
Nem kell bonyolult dolgot elképzelni, szinte bármiből készülhet rovarszálló (Fotó: Getty Images)
Akár kertes házban éltek, akár társasházban, lakótelepen vagy természetközelben, rovarokkal egészen biztosan találkoztok. És ma már egyre többet hallunk arról, mennyire fontosak ezek az aprócska élőlények – egészen biztosan a gyerekek is beszéltek már erről az oviban, suliban. Ha esetleg még nem tudják, mesélj nekik arról, mi az a rovarhotel, miért fontos – és készítsetek akár közösen egyet! Olvass tovább hasznos tanácsokért és praktikus ötletekért.
Miért hasznos a rovarhotel?
Bogárhotelként vagy darázsgarázsként is emlegetik ezeket az ötletes kis építményeket. Amelyek célja, hogy „otthont”, búvóhelyet biztosítson a rovaroknak. Elmondjuk, miket érdemes elmesélned a gyerekeknek minderről – a környezettudatosság jegyében is.
A rovarok sokféle szerepet töltenek be a természetben (az ökoszisztémában). A beporzók, például a méhek, pillangók gondoskodnak a növények beporzásáról – a szaporodásukról, és arról, hogy zöldségek, gyümölcsök teremhessenek. Vannak kártevőirtó rovarok, például a katicabogarak vagy a fürkészdarazsak, amelyek elpusztítják például a levéltetveket vagy más kártevőket, ezzel óvják a növényeket. Olyan rovarok is vannak, amelyek a földigilisztákhoz hasonlóan javítják a talaj átjárhatóságát és tápanyagtartalmát. És persze fontos táplálékot jelentenek a madaraknak és más állatoknak. A nagyvárosi környezetben (és a mindenhol egyre városiasodó környezetben) nincs elég hely, ahol ezek a rovarok menedéket vagy szaporodásra alkalmas helyet találhatnának – ebben segíthet a rovarhotel. A városi környezetben szeretjük, ha minden rendezett, tiszta, nincsenek letört ágak, lehullott levelek, kidőlt fák, háborítatlan bozótok, ahol ezek a hasznos kis állatok megbújhatnának. Jó, ha gondolunk erre, és például rovarhotel készítésével is segítjük, hogy minél több legyen ezekből a rendkívül fontos rovarokból a környezetünkben.
Kiknek ad otthont a darázsgarázs?
A darazsak közül jó esetben a fürkészdarazsaknak – ezek a hasznos rovarok száraz növények lyukas száraiban, szalmabálákban remekül érzik magukat. A magányos, vagyis nem rajban élő méhek számára a lyukacsos fatömbök, bambuszszárak nyújtanak kiváló fészkelőhelyet a rovarhotelben. A katicabogarak szeretnek szalma, száraz levelek, faforgács között megbújni. A száraz levelek mellett a hullámkarton is jó búvóhely például a fátyolkáknak. Sokféle rovar, például a pillangók is védelmet találhatnak egy rovarhotelben, amikor épp kedvezőtlen számukra az időjárás.
Így készítsetek rovarhotelt
A lényeg, hogy egy olyan „építményt” hozzatok létre, ami sok kis lyukkal, odúval, réssel, repedéssel kínál menedéket a rovaroknak. Ehhez rengetegféle anyagot felhasználhattok, például ezeket:
- Fadarabokat, fatörzs-szeleteket (amikbe plusz lyukakat fúrhattok)
- Bambuszszárakat darabolva
- Üreges növényi szárakat
- Hullámkartont
- Lyukacsos téglát
- Szalmát, szénát
- Száraz leveleket
- Faforgácsot
- Fakéreg-darabokat
- Tobozokat
- A fém és a kezelt faanyag viszont nem jó
Így állítsátok össze a rovarszállót
Készítsetek neki bármilyen szilárd, stabil vázat (akár készen is vehettek, vagy régi madáretetőt is felhasználhattok). Olyan legyen, amiről könnyen lefolyik a víz.
- Osszátok kisebb rekeszekre
- A rekeszeket töltsétek meg búvóhelynek alkalmas mindenfélével
- A tetejére vagy köré lehet dróthálót tenni, hogy védjétek a madaraktól
- Olyan helyre tegyétek, ami szélvédett, napos, és vannak a közelben virágos növények (ültethettek is)
- Stabilan rögzítsétek, hogy ne dőlhessen el, nagyobb szélben se essen le
Milyen lesz a ti rovarhoteletek?
A galériában szuper ötleteteket is mutatunk, hogyan rakhattok össze könnyen saját rovarhotelt.
Az elkészült rovarhotel szuper lehetőséget nyújt az apró élőlények megfigyelésére. Az aktívabb, hangosabb gyerekeknek jó alkalom lehet ez, hogy egy picit megpróbáljanak nyugodtabban, halkabban, koncentráltabban figyelni – amíg megy. Ne erőltesd, ahogy egyre több rovar költözik be, lehet, hogy úgy lesz egyre érdekesebb neki.
Galéria fotók: Getty Images