Állandó orrfújás, orrfolyás, alig kapsz levegőt az orrodon, és ettől állandóan megébredsz éjszaka – az orrdugulás meg tudja nehezíteni az éjszakai pihenést is. Mivel érdemes próbálkozni napközben és lefekvés előtt, ami segíthet enyhíteni a tüneteket?
Néhány tipp, ami napközben segíthet
Maradj hidratált. Ha az orrváladék túl sűrű, megtapadhat az orrban, ami súlyosbíthatja az orrdugulást. Ha elegendő folyadékot fogyasztasz, az is segíti az orrváladék fellazítását, és kiürülni a orrmelléküregnek.
Egyél valami fűszereset. A chili paprikában található kapszaicin nevű kémiai vegyület is hígító hatással van az orrváladékra. Az olyan ételek, amelyekben kapszaicin van, enyhe, átmeneti enyhülést adhatnak orrdugulás esetén. Azonban a váladék kiválasztását is segíti, amitől az orrod jobban fog folyni. Ha gyomorrontásod is van, ha fáj a hasad, akkor inkább kerüld a fűszeres ételeket!
Orrspray/orrcsepp. A sós vizes orrspray, vagy a dekongesztáns hatású készítmények is segíthetnek az orrdugulás megszüntetésében. A dekongesztánsok gyógyszeres készítmények, ezért érdemes az orvos vagy a gyógyszerész segítségét kérned arról, hogy melyiket érdemes használnod. Az orrspray-k és az orrcseppek esetén mindig tartsd be a betegtájékoztatóban leírt adagolást és mennyiséget, és ne használd a terméket hosszabb ideig, mint ajánlott.
Mentolos cukorka. A mentol valójában nem enyhíti az orrdugulást, de az orrban lévő receptorok stimulálásával a légzést könnyebbé teheti. Továbbá más megfázásos tüneteknél is segíthet, mint például a köhögés vagy a torokfájás.
Kerüld az alkoholt. Ha el van dugulva az orrod, az alkoholfogyasztás ronthat a helyzeten. Az emberek 3,4 százalékánál az alkohol felső légúti tüneteket, például tüsszögést, orrdugulást vagy orrfolyást válthat ki. Ha nem is tartozol közéjük, az alkohol miatt nehezebb hidratáltnak is maradni. Az alkohol vizelethajtó hatású, és ha dehidratált vagy, az orrváladék is sűrűbb lehet, és nem tud könnyen kifolyni. Emellett az alvásra is negatív hatással lehet, ezért amikor beteg vagy, jobb inkább kerülni az alkoholt.
Kerüld a koffeint délután 14 óra után. A koffeinnek is lehet enyhe vizelethajtó hatása. Továbbá a koffein lefekvés előtt hat órával történő fogyasztása az alvást is megzavarhatja, ezért jobb, ha kora délután már nem iszol koffeines italokat.
Néhány tipp, ami este segíthet
Csirkehúsleves. Egyél egy kis húslevest vacsorára, ami hidratál is, és fontos tápanyagokat tartalmaz.
Meleg tea. Bár arra nincs bizonyíték, hogy az orrdugulást megszűnteti, de a meleg italok fogyasztása is segíthet enyhíteni a megfázásos tüneteket. A méz a teában csillapíthatja a köhögést. Este válassz koffeinmentes teát.
Gőzölés vagy meleg zuhany. A gőzölés vagy inhalálás segíthet fellazítani az orrváladékot. Arra nagyon figyelj ennél a módszernél, hogy csak akkor hajolj a gőz fölé, ha már nem túl forró, hogy le ne forrázd magad! Ha nem szeretnél inhalálni, az esti meleg zuhany is segíthet, ha az összegyűlt gőzben veszel néhány mély lélegzetet.
Párásítás. Ha a hálószoba levegője túl száraz, érdemes lehet párásítót használni. A megfázásos tünetek enyhítésében nincs közvetlen előnye, de könnyebbé teszi a légzést. A túl száraz levegő irritálhatja a torkot és az orrot is.
Légzéskönnyítő orrtapasz. Az orrtapasz segíthet megnyitni az orrjáratokat, és javíthatja a légzést.
Mentolos mellkasi bedörzsölés. A mentolos mellkas kenőcsök mentolt, kámfort, eukaliptuszt tartalmazhatnak. Az orrtüneteket nem gyógyítja, de javíthatja az alvást.
Támaszd meg a fejed. Használj egy extra párnát, hogy megemeld, megtámaszd a fejed, és ezzel is segítsd a légzésedet.
Ha az orrtüneteid egy hétnél tovább tartanak, vagy rosszabbodnak, ajánlott felkeresni az orvosodat. Szintén fordulj orvoshoz, ha a következő tüneteket tapasztalod:
- nehézlégzés
- magas láz
- sárgás vagy zöldes orrváladék, az orrmelléküreg fájdalmával vagy lázzal
- véres vagy gennyszerű orrfolyás
Ha allergia okozza az orrdugulásodat, szakorvos tud segíteni abban, hogy milyen készítményt érdemes használnod.
Forrás: healthline.com