Megkeserítik a nappalokat és éjszakákat
A megfázással járó orrtünetek általában hasonlóak gyerekeknél és felnőtteknél, de van néhány különbség a betegségek lefolyásában és kezelésében. A nátha leggyakoribb tünete – életkortól függetlenül – az orrfolyás. Kezdetben az orrváladék tiszta, vízszerű állagú, később azonban sűrűbbé válhat, a színe pedig fehér, sárga vagy zöldes árnyalatúvá. Ezt a színváltozást a védelmi folyamat során termelődő fehérvérsejtek idézik elő a szervezetben: minél sötétebbé válik, az immunrendszer annál magasabb fokozatra kapcsol.
Az irritáció okozta tüsszögés, az orrviszketés és az orrdugulás szintén gyakori tünetnek számít. Az orrnyálkahártya megduzzadása megnehezíti az orrlégzést, ami nem csupán a nappali tevékenységet, hanem az éjszakai pihenést is jelentősen befolyásolhatja, különösen akkor, ha mellette fejfájás is jelentkezik. Mivel az orrdugulás következtében az orrváladék sem képes könnyen kiürülni, a légutakban pangó, kórokozókkal teli váladék nemcsak kellemetlen, de számos szövődmény forrása is lehet.
Különbségek gyerekek és felnőttek között
A felnőtteknél jelentkező tünetek gyakran enyhébbek, és bár orrdugulás náluk is előfordulhat, általában jobban tudják kezelni az orrlégzés korlátozottságát. A gyermekeknél jelentkező intenzívebb orrfolyásnak és orrdugulásnak elsősorban anatómiai okai vannak: orrjárataik kisebbek, ezért könnyebben elzáródnak. A betegség átvészelését tovább nehezítheti, hogy sokszor nehezebb rávenni őket az orrfújásra is – illetve kisebb gyermekek esetében gyakran előfordul, hogy a szülők szívják le a szükségesnél ritkábban az orrváladékukat –, ami jócskán ronthatja az állapotukat.
A megfázásos orrtünetek jellemzően hosszabb ideig fennállhatnak a gyermekeknél, mint a felnőtteknél amiatt is, hogy immunrendszerük még nem fejlődött ki teljesen, ráadásul szövődményekkel is gyakrabban kell szembenézniük. Ilyen másodlagos fertőzés lehet például az arc- és homloküreg-gyulladás, valamint a középfülgyulladás. Mivel a fülben található Eustach-kürt még szintén szűkebb, mint a felnőtteké, ezért könnyebben elzáródik, bedugul, aminek következtében úgynevezett fülkürthurut is gyakrabban kialakul náluk.
Hogyan enyhítsük a légúti panaszokat?
A nátha és a megfázás során elsődleges feladat a pangó orrváladék eltávolítása. Ehhez a legkisebbeknél fontos az orrszívó megfelelő és gyakori alkalmazása: annyiszor kell használni, ahányszor orrot fújnánk. Fontos, hogy a gyermekeket minél előbb megtanítsuk a helyes orrfújás technikájára, amelyhez először a tudatos orrlégzést kell elsajátítaniuk. Az orrjáratok tisztításához segítséget nyújtanak a patikában vény nélkül kapható, fiziológiás sóoldatot tartalmazó készítmények, amelyek fellazítják a váladékot, megkönnyítik az orrszívást és az orrfújást is.
A gyógyszertárakban szintén recept nélkül beszerezhetőek olyan orrspray-k és orrcseppek is, amelyeket már gyermekkortól kezdve biztonságosan alkalmazhatunk. Kérjük ki a gyógyszerész tanácsát a termékeket illetően, mivel érdemes olyan készítményt választani, amely tartósítószermentes, és a tünetek enyhítése mellett regenerálja is az orrnyálkahártyát!