Kevésbé ismert információ, hogy a menopauza valójában egyetlen naptári napon következik be – azon a napon, amikor már egy éve nem volt menstruáció. Az addigi időszakot nevezik perimenopauzának, írja a Motherly. A menstruáció egy egész éves kimaradásához vezető tünetek a perimenopauza tünetek, melyeket szinte mindenki tapasztal, de a típusai, a súlyosságuk és a gyakoriságuk egyénenként változhatnak.
Mikor kezdődik a perimenopauza, és milyen tünetei lehetnek?
Ahogy a menstruáció kezdetét, úgy a perimenopauzáé is egyénileg eltérő lehet. A korai perimenopauza időszaka a negyvenes évek elején kezdődik, a kései a negyvenes évek végén van, a menopauza pedig átlagosan 51 éves korban következik be. (Ha valaki 40 éves korára éri el a menopauzát, azt korai menopauzának nevezzük.)
A korai időszakban az ösztrogén szintje ingadozóvá válik, a progeszteron szintje pedig csökken, és gyakran olyan tüneteket lehet tapasztalni, mint a rövidebb menstruációs ciklusok, az erősebb vérzés, a nehezebb PMS és mellérzékenység, az alvászavarok és a súlygyarapodás. A kései perimenopauza időszakát az ösztrogén gyorsabb csökkenése jellemzi, és általában kimaradt menstruációkkal, és olyan “hagyományosabb” tünetekkel jár, mint például a hőhullámok, az éjszakai izzadás és a hüvelyszárazság. Alacsony libidó és súlygyarapodás is kísérheti mindkettőt.
- Kapcsolódó: A klimax első jelei
A perimenopauza akár 10 évig is eltarthat, és teljesen normális átmenetet jelent, akárcsak a pubertás időszaka. Gyakran a genetika határozza meg, hogy mikor jelentkezik, ezért érdemes lehet a közeli női hozzátartozókat megkérdezni, hogy náluk mikor kezdődött ez az időszak.
A Cleveland Clinic szerint a legtöbben legalább egyet tapasztalnak a következő tünetek közül a perimenopauza időszakában:
- szabálytalan menstruációs ciklusok vagy kimaradt menstruációk
- a szokásosnál erősebb vagy gyengébb menstruáció
- hőhullámok
- hüvelyszárazság és diszkomfortérzet szex közben
- gyakoribb vizelési inger
- alvási nehézségek
- hangulatbeli változások, például ingerlékenység, depresszió, vagy hangulatingadozások
A Motherly szerint gyakori menopauza-tünet a hőhullámok tapasztalása, ami körülbelül a nők 80 százalékát érinti. Különböző kiváltó tényezői lehetnek, mint például a stressz, a fűszeres ételek, a koffein, a szűk öltözet, a dohányzás, a hőség és az alkohol. Szintén gyakori tünet az alacsony libidó, a portál szerint minden harmadik nőnél előfordul a csökkent szexuális vágy. Egy másik gyakoritünettel együtt tapasztalva, a hüvelyszárazsággal (ezt a nők 30 százaléka tapasztalja perimenopauzában és 75 százaléka posztmenopauzában), sokaknak csekélyebb lehet a szexuális vágya.
- Kapcsolódó: A korai klimax rizikófaktorai
Teherbe lehet esni a perimenopauza időszakában?
A Motherly szerint igen, azonban az esélyek nem annyira kedvezőek. A termékenység csökken a nők életkorának előrehaladtával – statisztikailag 40 évesen körülbelül 5 százalék, 45 évesen kevesebb, mint 3 százalék, 50 évesen pedig kevesebb, mint 1 százalék esélye van a terhességnek. Bár sokaknak még mindig van peteérése és menstruációja a perimenopauza időszakában, a ritkább ciklusok és a petesejtek minőségének csökkenése megnehezíti a természetes teherbeesést.
Néhány életmódbeli módszer, amely segíthet enyhíteni a perimenopauza tüneteit
A Clevelan Clinic szerint a tünetek enyhítése érdekében érdemes lehet megpróbálkozni a következőkkel:
- Gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban, sovány fehérjékben gazdag étrend követése, amely egészséges zsírokat tartalmaz.
- Erősítő mozgásformák végzése, mint a gyaloglás, a túrázás, vagy az erősítő edzés.
- Az alvás javítása a lefekvés előttipihentető tevékenységekkel, és a képernyők kerülésével ebben az időszakban.
- Az alkohol- és a koffeinfogyasztás mérséklése.
- Meditáció vagy más stresszkezelési technikák gyakorlása.
- Leszokás a dohányzásról.
- Súlycsökkentés, ha szükséges – ez segítheti csökkenteni a hőhullámokat és az éjszakai izzadást, és javítani az energiaszintet.
Források: mother.ly, my.clevelandclinic.org