Család

Nagymamaként a nagyszülői gyed és gyes is beszámíthat a jogosultsági időbe a kedvezményes nyugellátáshoz

A nagyszülői gyed és gyes is beszámíthat a figyelembe vehető gyermeknevelési időbe.
2024. Május 07.
(Kép forrása: Getty Images)

Az ado.hu alapján ír arról az Infostart, hogy többlet jogosultsági időt kaphatnak az unokájukat gondozó nagymamák a kedvezményes nyugellátáshoz.

A „nők 40” kedvezményes nyugellátása a hölgyek körében sokféle élethelyzetben jelenthet korai nyugdíjba vonulási lehetőséget. Egyik ilyen helyzet, amikor valaki nemcsak anyaként, hanem nagymamaként is szerez jogosultsági időt a kedvezményes nyugellátáshoz – írja az ado.hu.

Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik. Ahogy arról a portál is ír, jogosultsági időnek számít a keresőtevékenységgel járó biztosítási-, vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszony, továbbá gyermeknevelési időként többek között a terhességi-gyermekágyi segély, csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátás, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, gyermekek otthongondozási díja időtartama és az az ápolási díjban eltöltött szolgálati idő is.

A negyven év jogosultsági időn belül nyolc év gyermeknevelési időt lehetséges beszámítani.

A még nyugdíj előtt álló, aktív korú nagymamáknak, akik unokájuk mellett nagyszülői gyermekgondozási díjat (nagyszülői gyed), vagy nagyszülői gyermekgondozást segítő ellátást (nagyszülői gyes) vesznek igénybe, érdemes tudniuk, hogy ha nem merítették ki ezt a nyolc évet a saját gyermekekre tekintettel igénybe vett gyermeknevelési-, gyermekgondozási ellátások időtartamával, az unokájuk utáni gyedet, gyest itt még érvényesíthetik jogosultsági időként.

Az összes jogosultsági időn belül ugyanis a keresőtevékenységgel, vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati időnek a harminckét évet el kell érni, emellett nyolc év gyermeknevelési idő vehető figyelembe a negyven év jogosultsági időhöz – hívja fel rá a figyelmet a portál. Ez a követelmény gyermekek otthongondozási díja vagy súlyosan fogyatékos gyermekre tekintettel megállapított ápolási díj esetén rövidebb időtartam: ilyen esetben a harminckét év helyett legalább harminc év, így ekkor tíz év gyermeknevelési idő számítható be a jogosultsági időbe.