Egyéb

A lefejt anyatejben is vannak antitestek?

Nem csak a szoptatással lehet erősíteni a kisbaba immunrendszerét.
2022. Augusztus 16.
A lefejt anyatejben is vannak antitestek? (Fotó: Getty Images)

Az anyatejes táplálásnak számos előnye van, többek között az, hogy az édesanya antitesteket ad át a babának, amelyek erősítik az immunrendszert. De ez akkor is így van, ha a baba lefejt anyatejet kap? Abban az anyatejben is vannak antitestek?

Ahogy a Romper is írja, az anyatej antitesteket tartalmaz, amelyek lehetővé teszik, hogy az anya bizonyos védelmet adjon át a babának olyan fertőző betegségek ellen, amelyeket korábban kapott el, vagy amelyeket a szoptatás időszaka alatt kap el. Ez a védelem előnyt jelent a babának a fertőzések megelőzésében és leküzdésében.

Dr. Jessica Madden IBCLC szoptatási tanácsadó és gyermekorvos elmondta a portálnak: “Az anyatejjel táplált csecsemőknél kisebb a kockázata a fülfertőzéseknek, valamint a légúti és az emésztőrendszeri fertőzéseknek csecsemő- és kisgyermekkorban – ez nagyrészt az anyatejbe jutó antitesteknek köszönhető.”.

De a baba megkapja az antitesteket a lefejt tejjel is, vagy csak közvetlenül a mellből történő szoptatáskor?

Nem kell aggódni akkor sem, ha a baba a cumisüvegből kapja az anyatejet, ugyanis úgy tűnik, hogy nem különbözik a tejben lévő antitestek mennyisége így sem attól, mint amikor közvetlenül szoptatás útján kapja a baba.

Dr. Jenelle Ferry, a Pediatrix Neonatology neonatológusa és táplálásért, táplálkozásért és csecsemőfejlesztésért felelős igazgatója szerint a friss anyatej számos immunaktív komponenst tartalmaz, beleértve az antitesteket is. “Többféle antitest létezik, és az anyatejben az immunoglobulin A (IgA) néven ismert típus koncentrációja a legnagyobb, amely egyben a legelterjedtebb antitesttípus az emberi szervezetben” – mondta a portálnak. “Ennek az antitestnek a szintje az anyatejben még magasabb, mint az anya vérében.”

Azt azonban jó tudni, hogy a frissen lefejt anyatej több antitestet tartalmazhat, mint az, amelyet már egy ideje tárolnak. De az utóbbiban is vannak továbbra is antitestek. “A hűtött, lefejt anyatejben majdnem annyi antitest van, mint a friss anyatejben, ha kevesebb mint négy napig tárolják a hűtőszekrényben” – mondta el Madden. A fagyasztott anyatejben is vannak antitestek, bár Madden szerint ez csökkenti az antitestmennyiség egy részét.

A szakember továbbá arra is figyelmeztet, hogy a lefejt anyatej felmelegítésénél is érdemes körültekintőnek lenni. Ha magad hőmérsékletre és/vagy nagyon gyorsan melegítik fel az anyatejet, az antitestek elpusztulhatnak. Az anyatej mikróban való melegítése például ellenjavalt azért, mert növeli az antitestek elpusztilásának kockázatát, továbbá veszélyes forró pontokat képezhet a tejben. A legbiztosabb módszer, ha egy tál forró vízbe állítva az üveget melegítjük fel a tejet, mert így fokozatosan melegszik, és egyenletesen oszlik el a hő a palackban.

Mi minden van az anyatejben?

Az anyatej a fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok tökéletes kombinációját tartalmazza a baba számára. Az Amerikai Terhességi Társaság (American Pregnancy Association) alapján az anyatej kétféle fehérjét tartalmaz, a fehérje összetételt tekintve nagyjából 60 százalék arányban tejsavót, és 40 százalék kazeint. Az anyatej a baba egészségéhez nélkülözhetetlen zsírokat is tartalmaz, ami szükséges az agy fejlődéséhez, a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához, és elsődleges kalóriaforrás. A szénhidrátok közül a laktóz az anyatejben lévő elsődleges szénhidrát, ami az anyatej által biztosított kalória nagyjából 40 százalékát teszi ki. A laktóz segít csökkenteni az egészségtelen baktériumok nagy számát a gyomorban, ami javítja a kalcium, foszfor és magnézium felszívódását. Továbbá segít a betegségek leküzdésében, és elősegíti az egészséges baktériumok növekedését a gyomorban. Az anyatej tartalmaz továbbá antitesteket, vitaminokat, leukocita nevű élő sejteket, enzimeket és hormonokat is.

Források: romper.comamericanpregnancy.org