Család

„Nem bírtam tovább nézni, hogy ‘gyerekeknek szánt tartalom’ címszóval milyen agyzsibbasztó dolgokat dobnak fel a videómegosztók” – Gutási Gábor, a “meseportálos” apa

Beszélgetés Gutási Gáborral, a meskete.hu-t megálmodó és életre hívó apukával, aki sokat tanult a Kishercegtől, és inspirálódott Alíz Csodaországából.
2023. Január 27.
Gutási Gábor és családja

Gutási Gábor története tavaly vette kezdetét, amikor kiadott egy saját mesekönyvet Gabi-Csabi kalandjai: A nyaralás címmel. Miközben ezt a mesét írta, és elmerült a magánkiadás rejtelmeiben, a hazai meseírás több szereplőjével is megismerkedett. Sokukkal barátság is szövődött közöttük, s minél több szerzővel beszélgetett, annál világosabbá vált számára, hogy szükség lenne egy olyan mesepublikáló platformra, ahol a hazai amatőr írók, bloggerek, hobbi versírók (de természetesen akár a profi meseírók is) közkinccsé tehetik az írásaikat, és visszajelzéseket kaphatnak az olvasóktól.

Mivel közel tizenöt éve dolgozom webfejlesztőként, nem volt kérdés, hogy milyen projektbe kezdjek bele abban a csöppnyi szabadidőmben, ami  megmaradt a két gyermekem mellett. A kezdetben ingyen mese projektnéven futó ötletemet nemcsak az írókkal, de néhány befektetővel is átbeszéltem, majd az így kapott hasznos tanácsokat figyelembe véve megterveztem a rendszert, és néhány hónap alatt meg is valósítottam azt, amit ma a meskete.hu oldalon láthatnak az érdeklődők” – kezdi történetét Gábor, aki fontos küldetésnek tartja, hogy szembeszálljon a sok, ahogy ő mondja, IQ-zsugorító tartalommal. „Apaként is láttam, hogy mennyi káros tartalom bombázza a gyerekeket nap mint nap a TV-ből és az internetről is. Gondoljunk csak bele, milyen agresszív politikai hirdetések szakítják meg akár több alkalommal is a mesevideókat, vagy hogy gyerekeknek szánt tartalom címszóval milyen pocsék, agyzsibbasztó tartalmakat dobnak fel a videómegosztók.” 

Meskete.hu

Még 2020 végén sikerült megszereznie egy szegedi gyermekalapítványtól az általuk nem használt meskete.hu domaint. Bár 2021-ben már megjelentek az első tesztelő írók meséi és profiloldalai a felületen, a komolyabb fejlesztésekre tavaly került sor, amikor társként csatlakozott Bokó István szintén az informatikai szektorból. Miután az írói tesztek véget értek, úgy kétszáz nappal ezelőtt élesben is elindult a rendszer új szerzőkkel, megfelelő mennyiségű mesével. 

Kiknek készült a Meskete?

A meseportál megálmodásakor elsődleges szempont volt, hogy ne legyen rajta semmilyen káros tartalom, mivel elsősorban gyerekeknek készül. Persze sok gyerek még nem tudja egyedül elolvasni vagy meghallgatni a meséket, ezért főként szülőket, nagyszülőket és pedagógusokat várunk. Az a célunk, hogy mindenki megtalálja a tökéletes történetet az oldalon, így a mesekeresőnket is tovább fogjuk fejleszteni, illetve kimondottan gyerekek számára készülő mobil- és tablet-applikációt is fejlesztünk majd. A jelenleg futó mesekönyv-pályázatunk végén pedig egy olyan mesekönyvet szeretnénk kiadni, ami tökéletes ajándék lehet óvodás és kisiskolások számára születésnapra, névnapra vagy éppen karácsonyra.

Mesét néznek tableten

(Fotó: Getty Images)

Kiken teszteltétek indulás előtt a Mesketét? Milyen volt a fogadtatása?

Kezdetben készítettem egy kérdőívet, amit rengeteg Facebook csoportban megosztottam, hogy felmérjem az igényeket. A több, mint 1000 kitöltésből tudjuk, hogy a válaszadók több mint 80%-a olvasna online is mesét, és 97% válaszolta azt, hogy amatőr, hobbi írók műveit is elolvasná. 90% pedig nézne is meséket, nem csak olvasna. Ezután felkerestünk meseírókat, akik az elsők között regisztráltak az oldalra és műveikkel megjelennek majd rajta. A maroknyi csapat gyorsan meglett, így az elsők között volt Kőszegi-Arbeiter Anita, Kun Gergely, Skolik Ágnes, Csete Dóra, Bodnár Gina és az egyik kiemelt szerzőnk, Erdős Sándor is.
Az első kétszáz napból ítélve pozitív a fogadtatás, hiszen a jelenleg elérhető több mint 1.200 mesét már legalább 95.000 alkalommal tekintették meg az oldalunkra látogatók. Napok kérdése, és beregisztrál a 350. meseíró, és reméljük, hogy Facebook oldalunkon hamarosan bejelenthetjük a 2.000-ik feltöltött mesét.

Szerinted mi a Meskete igazi különlegessége?

Magának a meseportálnak a különlegessége – azon kívül, hogy egyelőre ez csupán egy hobbi-projekt –, hogy kimondottan a meseírók igényei szerint alakítottuk. Számukra biztosít ingyenes publikálási lehetőséget és díjmentes profiloldalt, ahol bemutatkozhatnak, népszerűsíthetik, megoszthatják kiadott könyveiket, oldalaikat. Visszajelzéseket kaphatnak az olvasóktól hozzászólások, kedvelések és olvasási számok alapján, az olvasók pedig egy óriási hazai, magyar meseadatbázishoz jutnak hozzá díjmentesen. Már most több mint 1200 olvasható mese között böngészhetnek olyan kategóriákba sorolva, mint az esti mesék, a mesék fiúknak, mesék lányoknak vagy épp az állatos mesék.
Önkéntes felolvasóinknak köszönhetően hamarosan elérjük a 200 meghallgatható hangosmese-számot, és egyre több illusztrátor jelentkezik, hogy grafikáikkal is támogatnák az oldalt. Remek közösség kezd kibontakozni.

Ennek fényében hogy határoznád meg: kik alkotják a Meskete csapatát?

Noha úgy tartom, hogy a Meskete csapatot nemcsak mi, üzemeltetők alkotjuk, hanem az a sok száz szerző is, aki meséjével, versével, hanganyagaival vagy éppen rajzaival támogatja a meseközösséget. De ahogy korábban említettem, a kezdet kezdetén egyedül voltam. Vállalkozó, webfejlesztő és családapa vagyok, Mórahalmon (Szeged mellett) élek feleségemmel, valamint egy két és fél éves kislány és egy hét éves nagyfiú büszke apukájaként. A mese azóta költözött vissza az életembe, mióta ők is velünk vannak. Mohó mesefogyasztó család a miénk. Két könyvtár törzsvendégeiként szégyenletesen nagy számú könyvmennyiséget fogyasztunk, melyek jó része mesekönyv. Nálunk nemcsak a lefekvés előtt jut idő a meseolvasásra, nappal is gyakran olvasunk gyerekeinknek, elsős kisfiam pedig már önállóan is képes ezt-azt elolvasgatni, bár látva ezt, a kislányomra is sokszor találunk rá a szobájában, amint egyedül „olvas” fennhangon mesét a plüsseinek. Mióta pedig saját mesekönyvet adtam ki, és meseportált készítettem, még szorosabbá vált a kapcsolatom a mesék csodálatos világával. Társam, Bokó István pedig a Mocorgóház nevű képességfejlesztő központot üzemelteti, így tőle sem áll távol a gyerekek világa.

mesekönyvekből épült város

(Fotó: Getty Images)

Milyen terveitek vannak még?

Felsorolni sem lehet… Még idén szeretnénk kiadni a válogatás-mesekönyvet, és hamarosan elérhető lesz az illusztrátorok és hangosmese-felolvasók számára is külön felhasználói típus, így megkönnyítve a képek és hangok feltöltését a mesékhez. Illetve a hibás, duplikált vagy plagizált tartalmak jelzését is lehetővé tesszük a tagok számára.
Tervezzük, hogy saját videószekciót is indítunk, ahol reklámmentesen lehet majd meséket nézni és hallgatni. Bízunk benne, hogy itt ismert embereket, színészeket, sportolókat, énekeseket és influenszereket is be tudunk vonni a meseolvasásba, és jó lenne egy saját webáruház is. Olyan távoli terveket is dédelgetünk, mint saját gyerekprogramok, fesztiválok szervezése.

Neked melyik a kedvenc meséd, és miért?

Egyértelműen Antoine de Saint-Exupéry: “A kis herceg” az elvarázsolt világa miatt, és mert egyszerre élvezhető gyerekeknek és felnőtteknek. De a hasonlóan “zavaros” története miatt az Alíz Csodaországban című mesét is kedvelem. Fontosnak tartom, hogy az illusztrációk és a borító is tökéletes legyen. Nagy példaképem idehaza Pásztohy Panka, Agócs Írisz, de természetesen Bartos Erika is. A gyerekeim is szeretik a műveiket. Nagy megtiszteltetés lenne, ha valamikor őket is a Meskete.hu szerzői között tudhatnánk. Főként a kedvesebb, tanulságos meséket részesítem előnyben, amivel a gyerekek tudnak azonosulni, és a példákból a saját életükre kivetítve is tanulhatnak valamit.