Család

Törpenyuszi otthonra? Így döntheted el, hogy való-e nektek a cuki házikedvenc

Nehéz ellenállni nekik, de ahogyan egy kutya vagy egy macska, úgy egy nyuszi vásárlása is megfontolt döntés kell, hogy legyen. Ráadásul, ha gyermeked még nincs túl egy bizonyos életszakaszán, akkor érdemes várnotok. Tenyésztővel beszélgettünk a legfontosabb tudnivalókról.
2025. Április 09.
Fotó: UgriFüles Tenyészet

Fotó: UgriFüles Tenyészet

Háziállatot tartani jó dolog, és a gyerekeinket is felelősségre és gondoskodásra tudjuk tanítani, feltéve, ha tényleg egy alaposan átgondolt lépés az, amikor hazaviszünk egy állatot. Ahogyan egy kutya, úgy a törpenyúl is hosszú távú elköteleződést jelent, és nem csak a húsvéti hosszú hétvégére szól. Sajnos még mindig sok kisállat esik áldozatul a felelőtlen szülőknek az ünnepek alkalmával, végül menhelyeken vagy az utcán végzik…
Éppen emiatt, a legtöbb tenyésztő – és a felelős döntés részeként erősen ajánlott az állatkereskedések és szaporítók helyett tenyésztőtől vásárolni – nem is ad el állatot húsvét környékén.

Ilyenkor megőrülnek az emberek. Volt egy eset, amikor egy család húsvét előtt pár nappal elvitt tőlem egy nyuszit, persze bizonygatták, hogy nem csak az ünnepre kell nekik, aztán végül mégis az állatkertben kötött ki. Akkor elszállt a bizalmam, és azóta húsvét előtt és után két héttel nem adok oda kölyköt, de egyébként minden más ünnep előtt is ez van…” – mondja Guruz Kitti, az UgriFüles Törpenyúl Tenyészet tulajdonosa, aki jó ötletet adott arra, hogyan készítsük fel a gyereket, ha ajándéknak szánnánk a kiskedvencet. „Nem veszít a gyerek, ha húsvétra megkapja a felszerelést, és egy kinyomtatott képet a nyusziról, aztán van ideje várni és felkészülni az érkezésére.

Törpenyúl-tartás számokban

Egy kosorrú törpenyuszi átlagosan 5-6 évig él, de ritkán akár matuzsálemi 10-12 évet is megélhet. Ez idő alatt folyamatos gondoskodást és logisztikát igényel a tartása, ezért is fontos, hogy elköteleződjünk, amikor úgy döntünk, családi kedvencet választunk.
A nyuszik átlagos ára 50 ezer forint, ám az egyszeri költségen felül a havi ellátásával is kalkulálni kell. Az alomként használt fapellet, a fő táplálékul szolgáló széna és a táp nagyjából havi 15-20 ezer forintra rúghat, és a vitaminokról, oltásokról és egyéb felszerelésekről még nem beszéltünk.

Fotó: UgriFüles Tenészet

Fotó: UgriFüles Tenészet

Jobban hasonlítanak egy kutyához, mint gondolnánk

Igaz, a törpenyúl ketreces állat, de nagy mozgásigényű. Nem egy aranyhal, amire elég ránézni napi kétszer, cserébe ügyesen tanítható.

Sokan nem gondolják, de a nyuszik nagyon okosak és tanulékonyak, szinte mint a kutyák. Ha folyamatosan foglalkoznak velük, akkor bármit megcsinálnak, trükköket is meg tudnak tanulni. A nevükre is hallgatnak, ha rövid, és sokszor hallják.

Egy 100×50 cm-es ketrec bőven elég nekik addig, amíg kicsik. Nagy a mozgásigényük, de ha sokat, napi több órát vannak kiengedve, akkor a felnőtt méret – ez 6-8 hónapos kort jelent – elérése után is megfelelő lehet. Viszont ha kevesebbet vannak szabadon, akkor több helyet igényelnek, amihez egy nagyobb, 140-160 cm széles ketrec szükséges.

Fotó: UgriFüles Tenészet

Fotó: UgriFüles Tenészet

Nem a gyerek életkora, sokkal inkább a habitusa számít

A törpenyuszik nagyon gyerekszeretők és embercentrikusak. Nagyon pici gyerekek mellé viszont nem szoktam ajánlani, mert a hirtelen mozgásokra, zajokra érzékenyek, akár a szívük is megállhat. Nem szoktam életkort meghatározni, mert ez sokkal inkább habitusfüggő. A szülő ismeri a saját gyerekét, nekik kell felmérni, hogy belefér-e az életükbe. Ha a gyerkőc kicsit aktívabb, hangoskodik, kicsit durva, akkor érdemes még várni vele” – mondja a tenyésztő.

Jól alkalmazkodik a családi élethez

Ahogyan általában a háziállatok, a törpenyúl is sok törődést igényel, de a megfelelő rutin kialakításával jól integrálható egy átlagos családi életbe.

Éjszakai állatok, ezért napközben, amíg a család nincs otthon, ők többnyire alszanak, délután aztán felpörögnek, ilyenkor lehet velük foglalkozni, játszani, tanítani őket. Minimum egy órát ajánlott kivenni őket a ketrecből, amikor felügyelet alatt vannak, simogatjuk őket, de persze minél több ez az idő, annál jobb. A szokások rabjai, ha valamit megszoknak, például, hogy délután, amikor hazaérünk kivesszük és játsszunk vele, aztán egyszer mégse úgy történik, akkor ketrec rágás, rács rázás, hangoskodás lesz és tombolni fog.

Ha hozzászoktatjuk őket, az utazást is bírják, így vihetjük magunkkal bárhova. Ha mégis otthon hagyjuk a kisállatot, akkor feltétlenül nézzen rá valaki legalább naponta egyszer, de a legjobb, ha reggel és este is ellenőrzik, hogy van-e elég étel és víz előtte, működik az itatója és bogyózik.

Fotó: UgriFüles Tenészet

Fotó: UgriFüles Tenészet

A törpenyuszik egészsége

Habár a friss levegő jót tesz nekik, csak felügyelet alatt vigyük ki őket a kertbe. Az állandó helyük a lakásban legyen.

Én a törpenyuszikat csakis beltéri tartásra adom, ez a szerződésben is benne van. Ezek a fajták kicsik a kültéri tartáshoz, nem bírják a hőingadozást, ráadásul a vadállatok, mint a róka, nyest vagy patkány is megölheti” – mondja a UgriFüles Tenyészet alapítója.

A 16 éve nyulakkal foglalkozó tenyésztő azt tanácsolja, hogy már a vásárlás előtt keressünk megfelelő állatorvost, lehetőség szerint olyat, aki egzotikus kisállatokra specializálódott, mert ha baj van, a nyuszik esetében nincs idő a késlekedésre.

A nyuszik zsákmányállatok, ezért nagyon jól el tudják rejteni, ha bajuk van. Tehát amikor már látszik a nyuszin, hogy valami nincs rendben, akkor nagyon nincs rendben. Persze, ha már megismertük és kitapasztaltuk a szokásait, akkor könnyebb észre venni az intő jeleket. Arra is figyelni kell, hogy bogyózik-e. Ha nem, az bélelzáródást jelez és azonnali orvosi segítséget igényel. Sajnos nincs kötelezővé téve az oltásuk, de erősen ajánlott. Van egy vakcina, ami minden halálos betegségük ellen véd és csak évente egyszer kell ismételni.

Fotó: UgriFüles Tenészet

Fotó: UgriFüles Tenészet