Család

Öt egyszerű vizes-folyadékos kísérlet, amit otthon is ki tudtok próbálni

Egyszerű tudományos kísérletek vízzel és más folyadékokkal, néhány otthon is fellelhető hozzávalóval.
2024. Október 29.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

A különváló folyadékok

A folyadékok eltérő sűrűségét tesztelhetitek le a MomJunction által megosztott egyszerűen elvégezhető kísérlettel. Ehhez egy átlátszó pohárba kell töltenetek különböző sűrűségű folyadékokat. Az alapréteghez használjatok például mézet vagy juharszirupot, vagy más sűrű szirupot, a következőhöz zsírosabb tejet, majd mosogatószert, végül vizet – ez utóbbit meg is színezhetitek ételfestékkel. Öntsétek össze ezeket egy pohárban, majd hagyjátok állni néhány órán át – a folyadékok sűrűségük alapján rétegeződve rendeződnek el.

Ebben a TikTok-videóban is ezt a kísérletet mutatják be, csak itt olajat is töltenek a víz tetejére. Itt óvatosan, egy hosszabb kémcsőben, lassan adagolva töltik egymásra a folyadékokat, így azonnal látszik az eredmény.

Lávalámpa olajjal és sóval

A Little Bins for Little Hands osztotta meg ezt a szuper kísérletet, amihez csupán vízre, ételfestékre, olajra és sóra van szükség. Töltsetek vizet egy befőttes üvegbe – ne töltsétek tele, csak maximum a háromnegyedéig –, majd színezzétek meg ételfestékkel. Öntsetek a tetejére étolajat, és várjátok meg, amíg a víz tetején egy különváló rétegben megáll. Ez is megmutatja, amit az előbbi kísérlet is, hogy az eltérő sűrűség miatt nem keverednek ezek a folyadékok. 

Ezután szórjatok egy kanál sót az üvegbe: ahogy a só lesüllyed – mert sűrűbb, mint a víz és az olaj –, az olaj egy részét kisebb csomókban magával viszi az üveg aljára. Ahogy a só feloldódik, az ideiglenesen magával vitt olaj ismét felemelkedik a tetejére. Az olajpacák így fel-le mozognak, mint egy lávalámpa.

Ebben a YouTube-videóban is megmutatják a kísérletet.

A „sétáló színes víz” kísérlet

Egy nagyon látványos kísérlet a „sétáló színes víz”, ami a kapilláris hatás működését tudja bemutatni. A vizet ebben az esetben műanyagpohárból papír zsebkendő fogja felszívni – amiből egy másik pohárba is át fog folyni. Hogy mindez szemléletes legyen, több pohárnyi, különböző színű ételfestékkel megfestett vizet használ a kísérlet.

Ahogy a MomJunction írja, összesen hét pohárra lesz szükség, amiket rendezzetek egy vonalba, és töltsetek vizet az első, a harmadik, az ötödik és a hetedik pohárba. Az első és a hetedik pohárban lévő vizet fessétek meg pirosra, a harmadikat sárgára, míg az ötödiket kékre az ételfestékekkel. Ezután hajtogassatok hat vastagabb sávot papírzsebkendőkből vagy papírtörlő ívekből, majd ezeket tegyétek a szomszédos poharak közé egyenként úgy, hogy az egyik felül a színes vízbe lóg, míg a másik felük az üres pohárba. Hagyjátok egy éjszakán át így a poharakat, és azt fogjátok tapasztalni, hogy az üresekbe is került víz, a két szomszédos pohárból, ahol a színek össze is keveredtek, és újabb színű vizet hoztak létre.

Ebben a TikTok-videóban is ezt a kísérletet mutatják be, csak nem hét, hanem öt pohárral.

Szintén a kapilláris hatást mutatja be a Little Bins for Little Hands által is leírt kísérlet: ha egy szál fehér virágot állítotok ételfestékkel színezett vízbe, a festett víz megváltoztatja a virágszirmok színét.

Varázslatos víz (vagy tej)

Ez a kísérlet kétféleképpen is ismert, az egyik esetében – amit a MomJunction is megosztott – vízre és őrölt borsra (vagy esetleg a vízen lebegő csillámporra) van szükség. Itt tegyetek vizet egy tálba, majd hintsétek meg a tetejét az őrölt borssal. Egy műanyag kupakba töltsetek ki egy kis folyékony mosogatószert, majd mártsátok bele az ujjatokat vagy egy fültisztító pálcát. Ezzel óvatosan érjetek a víz felszínéhez: azt fogjátok látni, hogy a bors eltávolodik az ujjatoktól vagy a pálcától, és elindul kifele az edény fala felé. Ez a felületi feszültség miatt van, mert ahogy a vízmolekulák érintkeznek a szappannal, próbálják tartani a felületi feszültséget, és elhúzódnak – a bors mindezt pedig látványosan szemlélteti.

Ahogy ebben a YouTube-videóban is látható, ezt a kísérletet meg lehet csinálni tejjel is, aminek a tetejére folyékony ételfestékből kell cseppeket csepegtetni – érdemes több színt használni egyszerre. Érintsétek a festékcseppekhez a mosogatószeres fültisztítót, így a festék fog az edény oldala felé szaladni, a különböző festékek egymással keveredni.

A lebegő jégkocka

Ez a kísérlet azt mutatja meg, hogy a só hogyan képes csökkenteni a víz fagyáspontját. Szükségetek lesz hozzá egy tálka vízre, jégkockákra, sóra és egy darab madzagra. Ahogy a MomJunction is írja, a jégkockákat tegyétek a vízbe, majd a madzagot fektessétek rá egy jégkockára. Óvatosan szórjátok meg sóval azt a részt, ahol a madzag hozzáér a jégkockához, és várjatok nagyjából 45-60 másodpercet. Ezután a zsinór rátapad a jégkockára, így azt fel tudjátok vele emelni. A trükk az, hogy a só csökkenti a víz fagyáspontját, amitől a jég egy kicsit megolvad, de a jeges vízben a külső rétegre gyorsan rá tud fagyni egy újabb, ami a jégkockához rögzíti a zsinórt.

Ebben a YouTube-vieóban bemutatják a kísérlet működését.