Család

Jelek, amikből felismerheted a napallergiát

A napallergia és a fényérzékenység nem ugyanazt jelenti, a tüneteik azonban meglehetősen hasonlók. Mutatjuk, mi a különbség!
2023. Június 29.
napallergia

Akik fényérzékenyek, egy fokkal szerencsésebbnek érezhetik magukat a napallergiásoknál, a legjobb mégis azoknak, akik mindenféle kellemetlenség nélkül élvezhetik a napfürdőzést. A kellő fényvédelemről természetesen nekik is gondoskodniuk kell, már csak azért is, mert a fényérzékenység bármelyikünket utolérheti.

Napallergia vs fényérzékenység

Aki napallergiában szenved – ami  szerencsére csak nagyon ritkán fordul elő –, az egész testén észlelheti a kellemetlen tüneteket, függetlenül attól hogy fürdőruhát vagy hosszú nadrágot és a teljes felsőtestet borító felsőrészt visel, ráadásul a szervezet azonnal reagál a napsugárzásra, amint az illető napra megy.

Ezzel szemben a fényérzékenység csak azokon a területeken okoz reakciót, amiket fedetlenül hagyunk, vagyis közvetlenül ki vannak téve a napfénynek. Ami ebben igazán kellemetlen, az az, hogy nemcsak a napsugárzás válthatja ki a tüneteket, hanem a mesterséges UV-fényforrások is.

fenyerzekenyseg

Figyelj a jelekre!

A fényérzékenység nagyságrendekkel több ember életét nehezíti meg, mint a napallergia. A fényérzékenyek a napozást követő órákban vagy napokban erősen viszkető, égő-csípő érzést tapasztalhatnak, a bőr kipirosodhat, csalánkiütés vagy az égési sérüléshez hasonló hólyagok
alakulhatnak ki a testen. Aki érintett, bizonyára már tudomást szerzett róla az első tavaszi napsugarak érkezését követően, igaz, ilyenkor a panaszok még jóval enyhébbek, mint a nyár kellős közepén.

Ami segíthet

A tünetek jelentősen enyhülnek, ha az érintettek tudatosan kerülik a napozást. Nekik különösen fontos tudni, hogy vízparton fokozott a sugárzás ereje, sokszor még az árnyékos részeken sem érezhetik magukat biztonságban, így akár ott is számíthatnak a kellemetlenségek kialakulására. A fényérzékenyeket a látható jeleknél is jobban zavarja a viszketés és a diszkomfort-érzés, ami hosszú órákon át is fennállhat.

Aki ilyen problémát tapasztal, mindenképpen forduljon orvoshoz, a szakember ugyanis felírhat olyan antihisztamin tartalmú készítményeket, amik enyhülést hozhatnak.

Előfordulhat, hogy a viszketés, a kiütések, a kellemtlen bőrérzet nem is a napfény következménye, hanem például a fényvédő készítmény vagy valamelyik másik, általunk használt kozmetikum okozza. Ilyenkor a megelőzés jóval egyszerűbb, hiszen a szóban forgó allergént egyszerűbb
kiiktatni, mint a nyári hónapokban elkerülni, hogy nap érje a bőrünket. 

Fotó: Getty Images