
Fotó: Apaidő podcast
A gyereknevelés és a családi harmónia fenntartása még egy alapcsaládban is tartogat kihívásokat, de két külön családból egy újat vagy legalábbis egy összhangban működőt csinálni igazán kemény dió lehet. Az Apaidő podcast vendége, Simon Zita párkapcsolati és mozaikcsalád-coach arról beszélt, hogy egy sikeresen működő új család alapját egyrészt a pár adja, másrészt az, hogy a felek lezárták a múltat.
„Akkor érdemes mozaikcsaládban gondolkodni és továbblépni, ha egyrészt a válásunkon túl vagyunk, illetve saját magunkkal is tisztában vagyunk, hogy mit szeretnénk és hogyan érintenek minket a körülöttünk lévő dolgok. Azt látom, hogy aki nagyon hamar továbblép, az még annyi mindent hoz a puttonyában az előző kapcsolatából, hogy nem tud tiszta fejjel gondolkodni. Ugyanúgy, mint egy alapcsaládnál, egy mozaikcsaládnál is a legfontosabb, hogy legyen egy jól működő párkapcsolat. Ők legyenek egymással megerősödve annyira, hogy közös nevezővel tudjanak a család többi része felé fordulni.”
A tanácsadó a beszélgetés során felmentést adott azoknak, akik nem szeretik úgy kapott gyerekeiket, mint ahogy a biológiai gyerekek iránt éreznek. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem kell arra törekedni, hogy a család összes gyereke jól érezze magát az új felállásban.
Nem kell szeretni őket. A szeretet egy olyan érzés, amit nem tudsz kiprovokálni. Kényszerből nem érezheti senki. Elfogadást, törődést, türelmet azt tudatosan tudsz beletenni az egészbe, de a szeretet az vagy jön idővel, vagy nem.
„Attól még tisztelheti és elfogadhatja azt a gyereket, mint a párja gyerekét, és megtehet érte egy csomó mindent, amitől a gyermeknek az élete sokkal komfortosabb lesz, és egy elfogadó környezetben élhet. Kellően intelligens hozzáállással, mi, felnőttek sokat tudunk tenni azért, hogy a gyerek is el tudjon minket fogadni.”
Simon Zita coach három saját és négy “mozaikgyereket” nevel új párjával. Saját tapasztalatait megosztva elmondta, hogy habár annak idején az ő szeme előtt is egy ideális nagycsalád képe lebegett, ez már sosem lesz olyan, mint amikor az ember először vág neki a családalapításnak.
„Sose lesz olyan, mint az eredeti volt, de nem is kell. Annak ellenére, hogy minden szereplőjét szeretem a családomnak, sose lesz olyan. Se a gyerekeknek, se nekünk. Azzal a hittel, ahogy az első családalapításba beleállt az ember, másodjára azért nehéz. Nem ugyanaz, de lehet jó.”
Az Apaidő podcastből, amit IDE kattintva nézhetsz meg, az is kiderült, hogy milyen problémákkal keresik fel leggyakrabban a mozaikcsalád-coachot, és a nehézségek mellett milyen pozitívumai vannak az ilyen családoknak.