Család

Okok, amiért köhöghet egy kisbaba

Ha egy kisbaba köhög, annak lehetnek banális, de sajnos súlyos okai is. Mivel a köhögésnek sok típusa létezik, ezért időnként az orvosoknak sem könnyű felállítani a diagnózist, hát még egy szülőnek.
2024. Június 24.
köhögés
Kép: Getty Images

A köhögés a szervezet védekező mechanizmusa, segít megszabadulni a torokban, garatban ragadt váladéktól, segíti a légutak tisztulását. Két nagy csoportját különböztetjük meg: a száraz és a hurutos köhögést.

Fontos tisztában lenni azzal, hogy egy újszülöttre nem jellemző a köhögés, ezért is fontos, hogyha ezt tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz vele. Minél nagyobb a baba, a köhögés annál gyakoribb, ezért nem kell azonnal kétségbe esni, ha egy egyéves vagy nagyobb gyerek köhögni kezd. Természetesen minden egyéb tünet is fontos annak kiderítésében, hogy mi állhat a köhögés hátterében.

A leggyakoribb okok

Megfázás vagy influenza

Ilyenkor társtünetek is kísérik a köhögést: torokfájás, orrfolyás, orrdugulás, láz.

Krupp

A krupp az alsó és felső légutak vírusos fertőzése, amely légzési nehézséget is okoz. A krupp jellegzetes ugató hanggal jár, és gyakran éjszaka jelentkezik. Az 5 év alatti gyerekeknél igen gyakori betegség, amely általában a nap folyamán náthához hasonló tünetekkel kezdődik, egy kis orrfolyással vagy orrdugulással, fájó torokkal. Mivel a krupp miatt begyullad és megduzzad a légcső, így főként a belégzés nehézkes, és ilyenkor is köhögésszerű hangot hallat a kicsi. A kruppos köhögés jelentkezésekor érdemes a kicsit párás helyre vinni, például a fürdőszobába tudunk ilyen levegőt kialakítani, ha megnyitjuk a forró zuhanyt. Kruppal orvoshoz érdemes fordulni.

Hörghurut vagy asztma

A hörghurut és az asztma is náthához hasonló tünetekkel jár kezdetben, és emellé jelentkezik egy jellegzetes, sípoló köhögés is, hiszen a légutak enyhe szűkülésével jár mindkét betegség. Az asztma 2 évnél fiatalabb gyerekek esetében ritkább, ezért ha a kicsi ilyen korú, érdemesebb hörghurutra gyanakodni. Ha a sípoló köhögés oka asztma, megfázásos tünetek is jelentkeznek, illetve viszkető szem és orrfolyás is kíséri. Érdemes figyelni a köhögésszámot, amely, ha percenként meghaladja az 50-et, és nehézlégzést okoz, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni. A hörghurut és az asztma esetén is vigyük szakemberhez a kicsit.

Tüdőgyulladás

Tüdőgyulladást számos vírusos és bakteriális fertőzés okozhat, még akár egy komolyabb megfázás szövődményeként is felléphet. A köhögés ebben az esetben hurutos. Kísérheti a tüneteket láz. A kezelés attól függ, hogy vírusos vagy bakteriális a betegség, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni ilyen esetben.

Szamárköhögés

Ugyan a szamárköhögés ellen van kötelező védőoltás, sajnos a betegséget még ezzel együtt is el lehet kapni, de a tünetek ilyenkor enyhébbek. A köhögés nagyon jellegzetes, szamárbőgéshez hasonló, éles hang, innen kapta nevét a betegség. Ha szamárköhögésre gyanakszunk a még nem megfelelően immunizált babánál, azonnal forduljunk orvoshoz.

Félrenyelés

Leggyakrabban egy darab félrenyelt élelmiszer, vagy egy lenyelt játékdarab okozza az ilyen típusú köhögést. A hangja makacs, kisebb köhögésre emlékeztető, de kísérheti sípoló hang is. Ha a baba evés közben nyelt félre, a lapockái közötti ütésekkel segíthetünk neki. Ha a kicsi lenyelt valamit, ami teljesen blokkolja a légutakat, akkor egyáltalán nem tud hangot kiadni, és elszíneződik az arca, általában nagyon fehér vagy kékes árnyalatra. Ebben az esetben a lábait fogva fordítsuk fejjel lefelé a kicsit, majd a lapockái között csapkodva segítsünk felköhögni a tárgyat. Ha nagyon rövid időn belül ez nem jár eredménnyel, azonnal hívjunk mentőt!