. A kötőhártya-gyulladás jelentkezhet önmagában is, de akár valamilyen vírusfertőzéssel, náthával, légúti fertőzéssel is járhat együtt.
A kötőhártya-gyulladás általában mindkét szemet érinti, de érintheti csak az egyik szemet is. Gyakori tünetei a következők:
- vörösség az egyik vagy mindkét szemen
- viszketés az egyik vagy mindkét szemen
- égő érzés vagy idegentest-érzés a szemben, olyan érzés, mintha lenne benne valami
- az egyik vagy mindkét szem sárgás vagy zöldes váladékozása, ami a szempillákra ragadhat, és ami éjszaka beszáradhat és emiatt nehéz kinyitni a szemet
- könnyezés
- fényérzékenység
- a szem körüli bőr duzzadt, puffadt lehet
A vírusos kötőhártya-gyulladás gyakran közelmúltbeli nátha vagy torokfájás után jelentkezik, és gyakran a szem vizes váladékozásával jár napközben, és a szem ragacsos váladékozásával reggel, és a szemek megduzzadhatnak. A bakteriális kötőhártya-gyulladás általában sárgás vagy zöldes váladékozással jár együtt, viszketés érzéssel és a szemhéjak megduzzadásával. A bakteriális és a vírusos kötőhártya-gyulladás is fertőző, és az orvosnak kell eldöntenie, hogy melyik probléma áll fenn, és ő tud gyógyszert, szemcseppet is felírni a problémára.
Ha a babának van kötőhártya-gyulladása, forduljunk azonnal a gyermekorvoshoz, mert ennek a hátterében a leggyakrabban a könnycsatorna elzáródása állhat. Gyerekek esetében pedig gyakori, hogy valamilyen fertőzés okozza a kötőhártya-gyulladást, ezért fontos a tünetek megjelenésekor orvoshoz fordulni, és hogy a gyermek otthon maradjon, mert a bölcsődei, óvodai közösségben is tovább terjedhet a fertőzés. Felnőttek esetében is lehet bakteriális vagy vírusos fertőzés okozta kötőhártya-gyulladás, ezért, ha váladékozás is tapasztalható, javasolt orvoshoz fordulni. A szemszárazság és allergia okozta kötőhártya-gyulladás esetén a tünetek maguktól is elmúlhatnak, ha azonban ez nem így van, a tünetek pár napon belül nem múlnak el, erősödnek, rosszabbodnak vagy váladékozás is tapasztalható, javasolt orvoshoz fordulni. Szemfájdalom, fényérzékenység, a látás megváltozása, erősebb szemvörösség esetén szintén forduljunk orvoshoz.
Mire figyeljünk otthon?
Mivel a kötőhártya-gyulladás nagyon fertőző, fontos, hogy otthon odafigyeljünk a megfelelő higiéniára, hogy ne adjuk tovább a fertőzést, vagy ne terjesszük tovább egyik szemünkről a másikra. Figyeljünk arra, hogy mossuk ki magas hőfokon a párnahuzatot és a törölközőt – ezek érdemes lehet cserélni naponta –, és ne használjuk ezeket közösen a családtagokkal. Mossunk gyakran kezet, ha pedig megérintettük a szemet, akkor minden esetben. Ne osszunk meg a családtagokkal semmit, ami a szemünkhöz érhet. Ha alapvetően kontaktlencsések vagyunk, ilyenkor ne viseljük a lencséket a tünetek megszűnéséig.
Ha a szem váladékozik, a váladékot steril gézlappal töröljük le, ha pedig leragadnak a szemhéjak, akkor langyos vízbe mártott steril gézlappal mossuk meg. Nem ajánlott kamillateával mosni a szemkörnyéket, mert az arra érzékenyeknél akár fokozhatja is a szemek vörösségét és a viszketést.
(Források: mayoclinic.org, nhs.uk, webmd.com, egeszsegvonal.gov.hu, esht.nhs.uk, gyerekszoba.hu)