1. Gazdálkodj okosan!
A legnagyobb klasszikus. Számos kiadást megélt, és többféle formában létezik. Eredeti változatában forinttal kellett fizetni, és hogy miért? Mindenért! Ha vettél valamit, ha könyvtárba mentél vagy csak szabálytalankodtál… fizetned kellett. A játék célja egész szerénynek mondható: venni egy lakást és berendezni, utána pedig megtakarítani. Hát, manapság ez ismét nagy kihívás, legalább játékban élvezhessük a vagyont!
Nem mellesleg nagyon jó érzés nézegetni a régi grafikákat, az ismerős kártyákat. Vigyázz, még az is előfordulhat, hogy egy dobásból kimaradsz!
2. Ki nevet a végén?
Ha a Gazdálkodj okosan!-ra azt mondtuk, hogy az a nagy klasszikus, akkor ez minimum a legnagyobb kis testvér. Német eredetű, akárcsak a bátyó, és naná, hogy több néven is forgalmazták. Volt például a “Kocog és kidob”, a Ludo, meg a “Ne nevess korán!”. Úgy látszik, a végén már biztosan szomorúak leszünk… legalábbis hiába vagyunk közel a célhoz, mert egy másik játékos simán leüthet, és kezdhetjük az egészet elölről. Honnan is olyan ismerős ez…
3. Police 07
Na, ekkor már távozóban volt a szocializmus, nyilván ezért fordulhatott elő, hogy egy olyan alcímű játék lett a családi kedvencünk, mint: “Az Interpol Budapesten”. Ne haragudjatok, hogy már nem teljesen tudom feleleveníteni a szabályokat, de az biztos, hogy anyámék és mi is imádtuk. Ha jól rémlik, a bűnözők többféle formában menekülhettek a városban: busszal, taxival vagy trolival, és a rendőrök hasonlóképp üldözték őket. Csakhogy sok volt az útelágazás, és a lépések helyenként titkosan zajlottak. Így jelentős logikát követelt, hogy kitaláljuk, épp hol tartózkodik az ellenfél.
4. Élve fogd el!
Ez egyike azoknak a játékoknak, amiknek nagyon ismerős a borítója, nyilván valamelyik osztálytársamnál láttam, mindig izgatta a fantáziámat, de sosem játszottam vele. Most, ahogy válogattam, egyből beugrott a csapdába esett leopárd képe. Őrült egzotikus, és emlékszem, akkoriban minden annak számított, ami csak pár országgal is arrébb volt, nemhogy egy kontinenssel, hiszen sokáig nem utaztunk sehova. Könyvben és térképen viszont annál inkább… ezek szerint társasjátékokkal is.
5. Rulett
Nem a táblás játékok szép nagy családjába tartozik, de szerettük nagyon, és most már a lányom is szereti. Minden gyereket levesz a lábáról, hiszen nemcsak zsetonokat lehet pakolni és gyűjtögetni, de igazi rulettkereket forgatni pattogó golyóval – szóval megvan az izgalomfaktor is. Nagy meccsek mennek azért, hogy ki legyen a bankár, és ki használhassa azt a hosszú izét, amivel be kell húzni a bevételt. Persze a filc mindig felpúposodott…
Fotók: FB Marketplace
Kiemelt fotó: Fortepan / FŐFOTÓ