A kritikai gondolkodás egy nagyon fontos képesség: abban van segítségünkre, hogy értékeljük a hallottakat és látottakat és saját véleményt, meggyőződést alakíthassunk ki.
Valójában nem számít, hogy valaki milyen pályára szándékozik lépni, milyen felsőoktatási intézményben akar tanulni, a kritikai gondolkodás a problémamegoldásban, a döntéshozatalban és a célmeghatározásban fontos.
A PISA (Programme for International Student Assessment, Nemzetközi Tanulói Értékelési Program) szerint, amely 44 különböző ország 15 éves gyermekeit értékelte, az Egyesült Államokban minden hatodik diák képtelen megoldani olyan feladatokat, amelyek kritikai gondolkodást igényelnének. Mi több, a kutatások szerint a kritikai gondolkodási készségekkel nem rendelkező gyerekeknél nagyobb a viselkedési problémák kockázata.
Ha a gyerekek nem gondolkodnak kritikusan, akkor nem gondolkodnak körültekintően – mondja Amanda Pickerill, Ph.D. “A nem körültekintő és nem kritikus gondolkodás az információ félreértelmezéséhez vezethet; és a félreértelmezett információ problémákhoz vezethetnek az iskolában, a munkában de a kapcsolatokban is” – mondja.
A kritikus gondolkodás azt is lehetővé teszi, hogy a gyerekek mélyebben megértsék a világot, beleértve azt is, hogy hogyan látják magukat a világban. Ráadásul azok a gyerekeknek, akik megtanulnak kritikusan gondolkodni, általában jobb a megfigyelőképességük és nyitottabbak.
A kritikai gondolkodás segíthet abban, hogy valaki jobban megértse önmagát, más embereket és a körülötte lévő világot. A kritikai gondolkodás elősegíti a függetlenséget, fokozza a kreativitást és ösztönzi a kíváncsiságot. Azok a gyerekek, akiket megtanítanak a kritikai gondolkodásra, sok kérdést tesznek fel, és soha nem veszik a dolgokat csak úgy névértéken – tudni akarják a dolgok “miértjét”.
Hogyan tanítsuk meg a gyerekeket kritikus gondolkodásra?
A gyerekeket kritikus gondolkodásra tanítani a nevelés fontos része. Valójában, amikor arra tanítjuk a gyerekeket, hogy kritikusan gondolkodjanak, egyben arra is tanítjuk őket, hogy függetlenek legyenek. Megtanulják, hogyan alakítsák ki a saját véleményüket, és hogyan jussanak saját következtetéseikre, sok külső befolyás nélkül. Íme, néhány módszer, amellyel megtaníthatod a gyerekeidet arra, hogy kritikus gondolkodókká váljanak.
Legyünk jó példaképek
Néha a legjobb módja annak, hogy megtanítson a gyerekeinek egy fontos életvezetési készséget, az, hogy a saját életében példát mutat. A gyerekek ugyanis hajlamosak lemásolni a szüleik viselkedését.”A szülők, mint kritikus gondolkodók, már az első naptól kezdve elkezdhetik a kritikus gondolkodás modellezését azzal, hogy verbalizálják gondolkodási készségeiket” – mondja Dr. Pickerill. “A gyerekek számára nagyszerű, ha hallják, hogy a szülők hogyan gondolják kritikusan végig a dolgokat. A kritikus gondolkodásnak ez a modellezése lehetővé teszi a gyermekek számára, hogy megfigyeljék a szüleik gondolkodási folyamatait, és ez a modellezés alkalmas arra, hogy a gyermek utánozza azt, amit megfigyelt.”
- Kapcsolódó: Így nevelj jó problémamegoldó gyermeket
Hogyan legyünk jó példaképek?
Játsszunk
A gyerekek folyamatosan próbálkozással és tévedéssel tanulnak, és a játék nagyszerű próbálkozási és tévedési tevékenység – mondja Dr. Pickerill. Sőt, ha már egészen kicsi korban rendszeresen játszunk a gyermekünkkel, az megalapozza a kritikus gondolkodást, és a kritikai gondolkodási készségük mélysége a fejlődésük során tovább fog fejlődni – mondja.Ahogy a gyerekek idősebbek lesznek, játszhatnak együtt társasjátékokat, vagy egyszerűen csak időt tölthetnek beszélgetéssel valami őket érdeklő dologról. A lényeg, hogy minőségi időt töltsetek együtt, ami lehetőséget ad arra, hogy mélyebb szinten beszélgessetek a dolgokról, és kritikusan vizsgáljátok meg a kérdéseket.
Tanítsd meg őket problémákat megoldani
Morin szerint az egyik módja annak, hogy a gyerekeket kritikus gondolkodásra tanítsuk, az, hogy megtanítjuk őket problémákat megoldani. Például kérjük meg őket, hogy találjanak ki legalább öt különböző megoldást egy adott problémára.”Játszhattok olyat, hogy egy tárgyat a szoba egyik oldaláról a másikra mozgassanak anélkül, hogy a kezüket használnák” – mondja. “Először lehet, hogy azt gondolják, hogy ez lehetetlen. De egy kis támogatással rájöhetnek, hogy tucatnyi megoldás létezik (például a lábuk használata). Segíts nekik ötletelni különböző megoldásokat találni ugyanarra a problémára, majd válasszanak ki egyet, és nézzék meg, hogy működik-e.”
Bátorítsd őket, hogy tegyenek fel kérdéseket
Bármilyen fárasztó is lehet néha kérdésekre válaszolni, fontos, hogy bátorítsd a gyermekedet arra, hogy kérdezzen. A kérdésfeltevés a kritikus gondolkodás alapja, és az az idő, amit gyermeked kérdéseinek megválaszolásába – vagy a válaszok közös megtalálásába – fektetsz, a végén megtérül.Gyermeked nemcsak azt fogja megtanulni, hogyan artikuláljon egy problémát vagy kérdést, hanem egyre jobban és jobban felismeri a másoktól származó valótlan vagy félrevezető információkat vagy állításokat is.
Döntések és választások
A kritikus gondolkodás megtanulásához az is hozzátartozik, hogy döntéseket hozzon. Az egyik módja annak, hogy rávedd a gyereked a gondolkodásra és a döntések meghozatalára, az, hogy beleszólást adsz neki abba, hogyan szeretné eltölteni az idejét.Engedje meg nekik, hogy ha akarnak, mondjanak nemet például a játszótérre. Adhatsz nekik zsebpénzt is, és hagyhatod, hogy ők döntsék el, mire fordítják a pénzt. Mindkét forgatókönyv megköveteli, hogy gyermeke kritikusan gondolkodjon a választásairól és a lehetséges következményekről, mielőtt döntést hoz.Ahogy idősebbé válnak, beszélgess velük arról, hogyan kezeljék az olyan problémákat, mint a zaklatás és a csoportnyomás. És tanítsd meg őket arra, hogyan hozzanak egészséges döntéseket a közösségi média használatával kapcsolatban. Mindezek a helyzetek kritikus gondolkodást igényelnek gyermeke részéről.
Nyitottság ösztönzése
Bár a nyitottság tanítása időnként kihívást jelenthet, mégis fontos fogalom. A kritikus gondolkodás része az objektivitás és az ötletek elfogulatlan értékelésének képessége.Tanítsd meg a gyerekeidnek, hogy ahhoz, hogy nyitott szemmel nézzenek a dolgokra, félre kell tenniük a saját előítéleteiket és feltételezéseiket. Néhány olyan fogalom, amelyről beszélnetek kell, és amely a nyitott gondolkodásra ösztönöz, a sokszínűség, a befogadás és a méltányosság.(Cikk forrása: verywellfamily.com)